Młodzi ludzie pamiętają o bohaterach

  • 5.06.2018, 13:26 (aktualizacja 05.06.2018 20:31)
  • Jolanta Wojczulis
Młodzi ludzie pamiętają o bohaterach
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych udowodnili, że pamiętają o bohaterach z Monte Cassino. Z powodzeniem bowiem wzięli udział w XI edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o 2 Korpusie Polskim i generale Władysławie Andersie. Historyczne zmagania odbyły się w piątek, 25 maja, w dniu obchodów Święta Szkoły – Patrona Technikum nr 1 - 2 Korpusu Polskiego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym.

 

 

Jolanta Wojczulis 

-Celem konkursu jest zainteresowanie historią najnowszą XX wieku, a szczególnie losami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i działalnością generała Władysława Andersa oraz krzewienie postaw patriotycznych i pobudzenie aktywności poznawczej młodzieży – podkreślają nauczyciele historii w ACE Jadwiga Motuk i Jacek Bednarczyk, organizatorzy konkursu.

W tegorocznej edycji zmagań udział wzięło 11 uczniów z trzech szkół: Zespołu Szkół im. Gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej (2 uczniów), II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie (2 uczniów) i Technikum Nr 1 im. 2 Korpusu Polskiego z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego (7 uczniów). Uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie zostali powitani przez dyrektor ACE Grzegorza Augusewicza, który podkreślił cele konkursu, pochwalił uczniów za zainteresowanie historią Polski i życzył powodzenia.

-Zadaniem finalistów było rozwiązanie testu wiedzy składającego się z 20 pytań w ciągu 30 minut. Uczestnicy konkursu musieli wiedzieć, miedzy innymi: o karierze wojskowej Władysława Andersa, o losach Andersa podczas II wojny światowej, w którym roku utworzono 2 Korpus Polski, w jakich walkach uczestniczył 2 Korpus Polski po zdobyciu Monte Cassino, jakie były losy 2 Korpusu po zakończeniu wojny do roku 1989 –informują Jadwiga Motuk i Jacek Bednarczyk.

Organizatorzy konkursu składają podziękowania sponsorom nagród, czyli Starostwu Powiatowemu w Augustowie, Urzędowi Miejskiemu w Augustowie, Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie, Nadleśnictwom: Augustów, Płaska w Żylinach, Głęboki Bród, Pomorze, Rajgród, Suwałki, Szczebra, Urzędowi Gminy w Płaskiej oraz Centrum Informacji Turystycznej w Płaskiej.Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce - Marek Kondracki z II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii
i Polaków na Świecie w Augustowie,

II miejsce – Michał Krajewski z II LO w Augustowie,
III miejsce – Mateusz Czarkowski z Zespołu Szkół im. Gen. Sulika
w Dąbrowie,

IV miejsce - Adrian Połubiński z Technikum Nr 1im. 2 Korpusu Polskiego
w ACE.

 

 

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pola
Pola 5.06.2018, 17:02
Gratulacje dla młodzieży! Ukłony szacunku ich nauczycielom oraz rodzicom. Polska biało-czerwoni!

Pozostałe