Oddadzą hołd bohaterom

  • 26.01.2018, 08:36
  • Jolanta Wojczulis
Oddadzą hołd bohaterom
Już w najbliższą sobotę, pasjonaci biegania oddadzą hołd bohaterom Powstania Styczniowego. W tym dniu bowiem odbędzie się pierwsza edycja Nocnego Biegu Powstańca. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Woda Las z Płaskiej.

Zawody odbędą się w sobotę, 27 stycznia. Biuro zawodów znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Płaskiej. Oficjalne rozpoczęcie biegu odbędzie się o godz. 15.00. Zakończenie zawodów przewidziane jest na godz. 20.00. Zawodnicy wystartują z Koziego Rynku natomiast ich celem będzie Stadion Orlik w Płaskiej.

-Szczegółowy plan przebiegu trasy zostanie podany przez nas podczas odprawy technicznej –informuje A. Kuźma. -Długość trasy wyniesie około 17 km. Trasa będzie oznaczona świetlikami, ogniskami, pochodniami oraz zabezpieczona przez wolontariuszy i odpowiednie służby.
Pakiet startowy można będzie odebrać w dniu zawodów od godzinach 9.00 do 13.00, a biurze zawodów oraz w dniu poprzedzającym zawody od godziny 9.00 do 14.00.
Rywalizacja będzie odbywać się w kilku kategoriach wiekowych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają pamiątkowe puchary. Tradycyjnie puchary trafią też do najmłodszego oraz najstarszego uczestnika imprezy.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Woda Las z Płaskiej, natomiast partnerami i organizacjami wspierającymi są Nadleśnictwo Płaska w Żylinach, Nadleśnictwo Augustów, Urząd Gminy Płaska oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

 

Od organizatorów słów kilka

Przypadająca w tym roku 155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego Stowarzyszenie Woda Las postanowiło uczcić organizując Nocny Bieg Powstańca. Bieg ten (w zależności od warunków atmosferycznych może okazać się biegiem, crossem lub survivalem) w przeciwieństwie do organizowanych miejskich biegów nocnych w 80 procentach trasy będzie przebiegał leśnymi trasami w samym sercu Puszczy Augustowskiej i to po zmroku. Zawodnicy startują pojedynczo co pół minuty (około 150 m -180m) i biegną oświetlając trasę latarką. Po drodze może niektórzy będą mieli szczęście spotkać leśne zwierzęta (wilki, żubry, dziki), których prosimy nie karmić. Styczniowego powstańca i konnych kozaków spotkają wszyscy. Powstańcom prosimy nie pomagać gdyż można później zostać płazowanym szablą lub być obitym nahajka przez kozaków. To oczywiście żart ale w imprezie będą uczestniczyć rekonstruktorzy zaproszeni przez Nadleśnictwo Augustów, które przygotowało kilka niespodzianek. Trasa biegu będzie oznaczona świetlikami i pochodniami typu szwedzkiego (przecięty na krzyż pień drewna i podpalony). Zapłonie tez kilka ognisk po trasie odstraszających wilki, które w tym okresie przechodzą okres rui. Myślimy że poziom adrenaliny zawodników wzrośnie bardziej niż podczas zwykłego biegu.

Przebieg trasy (opisując językiem leśników): trasa biegu rozpoczyna się w miejscu parkingowym do leśnej ścieżki edukacyjnej „Kozi Rynek” przebiegającej przez Rezerwat Kozi Rynek. Dalej biegnie drogą zwaną Rewizorką do skrzyżowania z drogą tzw. Ściągaczem i dalej do miejsca przecięcia z drogą nazywaną Krzyżykową. Następnie biegnie Krzyżykową aż do miejsca zwanego Krzyżykami. Do tego momentu trasa przebiega Szlakiem Orła Białego. Od Krzyżyków biegniemy dalej przez Spalony Brak , przecinamy Gościniec Czarnobrodzki a następnie przez Wasilka Biel do Pobojniańskiej i w prawo na Krakuzy. Przebiegamy przez Kładkowa Biel i wybiegamy na Pobojne a potem prosto do asfaltu i na szlak Green Velo , którym już bez strachu w świetle lamp przy Ślepym Jeziorku i koło mostku dobiegamy na metę, która znajduje się na stadionie przy GOK Płaska.

Organizatorzy Stowarzyszenie Woda Las

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe