Polonistka z pasją  

  • 12.07.2018, 12:43 (aktualizacja 12.07.2018 12:47)
  • Beata Perzanowska
Polonistka z pasją Janina Pietrzak wraz ze swoimi uczniami podczas jednego ze spotkań klasowych.
Kiedy rozpoczęła przygodę związaną z uczeniem języka polskiego miała zaledwie 17 lat. Jej uczniowie byli więc prawie jej równolatkami. Od tej pory minęło już ponad 60 lat. Mowa o Janinie Pietrzak, która nauczała miłości do literatury i poprawnej polszczyzny co najmniej ponad 20 roczników augustowian.

Beata Perzanowska

Zaproszenie na spotkanie klasowe dawnych uczniów augustowskiego technikum otrzymałam od Jarosława Kłoczko. Powiedziano mi, że uczestniczyć w nim będzie niesamowita osoba. Nauczycielka języka polskiego. Postać niezwykle barwna i uwielbiana przez pokolenia byłych uczniów. Kobieta z ogromną pasją i miłością do młodzieży. Janina Pietrzak, choć już ma ponad 80 lat, pamięta wiele szczegółów ze swojej edukacyjnej pracy. Co ciekawe pamięta swoich uczniów, których przez lata w jej pracy przewinęło się mnóstwo.

-Kiedy zaczęłam uczyć byłam w bardzo młodym wieku –zdradza bohaterka tego artykułu. –Zdałam maturę jak nie miałam jeszcze 17 lat. Zaczęłam uczyć w szkole ćwiczeń, mieszczącej się w późniejszym Liceum Pedagogicznym w Augustowie. Obecnie znajduje się tam siedziba II Liceum Ogólnokształcącego. Wówczas w ciągu miesiąca przeprowadzałam kilkanaście lekcji pokazowych. Uwielbiałam uczyć i nigdy nie narzekałam, chociaż pracowałam w wielu różnych szkołach. Stosunek do uczniów zawdzięczam swoim jeszcze przedwojennym augustowskim nauczycielom.

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe