Dyskusja o historii i przyszłości

  • 3.06.2018, 19:00 (aktualizacja 04.06.2018 23:21)
  • Bartosz Lipiński
Dyskusja o historii i przyszłości
Augustowski Klub Dyskusyjny im. Tadeusza Mazowieckiego organizuje kolejne spotkanie. Tym razem o charakterze czysto lokalnym. Zaproszenie otrzymali bowiem wszyscy burmistrzowie, starostowie i przewodniczący rad z ostatnich 28 lat. Forum będzie doskonałą okazją do analizy sukcesów i porażek lokalnego samorządu. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 4 czerwca o godzinie 18 w Hostelu Augustów przy ulicy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 2 w Augustowie. Wstęp wolny.

Początek czerwca każdego roku wiąże się z najnowszą historią Polski. Data spotkania nie jest przypadkowa, bo dokładnie 4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, które zdaniem wielu historyków stały się kamieniem milowym na drodze do przemian demokratycznych w naszym kraju. 25-lecie obchodów przez czteroma laty uświetnił swoją wizytą w Polsce ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Ale z punktu widzenia naszego społeczeństwa tak samo istotne było również to, co zdarzyło się 27 maja 1990 roku. To właśnie wtedy odbyły się pierwsze wybory do rady gmin, zarządzone przez Tadeusza Mazowieckiego, jako Prezesa Rady Ministrów. Z tej okazji Augustowski Klub Dyskusyjny zwołuje konferencję, na którą zaproszenie otrzymały najważniejsze osoby w mieście i powiecie, piastujące wysokie funkcje w samorządzie na przestrzeni mijających 28 lat. Zapowiada się naprawdę pasjonująca debata.

-Na kolejne spotkanie Augustowskiego Klubu Dyskusyjnego im. Tadeusza Mazowieckiego zaprosiliśmy wszystkich augustowskich burmistrzów, wiceburmistrzów, starostów, wicestarostów oraz przewodniczących rad miejskich i powiatowych -zapowiada Krzysztof Przekop. -Chcemy rozmawiać o sukcesach i porażkach naszej samorządności. Nie unikniemy zapewne tematu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, których 29 rocznica przypada właśnie 4 czerwca. Zapraszamy serdecznie na nasze spotkanie. Tradycyjnie oprócz zaproszonych gości głos będą mogli zabrać przybyli mieszkańcy. Będzie to również okazja wyrażenia swoich opinii o samorządzie przez zbliżającymi się wyborami.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lewy
Lewy 4.06.2018, 10:47
04. Czerwca. 1989r.fikcja polegająca na transformacji PRL w trochę bardziej demokratyczny PRL. Były to wybory tzw kontraktowe, pokłosie porozumienia okrągłego stołu. Sejm kontraktowy wybrał gen Jaruzelskiego na prezydenta. W rządzie Mazowieckiego ministrami byli Czesław Kiszczak i Florian Siwicki współodpowiedzialni za przygotowanie i wprowadzenie stanu wojenne go członekowie WRON. Kiszczak Wyrokim sądu w 2004 r uznany winnym przyczynienia się do śmierci górników kopalni Wujek i Manifest Lipcowy. Siwicki żołnierz Armi Czerwonej, w 2006 postawiony w stan oskarżenia o popełnienie zbrodni reżimu komunistycznego wobec narodu polskiegoa.
markos
markos 4.06.2018, 18:10
O czym ty piszesz ... przynajmniej krew się nie polała a sowieci tylko ostrzyli pazurki tak jak to teraz robią czekając jak się sami za łby weźmiemy. O to tobie chodziło ... ? Rozlicz tych aparatczyków komunistycznych którzy są sprzymierzeńcami obecnej "władzuni" . Wtedy mieli eksponowane stanowiska w PZPR a teraz wielcy opozycjoniści . Myśl , bo myślenie zwłaszcza samodzielne ma przyszłość .... chyba żeś szpion który pragnie rozlewu Polskiej krwi.
Jgtwmj
Jgtwmj 5.06.2018, 08:42
Polała sie tylko po cichu
tvp.info
tvp.info 5.06.2018, 18:21
Artysta plakacista Wojciech Korkuć przyznał, że 4 czerwca 1989 r. skończył się komunizm. – Ale nie wiadomo, co się zaczęło – zauważył.
– Okrągły Stół i wybory były przygotowywane przez komunistów od połowy lat 80. Jeżeli wtedy nie wydarzyłyby się tego typu rzeczy na poziomie politycznym, to gospodarczo komuna i tak by się zawaliła sama – stwierdził Korkuć.
– Chodziło o to, by wciągnąć stronę opozycyjną i na nią scedować odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje reform, które miały nastąpić. Ale przy okazji nastąpiło arcyoszustwo, które stało się fundamentem założycielskim III RP – powiedział Korkuć.
Andrzej Kołakowski, publicysta i poeta, działacz opozycji niepodległościowej w PRL, przypomniał, że Mieczysław Rakowski, ostatni I sekretarz KCPZPR, jeszcze w 1988 r. powiedział, że trzeba się podzielić władzą.
Kołakowski zgodził się z oceną Wojciecha Korkucia o arcyoszustwie.
– Stworzono pozory praworządności po to, żeby zalegalizować rozkradanie majątku narodowego – powiedział.
markos
markos 5.06.2018, 23:11
Mówiąc o legalizacji rozkradania oczywiście masz na myśli RSW "Prasa Książka Ruch" z której powstała "Srebrna" ... jesteś na dobrej ścieżce schodzenia.

Pozostałe