Areszt za zdjęcie

  • 5.08.2018, 13:47 (aktualizacja 05.08.2018 13:48)
  • Jolanta Wojczulis
Areszt za zdjęcie
Przekroczyli granicę mimo zakazu. Mowa o pięciu obywatelach Polski, którzy mimo tablic informujących o zakazie przekraczania granicy państwowej naruszyło ten zakaz. Funkcjonariusze Straży Granicznej przypominają, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

 

Trwa okres wakacyjny. Pamiętajmy, że jak co roku w tym czasie zwiększa się liczba turystów, którzy lekkomyślnie przekraczają linię granicy. Przedstawiciele straży granicznej apelują w związku z tym o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa „Pas drogi granicznej wejście zabronione, granica państwa przekraczanie zabronione”.

Ciekawość i lekkomyślność np. aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, czy z bliska obejrzeć słupy graniczne nie są żadnym usprawiedliwieniem. Są to czyny karalne, określone w kodeksie karnym lub kodeksie wykroczeń. Niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych, czy wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa zagrożone karą grzywny do 500 zł, bądź karą pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku przekroczenia granicy przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami.

Takie zdarzenie miało miejsce w niedzielę, 22 lipca, gdzie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Czeremsze ukarali pięciu obywateli Polski. Pomimo tablic informujących o zakazie przekraczania granicy państwowej czterech mężczyzn naruszyło zakaz wejścia na pas drogi granicznej, a jeden postanowił przekroczyć granicę na Białoruś i z powrotem. A wszystko po to, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy otrzymali od funkcjonariuszy Straży Granicznej mandaty karne w wysokości od 300 zł do 500 zł.

Oprac. JW, na podstawie www.podlaski.strazgraniczna.pl

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe