Losy Polaka znad Berezyny

  • 3.03.2018, 07:04
  • Jolanta Wojczulis
Losy Polaka znad Berezyny
Osoby z powodzeniem działające w Klubie Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie z troski o edukację patriotyczną i budzenie w młodych ludziach postawy obywatelskiego zaangażowania co i raz organizują różnego rodzaju spotkania.

Tym razem młodzi ludzie mogli poznać emigracyjne losy Polaka znad Berezyny, Floriana Czarnyszewicza, autora „Nadberezyńców”. Sesja klubu historycznego tradycyjnie odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie w środę, 21 lutego. Podczas niej w tematykę drogi życiowej i emigracyjnego dorobku pisarskiego Floriana Czarnyszewicza wprowadziła licznie zebraną młodzież dr Diana Maksimiuk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku. Dopełnieniem tej wiedzy była wystawa prezentująca życie i twórczość tego niezwykłego pisarza samouka, cenionego przez uznanych literatów, ale wciąż mało znanego w Polsce.

Była to ciekawa sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie adresowana do społeczności szkoły, która dba o poznawanie losów i dorobku Polaków poza granicami ojczyzny.
-Prześledziliśmy drogę Floriana Czarnyszewicza z kresowego Bobrujska do Villa Carlos Paz w Argentynie. Usłyszeliśmy od dr Diany Maksimiuk, że Gombrowicz skarżył się, że Polacy w Argentynie nie czytają jego lecz Czarnyszewicza. Teraz każdy Polak zna Gombrowicza a o Czarnyszewiczu wie niewielu. Już niebawem w naszej bibliotece będzie można wypożyczyć „Nadberezyńców” i inne książki autorstwa Floriana Czarnyszewicza. –podkreśla Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym.


fot. Julia Kaciniel, Ewelina Dadura

 

 

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Joanna W
Joanna W 4.03.2018, 18:50
Szczere uznanie pani Danucie Kaszlej, uczniom Ii LO i nauczycielom oraz innym osobom przyczyniającym się do odkrywania i upamiętniania naszej historii. Życzę państwu aby to wspaniałe przedsięwzięcie Klub Historyczny rozwijało się i trwało

Pozostałe