O zapomnianych uchodźcach. Spotkanie z reporterką

  • 3.03.2018, 08:07
  • Beata Perzanowska
 O zapomnianych uchodźcach. Spotkanie z reporterką
Spotkanie z reporterką Anetą Prymaką-Oniszk odbędzie się 9 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie przy Rynku Zygmunta Augusta 9 w ramach cyklu Lektura Obowiązkowa. Rezerwacje i sprzedaż biletów w cenie 8 zł prowadzi Miejski Dom Kultury, tel. 87 643 36 59 lub 790 228 560.

Aneta Prymka – Oniszk jest autorką najbardziej nagradzanej książki reporterskiej ubiegłego roku „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, która zachwyciła zarówno czytelników, jak i jurorów konkursów literackich.

 

Kim byli zapomniani uchodźcy? Latem 1915 roku ze strachu przed nacierającą armią niemiecką ze wsi pod Białymstokiem, Lublinem, Chełmem, Łomżą, Ostrołęką i Warszawą wyruszyły ponad dwa miliony ludzi. Wędrowali w skwarze, bez wody i jedzenia, bombardowani przez niemieckie samoloty, wybuchały epidemie, masowo umierały dzieci. Carskie władze rozwiozły ich po całej Rosji, a kiedy w nowych miejscach z trudem budowali nowe życie, wybuchła rewolucja. Ruszyli więc z powrotem - w morderczą podróż do odrodzonej Polski.

 

To jedna z najbardziej zapomnianych i nieopisanych katastrof XX wieku, a jednocześnie część rodzinnej historii reporterki. Zapraszamy do augustowskiego domu kultury na pasjonującą opowieść o bieżeńcach.

 

 

Monika Rowińska

lektura-augustow.blogspot.com

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe