Sztuka teatralna w zasięgu ręki

  • 8.03.2018, 13:50 (aktualizacja 11.03.2018 12:49)
  • Beata Perzanowska
Sztuka teatralna w zasięgu ręki
Stanisława Celińska, Aldona Jankowska, Jacek Kawalec, Ewa Kasprzyk czy Jowita Budnik. Nazwiska te nie są chyba obce nikomu, kto choć raz zetknął się z teatrem, filmem czy nawet serialem telewizyjnym. Ci aktorzy znani są z desek znamienitych teatrów w całej Polsce. Augustowianie, aby zobaczyć między innymi ich kunszt aktorski i poczuć magię teatru nie będą musieli już wyjeżdżać na spotkanie ze sztuką do Warszawy, Białegostoku czy Suwałk. Teatr bowiem zawita do Augustowa na dobre. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Go Augustów spektaklem Aldony Janowskiej rozpoczyna się cykl pod hasłem Go Teatr.

Stowarzyszenie Go Augustów wraz z Kinem „Iskra” w Augustowie wznawia cykl spektakli Go Teatr. Wznawia, bo próby organizacji przedstawień teatralnych w Augustowie odbyły się już dwa lata temu.

-Po letnim, ubiegłorocznym festiwalu teatrów ulicznych, który zorganizowaliśmy dzięki wygranemu grantowi Lech Starter postanowiliśmy, by sztuka teatralna na dobre zagościła w naszym mieście. Teatry uliczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Augustowa i okolic. Tak więc wpadliśmy na pomysł organizacji spektakli poza sezonem letnim –mówi Justyna Krzywińska ze Stowarzyszenia Go Augustów. –Nie tylko w wakacje chcemy przybliżać augustowianom teatr, ale także w jesienne, zimowe i wczesnowiosenne wieczory. Spektakle odbywać się będą w Kinie „Iskra”, bo tylko tam mamy profesjonalną scenę, która bez problemu może stać się sceną teatralną. Organizowanie wydarzeń teatralnych w Augustowie to alternatywa dla tych mieszkańców, którzy jeżdżą do teatrów do Białegostoku, Suwałk czy nawet do Warszawy. Jak się jeździ do tych miast na spektakle, to można spotkać bardzo wielu mieszkańców naszego miasta. Tak więc widać, że zainteresowanie jest duże. Nie zapominamy także o tych, którzy wcześniej nie mieli możliwości zetknięcia się ze sztuką teatralną. Dzięki naszej inicjatywie takie osoby będą mogły raz w miesiącu za przystępną cenę dotknąć magii teatru.

Jak dodaje Justyna Krzywińska spektakle będą organizowane właśnie raz w miesiącu, ale w zależności od budżetu stowarzyszenia.

 

-Wiadomo, że jesteśmy stowarzyszeniem, które pozyskuje środki pisząc różne projekty. Nie mamy swojego stałego budżetu a więc musimy się też liczyć z kosztami danego spektaklu. Po prostu będziemy liczyć wszystkie koszty ze sprzedaży biletów, datków sponsorów i patrzeć, czy nas stać na dany spektakl –informuje Justyna Krzywińska. –Chcemy umilać czas mieszkańcom i dać możliwość zetknięcia się z teatrem dlatego też ceny spektakli nie będą zbyt wygórowane w porównaniu ze sztukami wystawianymi w Warszawie czy Białymstoku. Tam trzeba zapłacić na pewno nie mniej niż ponad 100 zł. Teraz dobry teatr będzie przyjeżdżał do nas. Dla grup zorganizowanych bilety zawsze będą tańsze, a osoba, która namówi 10 znajomych do przyjścia na spektakl, wchodzi za darmo.

Go Teatr rusza w poniedziałek, 12 marca, o godzinie 19.00 w Kinie „Iskra” w Augustowie. Cykl spektakli rozpoczyna monodram Aldony Jankowskiej „Lataj z Krystyną”.

-Zapraszamy na najbliższy spektakl. Ósmego marca jest Dzień Kobiet, a pani Aldona nie mogła zagrać tego dnia i to będzie takie trochę spóźnione świętowanie tego dnia –dodaje J. Krzywińska.

Na spektakl zaprasza też sama aktorka. Aldona Jankowska nagrała filmik, w którym osobiście zaprasza na swój monodram.

-Zapraszam serdecznie, już się szykuję na spotkanie z augustowską widownią i nie ukrywam, że przeżywam tę wizytę –mówi w krótkim filmiku.

 

Aldona Jankowska gra w tym spektaklu samotną księgową z kryminalną przeszłością, która próbuje zmienić świat i robi to w sposób bardzo radykalny, ale nie będziemy zdradzać jaki, żeby nie psuć widzom zabawy. Pani Aldona na co dzień gra w najlepszym teatrze komediowym w Polsce – w Teatrze Kwadrat. Wiele osób może ją pamiętać z programu „Szymon Majewski Show”, gdzie świetnie parodiowała na przykład Hannę Gronkiewicz-Waltz, Angelę Merkel i wiele innych postaci. Kolejny spektakl odbędzie się 23 kwietnia i będzie to „Judy” – spektakl muzyczny z muzyką na żywo, inspirowany życiem legendarnej amerykańskiej aktorki Judy Garland. W głównych rolach wystąpią Lesław Żurek z żoną Katarzyną Misiewicz-Żurek. W planach są również spektakle: Jacka Kawalca, Ewy Kasprzyk, Marka Siudyma z Lucyną Malec, Ewy Wencel, Jowity Budnik oraz Stanisławy Celińskiej.

-To co będziemy prezentować w ramach Go Teatru przeznaczone jest dla bardziej dorosłego widza. Myślimy też o młodzieży licealnej, bo wiemy, że w Augustowie jest sporo młodych ludzi, którzy są bardzo zainteresowani wydarzeniami teatralnymi. Chcemy zaprosić panią Ewę Wencel z monodramem „Promieniowanie o życiu Marii Curie-Skłodowskiej”, który właśnie trafi do młodej widowni –zdradza Justyna Krzywińska. –Może uda się tak zrobić, że ten spektakl będzie w dzień grany dla uczniów szkół średnich, a wieczorem dla dorosłych.

 

Choć do lata jeszcze daleko to warto przypomnieć o letnim augustowskim festiwalu teatrów ulicznych, organizowanym przez Go Augustów, który był ogromny sukcesem ubiegłorocznych wakacji. Przygotowania do tegorocznej edycji już trwają.

-Już w 80 procentach mamy wszystko dopięte –wyjaśnia Justyna Krzywińska. –Teatry są zaproszone. Wystąpi ich aż 12. Zmienimy trochę lokalizację scen. Jedna na pewno zostanie zorganizowana w parku przy Starej Poczcie. Odbędzie się też parada ulicą 3 Maja i jeżeli fundusze nam pozwolą to zrobimy paradę nocną z lampionami. Widzowie będą mogli sami sobie zrobić lampiony, a później zgasimy światła w mieście i pójdziemy główną ulicą.

Letnia edycja za kilka miesięcy, ale do tej pory warto skorzystać z teatralnej oferty Go Teatru. Przypomnijmy, że najbliższe wydarzenie teatralne odbędzie się 12 marca.

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe