Zagrywki polityczne 

  • 6.04.2018, 07:09
  • Jolanta Wojczulis
Zagrywki polityczne
Od kilku dni Augustów po raz kolejny żyje wydarzeniami z sesji Rady Miejskiej. Poprzedzała te sesje kilkutygodniowa walka burmistrza z jego dawnymi przyjaciółmi o „rozwiązanie” problemu smogu w mieście. Obie strony przedstawiały coraz śmielsze programy i nie wiadomo było, który znajdzie poklask u mieszkańców i zapewni wygrane wybory.

Radni KWW Nasze Miasto postanowili wymanewrować burmistrza i zrobić darmowy szoł dla mieszkańców z obrad sesji transmitowanej na żywo. Wiedząc o jego planowanym wyjeździe do Warszawy przesunęli termin sesji z poniedziałku 26.03.2018 na środę 28.03.2018 roku. Dlaczego to zrobili? Otóż chcieli zaprezentować i przyjąć, a tym samym przypisać tylko sobie program antysmogowy o chwytliwej nazwie Airgustów. Po czym dokonali plagiatu suwalskiego programu podjętego w 2015 roku. Mam przed sobą oba dokumenty i widzę, że nawet kopiowanie programu odbyło się pośpiesznie, gdyż pominięto cały szereg załączników w postaci wzoru wniosku, formularza rozliczenia dotacji i oświadczenia. Oba dokumenty postaram się opublikować na facebooku, aby mieszkańcy mogli sobie samodzielnie wyrobić pogląd na tę sprawę. Twórczym wkładem radnych KWW Nasze Miasto jest wymyślenie nazwy Airgustów i wstawienie kwoty dotacji 7.000 zł dla osób fizycznych i 14.000 zł w przypadku wspólnot.

Burmistrz niestety zepsuł radnym przedstawienie, wydając oświadczenie w sprawie sesji, które rozgrzało fora internetowe do czerwoności. Następnie oświadczenie wydał pan Chodkiewicz i niestety większość mieszkańców zajęła się śledzeniem spektaklu wzajemnych oskarżeń dawnych sojuszników i nie usiłowała dociec przyczyn niecodziennego zachowania głównych obecnie aktorów augustowskiej sceny politycznej.

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Były Radny
Były Radny 6.04.2018, 22:30
Jeżeli Augustów posiada fundusze na walkę o czyste powietrze to należy przeznaczyć je na budowę sieci przesyłowych (ciepłociąg MPEC czy rozprowadzenie gazu) na terenie całego miasta.
Uważam, że z pieniędzy tych mają prawo skorzystać wszyscy a nie tylko wybrani. Wiele domów jednorodzinnych czy mieszkańcy osiedli mieszkaniowych nie otrzymali żadnych dotacji na ogrzewanie swoich mieszkań. Miasto/ Burmistrz poprzez m.in. MOPS zajmuje się pomaganiem najuboższym. Jest też 500+ itd. Czy to ma być następna forma finansowania pewnych grup społecznych. Ludziom o małych dochodach można zaproponować w miarę możliwości tańsze rozwiązania techniczne jak chociażby tworzenie węzłów ciepłowniczych obsługujących kilka budynków ( podłączyć do sieci 1 węzeł większej mocy zamiast 10 mniejszych - myślę, że takie możliwości techniczne są możliwe) lub ... sprzedaż/zamianę na lokum tańsze w eksploatacji.

Jako środek doraźny należy oprócz uświadamiania wprowadzić częste kontrole spalin i pieców. Czym ludzie palą to widać i czuć na ulicach Augustowa. A czy za spalanie byle czego są kary?

