Protestowali w obronie konstytucji 

  • 2.01.2018, 10:37 (aktualizacja 02.01.2018 10:47)
  • Bartosz Lipiński
Protestowali w obronie konstytucji
W dniu w którym Sejm przyjął prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa z poprawkami PiS, w różnych miejscach Polski odbyły się pikiety przeciwników forsowanych zmian. Taka manifestacja miała miejsce również w Augustowie, choć jej rozmach i frekwencja nie do końca mogły usatysfakcjonować organizatorów. Ta sprawa była również przedmiotem ich rozważań.

Lato przepełnione chęcią i animuszem

Zgromadzenie publiczne przed augustowskim Sądem Rejonowym z 8 grudnia w obronie praw i swobód obywatelskich zapisanych w Konstytucji RP nie było pierwszym w naszym mieście w kończącym się roku. Najbardziej spektakularne manifestacje przetoczyły się przez Augustów w drugiej połowie lipca. Latem, kilka dni przed zawetowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę budzących kontrowersje ustaw, protesty przyciągały pod sąd sporą liczbę mieszkańców i przyjezdnych wypoczywających nad naszymi jeziorami. Jednak najbardziej imponująca pikieta odbyła się na Rynku Zygmunta Augusta. Wziął w niej udział były prezydent Bronisław Komorowski. Czas upływający od wakacji, jak również grudniowa aura nie wpłynęły mobilizująco na członków augustowskiego łańcucha światła. W piątkowej manifestacji udział wzięło około 20 mieszkańców. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „3xW - Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska”. Zebrani odsłuchali preambuły z Konstytucji Rzeczypospolitej, a organizator spotkania odczytał testament Piotra S., który w akcie protestu i desperacji podpalił się w październiku pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe