Burzliwa dyskusja o nagrodach 

  • 04.10.2018, 08:50 (aktualizacja 04.10.2018, 09:05)
  • Bartosz Lipiński
Burzliwa dyskusja o nagrodach Archiwum PP
Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej kolejny raz stała się przyczynkiem burzliwej dyskusji. Aktu prawnego nie udało się uchwalić w lipcu z przyczyn formalnych. Teraz przyjęto nowe zapisy, które w najbardziej dyskusyjnych miejscach obowiązują już od ponad dwóch lat. Znowu nie obyło się również bez polityki.

Bartosz Lipiński

35 procent nagród od burmistrza

Pierwszy raz projekt uchwały omawiano na lipcowej komisji społeczno-oświatowej. Dariusz Szkiłądź mówił wówczas m.in. o tym, że w myśl uchwały burmistrz otrzymałby 35 procent z funduszu nagród do przyznania nauczycielom, przy 65 procentach zostawionych dyrektorom szkół. Tym samym wobec wcześniej obowiązującego prawa o 15 procent wzrasta pula nagród burmistrza, które może wręczyć już podczas październikowego Dnia Nauczyciela. Kierownik wydziału edukacji i sportu przekonywał, że taka rzeczywistość wpłynie na podniesienie prestiżu tych wyróżnień.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Daniel
Daniel 06.10.2018, 09:54
Jakie nagrody? Komu? Za co? Czas skończyć z tą szopką i z tymi PRLowskimi nagrodami dla grupy społecznej która i tak jest uprzywilejowana w stosunku do innych obywateli ciągle mało i jeszcze do władzy się pchają by chronić tylko swoje stołki w szkołach które ze względu na liczbę dzieci już dawno powinny być zlikwidowane - no ale jak się ma :
1 Urlop wypoczynkowy w wymiarze 70 dni
2 Urlop dla podratowania zdrowia (Jest on udzielany pracownikom zatrudnionym na co dzień w cięższych i bardziej szkodliwych warunkach, wymagającym poddania się po pewnym okresie pracy leczeniu, celem odzyskania pełnej zdolności do pracy i jej prawidłowego kontynuowania. Nauczyciele mają teraz do niego prawo po przepracowaniu co najmniej 7 lat, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, a łącznie w okresie całego zatrudnienia - 3 lat.
3 Czas pracy nauczyciela nie dłuższy niż 40 godzin tygodniowo tyle że do tego czasu wliczamy czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
4 Dodatki do wynagrodzenia - i tu mamy pole do popisu: Nauczycielom przysługują także konkretne korzyści finansowe, w tym liczne dodatki do wynagrodzenia zasadniczego, którego wysokość uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji i wymiaru zajęć obowiązkowych.
Oprócz tego nauczyciel ma prawo do dodatków:
- za wysługę lat - jego wysokość zależy od przepracowanych lat
- motywacyjnego - jego wysokość dodatku zależy od osiągnięć w pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć,
- funkcyjnego - przysługuje z racji zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji,
- za warunki pracy - przysługuje nauczycielom wykonującym pracę w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach.
Ponadto nauczyciel ma prawo do nagród i innego rodzaju świadczeń, w tym do:
- dodatku za uciążliwość pracy,
- dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
- nagród jubileuszowych,
- zasiłku na zagospodarowanie,
- odprawy (emerytalnej, rentowej, z tytułu rozwiązania stosunku pracy),
- nagród ze specjalnego funduszu nagród.
5. Trzynastka dla nauczycieli którzy przepracowali u tego samego pracodawcy cały rok kalendarzowy stąd niechęć do wygaszania szkół
6 Co więcej, oprócz trzynastej pensji wielu nauczycieli w styczniu otrzymuje też czternastkę.
Ten jednorazowy dodatek uzupełniający jest wypłacany przez samorządy od 2009 roku. Zgodnie z Kartą nauczyciela, organ prowadzący szkołę musi w styczniu przeanalizować, czy w poprzednim roku zapewnił średnie pensje pedagogom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W przypadku stażystów jest to 2 717,59 zł, nauczycieli kontraktowych – 3 016,52 zł, mianowanych – 3 913,33 zł, a dyplomowanych – 5 000,37 zł miesięcznie (wszystkie kwoty - brutto).
A to nie wszystko bo są jeszcze dodatki mieszkaniowe itp - jest tego więc pchają się do władzy by tylko zapewnić sobie konkretne sumy mydląc oczy obywatelom typu: "dobro dzieci jest najważniejsze" a naprawdę liczą się tylko oni.
KTO MYŚLI WYBIERZE DOBRZE KTO NIE
Poiuytrewq
Poiuytrewq 04.10.2018, 16:06
Ja akurat dokładnie wysłuchałam sesji o której mowa w artykule. I proponuje by każdy ją obejrzał. W żadnej sekundzie radni nie obrażali nikogo. Nie prowokowali. Nie zadawali nie rzeczowych pytań. Wykazali się kulturą i spokojem . .Co usłyszeli? A tutaj co czytam? Tfu- kłamstwa w żywe oczy..... Ten siny niech nie liczy na nasze głosy , dość kłamstw i matactw. Tfu....
dariusz_ostapowicz
Santiago 04.10.2018, 12:52
O! ekipa z NeMo zazdrosna o pijar? Może "mąż opacznościowy" augustowskiego szkolnictwa nauczył się tego od was ?

Pozostałe