Żubry zamieszkały w Puszczy Augustowskiej 

  • 6.03.2018, 09:18
  • Beata Perzanowska
Żubry zamieszkały w Puszczy Augustowskiej Marek Węgrzynowicz
Do Puszczy Augustowskiej sprowadzono sześć żubrów. Dwa samce i cztery samice to początek tworzonego przez Nadleśnictwo Augustów stada. Na razie te majestatyczne stworzenia przebywają w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej, ale niedługo zostaną wypuszczone na wolność. Być może w puszczy spotkają swoich kolegów, bo w 2015 roku leśny monitoring zarejestrował dwa dziko żyjące żubry. Miejsce pobytu sprowadzonych żubrów nie jest znane, bo jak mówią leśnicy, nie potrzeba im rozgłosu, ale spokoju.

Stado żubrów w Puszczy Augustowskiej powstaje w ramach projektu pod hasłem „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Zwierzęta, które trafiły do naszej puszczy przyjechały z Puszczy Boreckiej. Zalążek stada w Nadleśnictwie Augustów liczy cztery samice i dwa samce. Są to młode okazy, ale niebawem ta mała populacja się zwiększy.

-W tej chwili mamy sześć żubrów, ale zostaną sprowadzone jeszcze dwa. Teraz żubry znajdują się w samym centrum puszczy. Na razie nie możemy zdradzić ich miejsca pobytu, by ciekawscy nie próbowali zbliżać się do tych zwierząt -tłumaczy Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów. -Zwyczajnie one teraz potrzebują spokoju. Nie można ich niepokoić. Do tego stada dołączy jeszcze 10-lenia krowa, czyli samica żubra z młodym samcem, która będzie spajać tę gromadkę. Da ona pewność siebie tym zwierzętom. Obecnie żubry znajdują się w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej. Na razie zwierzęta nie czują się jeszcze pewnie. Nawet jeśli dojdzie do nich dorosła samica to zanim zwierzęta się zaaklimatyzują miną kolejne tygodnie.

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe