Kolejowy spór na horyzoncie 

  • 7.04.2018, 17:55 (aktualizacja 07.04.2018 18:12)
  • Bartosz Lipiński
Kolejowy spór na horyzoncie
Dworzec PKP w Augustowie od października ubiegłego roku jest własnością miasta. W hucznej konferencji prasowej ogłaszającej mieszkańcom pozorny sukces uczestniczyli jedynie radni Naszego Miasta. Próżno było szukać wśród nich burmistrza, który dzień wcześniej opuścił szeregi klubu. Słyszeliśmy szumne zapowiedzi i plany. Jednak obiekt nadal niszczeje, a radni przypomnieli sobie o roli burmistrza w temacie kupna dworca.

Radni chcieli być ojcami sukcesu

Termin kupna dworca kolejowego w Augustowie przypadł chyba na najgorętszy okres polityczny współczesnej historii miasta. 25 października 2017 roku, na kilka godzin przed najbardziej burzliwą sesją rady miasta obecnej kadencji radni klubu Nasze Miasto zaprosili media na konferencję prasową na terenie zabytkowego budynku. Dzień wcześniej z klubu odszedł Wojciech Walulik, dlatego nie znalazł się wtedy wśród posłańców dobrej nowiny. Informacje o kupnie dworca przekazali radni i ani razu nie wspomnieli nawet o burmistrzu w kontekście jego zasług przy negocjacjach i podpisaniu aktu notarialnego. Przedstawiciele Naszego Miasta mówili dużo o planach zagospodarowania obiektu odkupionego za 169 tys. zł. Nic dziwnego, że jeden z mieszkańców na sesji pytał wprost o to, czy dworzec kupiło miasto, czy może jednak klub radnych. Warto zadać też inne pytania, kto był pomysłodawcą tej transakcji oraz komu i po co tak naprawdę była potrzebna. Nie sposób przejść obojętnie obok wypowiedzi poszczególnych osób, które z dzisiejszej perspektywy budzą zdziwienie.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
krzysztof_glazewski
krzysztof_glazewski 11.04.2018, 01:24
W kwestii dworca PKP nawarstwiło się sporo bezsensownych pomysłów i wygląda to trochę jakby plemię
Masajów dostało dworzec kolejowy.
Ja osobiście zawsze optowałem za przywróceniem dworca do jego funkcji i pisałem o tym wielokrotnie.

Jedynym właściwym poglądem była opinia burmistrza (pierwsze wypowiedzi) że dworce powinny być
eksploatowane przez Kolej Państwową i ich zadaniem jest sprzedaż biletów + obsługa podróżnych.
Należy już teraz rozpocząć śledztwo pt. Kto z urzędników "PKP" zrezygnował z dworca W TAKIM PUNKCIE linii--gdzie mamy duże miasto turystyczne znane medialnie. Oddanie dworca do sprzedaży w ręce prywatne jest ,na odległość patrząc, czynnością mafijną, zwłaszcza gdy popatrzymy kto go kupił !!! Nazwisko nabywcy z Warszawy i cena (ok.130 tys zł) mówią same za siebie.
Rzecz nadaje się tylko do Prokuratury--to jest oczywiste.
Skoro więc kraj czyli Państwo Polskie jest w takiej kondycji że nie potrafi pozostawić dworców we własnych rękach, to pozostają władze samorządowe aby ratować swój region. I tylko dlatego należało odkupić dworzec PO TO ABY PEŁNIŁ FUNKCJE DWORCA. A nie po to aby lokować tu muzeum i galerię.!!
Co będzie dalej ? Dalej miasto Augustów musi zacząć pertraktować z władzami kolei państwowych po to
aby:
1--sprawdzić czy urzędnik który wywołał całą aferę nadal pracuje w kolejnictwie (może już siedzi ??).
2--- sprawdzić czy "PKP" może na powrót przejąć dworzec i ew. kiedy może to zrobić.
Jest podobno dobra zmiana............Obywatel który kupił dworzec za 128 tys. dzisiaj siedzi w sądach warszawskich i ratuje go kilka kancelarii adwokackich. Więc sytuacja już się zmieniła. Pora aby miasto Augustów przestało opowiadać o muzeach dla Lipowca i zadbało o powrót ZDROWEJ sytuacji.
Dworce dla kolei !!
A na dzisiaj warto uruchomić wolontariat, obsadzić jakąkolwiek załogą ten budynek (może emeryci--kolejarze albo młodzież która w innych rejonach kraju potrafi dziś reaktywować całe linie wąskotorowe)---no zrobić cokolwiek aby drzwi nie były zamknięte).
Miasto Augustów ( z wielkim opóźnieniem niestety) wykonało swój obywatelski obowiązek==kupiło ten budynek i nie stanie się on nigdy lokalem z ruletą obsługiwaną przez mafię. Ale nie jest rzeczą miasta na zawsze pełnić funkcje kolejarskie i szukać pieniędzy na remont budynku. Dopóki istnieje Państwo Polskie --to ono ma dbać o swoje dworce, zaś urzędników - idiotów pozbywających się prestiżowych dworców--ma aresztować.
Od tego jest PAŃSTWO.
A miasto Augustów niechaj się nie daje teraz wpuścić w cwaniackie maliny "remontowe" kiedy to zlecą się kolesie od szpachli i zażądają 300 tys złotych za remont budynku. Już się oblizują.
I wy--radni---nie bądźcie choć raz frajerami.
Konduktor
Konduktor 12.04.2018, 07:05
Ale koleje już dawno nie są państwowe, to następca spółka skarbu państwa i jak każda spółka nie może mieć strat więc nie dochodowe majątki sprzedaje i w rubryce się zgadza.
Powinna być tam sala pamięci o oblawie Augustowskiej i kasa.
Więc niech burmistrz w końcu żenię poslady i weźmie się do roboty bo terminy na wnioski z programu rewitalizacji zaraz minął i będzie znowu zrzucal wojnę na radnych którzy już od listopada mu o tym mówią...
Spalina
Spalina 12.04.2018, 11:38
A co na to wolontariusz od spalin ?
Troll
Troll 8.04.2018, 10:09
To raczej dobrze, że w radzie są ludzie, którzy umieją zarządzać swoimi pieniędzmi (bez względu na opcję polityczną, reprezentowane poglądy). Jak umieją swoimi to i naszymi.
Rozwiane marzenia
Rozwiane marzenia 8.04.2018, 16:59
Nawet za bardzo. Jakby przyjrzeć się głębiej to te umiejętności nie do konca są the best. Ale ty Troll jak najbardziej możesz sobie marzyc wierzyć i wypisywać swoje mżonki dalej.
Troll
Troll 8.04.2018, 18:23
Każdy sądzi po sobie. Jak jesteś dobrym, człowiekiem to dostrzegasz to u innych, jak złym to tylko zawiść, złość, podstęp dookoła ciebie...
Genek
Genek 8.04.2018, 08:08
Same beznesmeny. Prywatne interesy. Co jeden to wazniejszy. Dobroczyncy. Nosili by żar tylki cudzymi rekami.
Wróżba
Wróżba 7.04.2018, 20:57
Negocjowal p. Dobkowski to i on w ramach wolontariatu wraz z zamożni kolegami z różnych branz, powinien wyremontowac. A
Troll
Troll 7.04.2018, 20:55
W samorządzie takim jak Miasto Augustów są dwa organy -uchwałodawczy (Rada), czyli ustalający co ma być zrobione i wykonawczy (Burmistrz), który ma wykonać co ustalił uchwałodwaczy.
Darek
Darek 7.04.2018, 20:03
Ostatnie zdanie tekstu jest kluczowe. Tak, to kolejny niezrealizowany pomysł NM. Para w gwizdek, a potem klops. A jak już coś się uda, to za 5 mln.
Roztargnienie
Roztargnienie 12.04.2018, 10:23
Jak taki negocjator to wykonuje to jest jak jest. Ostatnio nic nie wykonuje bo co wniosek to wtopa, albo zle policzone albo niepodpisane....
Cacha
Cacha 7.04.2018, 19:50
Pomysły dobre bo o miasto trzeba zadbać, ale nie da się zrobić wszystkiego na raz i w atmosferze ciągłej kłótni. Burmistrz chce być samodzielny więc pomysły bojkotuje, a radni wychodzą na padalców rządnych władzy bo chcą coś zmienić.... Bez sensu!!!
wfr
wfr 7.04.2018, 20:52
Burmistrz to lepiej niech nic nie decyduje, bo będzie jak z dyr. SP4, która obecnie jest "nielegalna". Wojewoda zdecydował 4.04 https://puw.bip.gov.pl/rozstrzygniecia-nadzorcze-z-2018-r/rozstrzygniecie-nadzorcze-do-nr-969-18-burmistrza-miasta-augustowa-z-dnia-21-lutego-2018-r.html
johnny
johnny 7.04.2018, 21:49
albo z chowaniem w szufladzie pozwolenia na remont gimnazjum na mlynskiej...
Nue dla NM
Nue dla NM 7.04.2018, 18:14
To są właśnie pomysły tego ugrupowania. Nieprzemyslane. Naprędce. Byle z hukiem. Robią wodę z mózgu i kpią z nas. Tak samo będzie i z 7000 tys dla każdego. Wstyd panowie i panie.
Troll
Troll 7.04.2018, 19:12
Przedstaw swoje pomysły. Może ktoś decyzyjny poczyta, się spodobają i wdroży. Przecież wszyscy chcemy, żeby Augustów się rozwijał.
Bicz
Bicz 11.04.2018, 19:50
Żadnych pomysłów nie powierzymy już dla NM !! O nie, państwu z NM już dziękujemy. Prostych spraw jak uchwała o ustaleniu okręgów i obwodów wyborczych nie możecie dobrze zrobić żeby nie ośmieszyć Augustowa na całą okolicę. Dość. Takiego wstydu od 20 lat nie było
Troll
Troll 11.04.2018, 20:11
Pytanie było o pomysły. Proszę nie "przypinać" moich wypowiedzi do jakiegokolwiek środowiska politycznego ani grupy. Masz pomysł, przedstaw, tyle i aż tyle.
Wróżba
Wróżba 7.04.2018, 20:55
Czyżby? Słuchając przewodniczącego i patrząc na to co wyprawia ma się wrażenie ze nie o rozwój miasta tu idzie ale oto, aby wsadzić swojegi kandydata vel. Karolczuka który wbrew pozorom i reklamom Filipa, wróżkonej kariery w Sejnach nie zrobil.
Praqda
Praqda 12.04.2018, 10:26
Nie siej na siłę fermentu. Ja i moi znajomi co słuchamy sesji ze zrozumieniem widzimy ze to jedyne ugrupowanie na ktore warto oddać swoj głos. Teraz tylko na sile szukają wad takie trolle. Do pracy sie weź a nie bajki piszesz.
Bajki
Bajki 12.04.2018, 11:41
Jak ty i twoi znajomi lubią bajki to niech dalej słuchają bajkopisarza.

Pozostałe