Mały Katyń na Augustowszczyźnie - wywiad z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim 

  • 5.08.2018, 15:07 (aktualizacja 05.08.2018 15:21)
  • Bartosz Lipiński
Mały Katyń na Augustowszczyźnie - wywiad z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim Fot. Starosta Jarosław Szlaszyński podczas augustowskich uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 2017.
Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o kolejnej rocznicy Obławy Augustowskiej, jej przyczynach, przebiegu i hipotezach badawczych, a także o refleksjach towarzyszących godnemu upamiętnieniu ofiar w samym Augustowie.

Bartosz Lipiński

Mały Katyń na Augustowszczyźnie

Panie starosto, Obława Augustowska bardzo często nazywana bywa małym Katyniem. Czy takie porównanie jest uzasadnione?

-Myślę, że można używać takiego porównania. Ofiarami jednej i drugiej zbrodni byli Polacy rozstrzelani przez NKWD. Stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami, których sowieckie organy bezpieczeństwa podejrzewały o wrogość wobec Związku Sowieckiego. W obu przypadkach mamy do czynienia z działaniami bezprawnymi. Rozstrzelani w Katyniu i pozostałych miejscach kaźni na wiosnę 1940 roku oficerowie byli objęci ochroną międzynarodowych konwencji wojennych, które zostały złamane. Aresztowani w Obławie Augustowskiej w lipcu 1945 roku, a następnie zgładzeni mieszkańcy powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego też byli ofiarami zbrodni dokonanej z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Przecież po zakończeniu wojny Polska formalnie była państwem suwerennym i organy bezpieczeństwa obcego państwa nie miały prawa podejmować żadnych działań wobec jej obywateli.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hasztag
Hasztag 6.08.2018, 11:59
Wiem że poezja Asnyka nie dla wszystkich jest do przełknięcia ale już 200 lat temu nasz wieszcz racjonalnie patrzył na życie . "Daremne żale, próżny trud,

Bezsilne złorzeczenia!

Przeżytych kształtów żaden cud

Nie wróci do istnienia.


Świat wam nie odda, idąc wstecz,

Zniknionych mar szeregu:

Nie zdoła ogień ani miecz

Powstrzymać myśli w biegu.

Trzeba z Żywymi naprzód iść,


Po życie sięgać nowe:

A nie w uwiędłych laurów liść

Z uporem stroić głowę!

Wy nie cofniecie życia fal!

Nic skargi nie pomogą!


Bezsilne gniewy, próżny żal!

Świat pójdzie swoją drogą.
ime
ime 5.08.2018, 16:22
gdzie konkretnie można znaleźć dokumenty o obławie w archiwum w Suwałkach? chodzi mi o dział

Pozostałe