Ponadto, jeżeli prawo pozwoli na finansowanie indywidualnych osób, to czy fiskus nie zabierze 18% tytułem podatku dochodowego. Od 1 miliona PLN będzie to 180 000,00 PLN.
Czy to opłaci się?
kielbasa_wyborcza_2018
kielbasa_wyborcza_2018 6.04.2018, 20:55
Prosze panstwa, to jest idiotyzm z tymi piecami. Nie zapewni to czystosci powietrza a jedynie kielbase wyborcza dla tych co na stolkach. Abstra***ac juz od socjalistycznych zapedow w postkomunistycznym spoleczenstwie, to problem smogu mozna rozwiazac sprawdzajac dronem kto co w piecu pali i uprzednio o tym wszystkich informujac, wystawiac srogie kary za palenie smieciami lub podrobka wegla.
Ja rozumiem nie wszystkim sie chcialo uczyc i poszli na urzednika, ale miejcie jakis honor i zapytajcie sie tych co jeszcze mysla, jak kierowac miastem.
Troll
Troll 6.04.2018, 22:12
Sam pomysł z dronami dobry, przetestowany w Polsce. A masz pomysł kto miałby sprawdzać kominy w Augustowie (w innych miastach straż miejska, u nas nie ma), nakładać kary? A milion na co proponowałbyś wydać?
Nowy piec
Nowy piec 6.04.2018, 18:55
Takie uchwały są w całej Polsce w wielu gminach, dobrze że i w Augustowie w końcu też jest a że podobne uchwały to kogo to...
Co to
Co to 6.04.2018, 18:32
Przepraszam ale co do tej wymiany słusznych bądź nie argumentów ms Pani Piasecka? Nadburmistrz czy NSA w Augustowie?
Cvb
Cvb 6.04.2018, 19:47
Jest mieszkancem miasta . Ma takie samo prawo wypowiedzi jak kazdy. Bardzo dobrze ze zwraca uwage na sprawy z ktorymi zwykly obywatel nie ma do czynienia. Pozwala to na spojrzenie na skutecznosc radnych i burmistrza oraz pozwoli na odpowiedni głos w wyborach tak by nie byl to zmarnowany glos - tak jak moj zostal zmarnowany w ostatnich wyborach bo zostala mi sprzedana zepsuta kielbasa wyborcza.
Poiuytrewq
Poiuytrewq 6.04.2018, 18:22
Zaglosuje na Pania w wyborach samorzadowych
Plagiat
Plagiat 6.04.2018, 18:00
Uchwała kopiuj wklej z suwalk. Napracowali się radni.......
we23
we23 6.04.2018, 16:29
Tylko w Suwałkach dofinansowują do wymiany węglowych na pelletowe. A u nas do gazowych, gdzie gazu nie ma :)
Mariano
Mariano 6.04.2018, 15:41
O zwrot kary trzeba prosić marszałka?
Niby od kiedy?
To nawet marian lepiej zorientowany
Trzeba iść na korepetycje
Ryjek
Ryjek 6.04.2018, 14:37
Filip, ogarnij Wojtka, w tobie nadzieja.
Ben
Ben 6.04.2018, 16:39
Najpierw sam Filipek musi się ogarnąć
Max
Max 6.04.2018, 12:37
Pani Izo. Proszę już nie kompromitować siebie i swojego środowiska, bo będę płakał. Z każdy komentarzem jest coraz gorzej.
zatroskana mieszkanka
zatroskana mieszkanka 6.04.2018, 10:56
generalnie problem jest taki ze wladza nie moze sie dogadac miedzy soba ,gdzies zgrzyta i tyle,
Prosba Filip wez Wojtka na piwo albo wodke ,pogadajcie albo dajcie sobie po ryjach bo to juz zaczyna byc smieszne ,obydwaj macie dzialac na korzysc miasta i jego mieszkancow a poki co wszyscy razem tracicie na swoich klotniach.....
Troll
Troll 6.04.2018, 10:56
Czekamy na program
Zwykły mieszkaniec
Zwykły mieszkaniec 6.04.2018, 10:03
Podłaczenie kilkudziesieciu domow nie rozwiąże smogu! Nawet nie odczujemy poprawy. Te pieniadze trzeba bylo przeznaczyc na poprowadzenie sieci gazowej i ciepłowniczej żeby podłączyc wiekszą ilość gospodarstw. Ustalić stała stawkę dopłaty za podłączenie do w/w sieci.
A pani Iza ma rację w kwestii "wojenki" naszej władzy! Można już to nazwać spektaklem !
Mam nadzieję że tak bedzie jak przyslowie mowi : gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta!
lolek
lolek 6.04.2018, 09:43
Najlepsze są te bzdury na temat zwrotu kary necka.
No popis wiedzy i kompetencji najwyższej klasy
Beka po całości
Beka po całości 6.04.2018, 08:52
Ale beka!
Czy ta Pani wie w ogóle o czym pisze?
Co to za bzdury na temat "wirtualnego" miliona? Gdyby uważniej słuchała co mówią radni albo lepiej przykładała się do swoich obowiązków kiedyś, to by wiedziała, że pieniądze są na koncie miasta i kara już dawno wróciła. Wystarczy trochę poczytać, a będzie mniej "zagadek" i zaskoczeń. Miło, że na końcu tekstu jednak udało się Pani dotrzeć do faktów powszechnie znanych. PS ;))))))))
Konieczny wniosek burmistrza... no śmiech na sali!
Kolejna bzdura, to rzekoma zmiana terminu sesji. Sesja została zwołana jedynie na 28, więc powtarzanie tekstu o zmianie terminu to kolejny ZONK i nieprzygotowanie
No i wreszcie na koniec mamy dowód, że nie bardzo zdaje sobie Pani chyba sprawę, jakie są kompetencje rady a jakie burmistrza. Zgody tego ostatniego nie trzeba na wydanie miliona w dotacjach dla mieszkańców, bo decyduje o tym rada, burmistrz jest organem wykonawczym, czyli ma obowiązek wykonywać uchwały. Dość proste, w szkole tego uczą ;)
Ale cóż się dziwić, po artykule dotyczącym borowiny, to może być już tylko weselej.
Wie Pani, że gdzieś dzwonią, ale już w którym kościele, to nie wiadomo :))))))))))
Były Radny
Były Radny 6.04.2018, 21:36
1. "...pieniądze są na koncie miasta i kara już dawno wróciła." Nie rozumiem o czym mowa, jaka kara i skąd wróciła? Czy to oznacza, że winni (w spr. wysypiska śmieci) skazani przez Sąd zapłacili już karę ok. 5 mln. złotych czy mniej? Zapłacili i zwrócono dla miasta to jest dla Necka, które jest spółką miejską? Czyli nie było żadnej kary? Może coś przeoczyłem albo nic nie rozumiem;
2. kompetencje rady a co może burmistrz?
Rada nie może nakazać Burmistrzowi działania niezgodnego z prawem.
Pieniądze należy wydawać w granicach prawa i zatwierdzonego budżetu;
3. Konflikt na szczeblu władz Miasta istnieje. Tego nie da się ukryć. Każda strona uważa, że ma rację. Ucierpią na tym mieszkańcy. Bo przez to może trzeba będzie jeszcze zwracać pieniądze z tytułu niezrealizowanych inwestycji czyt. planów miasta;
Nie wiem co znaczy "beka" ale wiem o czym Pani Piasecka mówi.
Prawda
Prawda 6.04.2018, 09:32
Radni szaleją. Pani Izo dziękujemy pani za to rzeczowe wytłumaczenie. A tak nm mydlilo nam mieszkancom oczy.
prawie radny
prawie radny 6.04.2018, 15:40
Buahaha
Iza, troszkę powagi
Wypada wiedzieć, jak wraca kara z Necka, a nie kompromitować się pisaniem nieprawdy.
Wypada też wiedzieć, kto uchwala budżet, a kto odpowiada za jego wykonanie.
sf
sf 6.04.2018, 08:48
A co Pani zrobiła w czasie swoich rządów w sprawie smogu? Rozumiem, że przewidywanie jest takie: z tego programu będzie tyle co z arabskiego 40 pietrowego hotelu nad Neckiem.

Pozostałe