Ułani na Ziemi Augustowskiej - wywiad z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim 

  • 8.07.2018, 15:47 (aktualizacja 08.07.2018 15:57)
  • Bartosz Lipiński
Ułani na Ziemi Augustowskiej - wywiad z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim Fot. Starosta Jarosław Szlaszyński podczas augustowskich uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 2017.
Rozmowa z historykiem i starostą powiatu augustowskiego Jarosławem Szlaszyńskim o historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego przed wojną w Augustowie, jego dowódcach i udziale w walkach o niepodległość Polski.

Bartosz Lipiński

Ułani na Ziemi Augustowskiej

Panie starosto, kontynuując nasze rozmowy o augustowskich drogach do niepodległości nie sposób nie wspomnieć o stacjonującym w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

-Był to wyjątkowy pułk w Wojsku Polskim. Jako pododdział kawalerii utworzony w styczniu 1915 roku przy boku wojsk rosyjskich najpierw jako szwadron, potem dywizjon ułanów systematycznie poszerzał swoją autonomię, aż do pełnej niezależności. Trzeba było ją wywalczyć na polu bitwy. Dzięki temu stawał się coraz bardziej polski w zakresie ubioru, komendy, przysięgi, a także celu, jakim było dążenie do odzyskania niepodległości przez Polskę. 22 lipca 1917 roku, gdy zdemoralizowane oddziały rosyjskie przystąpiły do grabieży ludności polskiej w Stanisławowie, pułk wszedł do miasta i rozprawił się z napastnikami, zaś 24 lipca stoczył najpierw zwycięską bitwę z wojskami niemiecko-austriackimi, a później jeszcze raz pokonał zrewoltowane oddziały rosyjskie. Ponieważ pułk jako jedyny w Wojsku Polskim jednego dnia walczył z wojskami trzech naszych zaborców, przez to stał symbolem heroicznej, nieustraszonej walki Polaków o niepodległość. Pisały o tym gazety w Rosji, Francji, Anglii, a nawet w Niemczech. Po odzyskaniu niepodległości tablicę pamiątkową poświęconą bitwie krechowieckiej umieszczono na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe