Armia Krajowa na Ziemi Augustowskiej 

  • 25.02.2018, 11:25 (aktualizacja 25.02.2018 11:34)
  • Bartosz Lipiński
Armia Krajowa na Ziemi Augustowskiej
Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o przypadającej 14 lutego rocznicy powstania Armii Krajowej oraz jej działalności na terenach Augustowszczyzny.

Panie Starosto, kontynuujemy nasze rozmowy z cyklu „Augustowskie drogi do niepodległości”. Obchodzimy kolejną ważną rocznicę, bo 14 lutego 1942 r. powołano do życia Armię Krajową. Jak Pan jako historyk ocenia jej znaczenie w skali kraju?

-Na początku chciałbym podziękować mieszkańcom za udział w uroczystościach 155 rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku. Szczególną wdzięczność wyrażam tym wszystkim, którzy włączyli się w różne działania upamiętniające ten najtragiczniejszy polski zryw niepodległościowy. A wracając do zasadniczego tematu. Armia Krajowa odegrała w okresie II wojny światowej ogromną rolę w życiu narodu polskiego. Była największą podziemną armią w Europie, w szczytowym okresie swego rozwoju liczyła prawie 400 tysięcy zakonspirowanych żołnierzy. Wraz z nią zostały, o czym często zapominamy, stworzone zakonspirowane struktury polskiej administracji, sądownictwa, szkolnictwa od poziomu szkoły powszechnej do wyższej. Działały w konspiracji partie polityczne i namiastka zakonspirowanego parlamentu. Oba konspiracyjne piony: wojskowy i cywilny, tworzyły razem Polskie Państwo Podziemne. Jego zadaniem w trudnych warunkach okupacji sowieckiej i niemieckiej było po pierwsze dążyć do zachowania ducha w narodzie, po drugie w miarę możliwości bronić różnymi metodami Polaków przed represjami ze strony władz okupacyjnych i podejmować działania, które osłabiłyby represje władz okupacyjnych, a na koniec w dogodnym momencie podjąć walkę o odzyskanie niepodległości.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe