Klub Integracji Przyroda

  • 18.12.2017, 11:57
  • Beata Perzanowska
Klub Integracji Przyroda
W ramach realizacji projektu Kompleksowy program rozwojowy Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie funkcjonuje koło przyrodnicze, którego celem jest realizacja tematyki związanej z przyrodą, ochroną środowiska oraz spotkaniami z osobami znaczącymi działającymi w tym obszarze. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w wymiarze dwóch godzin.

Uczestnikami zajęć są uczniowie z klas I- II –III, IV- Va, Vb Szkoły Podstawowej Nr 7 Specjalnej, a moderatorkami spotkań są ich wychowawczynie. Do tej pory odbyły się 2 spotkania. Pierwsze dotyczyło opieki nad zwierzętami domowymi, tj. psami i kotami. Specjalnym gościem tego spotkania była Adela-pies terapeuta wraz ze swoją przewodniczką p. Agatą Renda. Zajęcia pozwoliły na bezpośredni kontakt z psem, przećwiczenie prawidłowych zachowań w jego obecności, przybliżyły nam jego potrzeby i zdobyliśmy podstawowe umiejętności ich zaspokajania. Dowiedzieliśmy się także o prawach zwierząt, które ujęte są w dokumencie zwanym Konwencją praw zwierząt. Poza tym wykonaliśmy szereg kart pracy utrwalających podstawowe informacje o naszych czworonożnych przyjaciołach.

Kolejne spotkanie było wyprawą do Lecznicy dla zwierząt HIRON, po której oprowadzał nas jej właściciel, lekarz weterynarii pan Leszek Czokajło. Poznaliśmy praktyczną pracę weterynarza, zwiedziliśmy szereg specjalistycznych gabinetów. Jasio z klasy I miał wykonane badanie USG dłoni – niesamowite wrażenie zrobiło zobaczenie na ekranie monitora całkowitej budowy dłoni, ułożenia kości. Potem udaliśmy się na salę operacyjną i do laboratorium. Następnym elementem było zwiedzanie szpitala, gdzie hospitalizowane były dwa pieski – jeden ze złamaną łapką , a drugi z leczeniem wykrytej cukrzycy. Mieliśmy okazję odwiedzić psich pacjentów. Dowiedzieliśmy się, czym jest rentgen oraz jak należy dbać o zdrowie czworonożnych pupili. Pan Leszek opowiedział nam o swojej pracy, jej znaczeniu dla zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich, a także dla ich właścicieli. Dodał też, że w leczeniu zwierząt najważniejsza jest diagnoza, a tą można trafnie postawić posiadając doświadczenie oraz za pomocą odpowiedniej aparatury, czyli USG, rentgena i badań laboratoryjnych. Lecznica „Hiron”, o czym sami mogliśmy się przekonać, dysponuje właśnie nowoczesną aparaturą diagnostyczną. W podziękowaniu podarowaliśmy portret psa wykonany przez ucznia gimnazjum, który zawisł w honorowym miejscu recepcji kliniki. Uczniowie posiadający psy dostali kości dentystyczne, aby zadbać o ich zdrowe uzębienie. Bardzo serdecznie dziękujemy za praktyczną naukę wrażliwości i opieki nad żyjącymi wśród nas zwierzętami. Składamy też podziękowania Panu Dyrektorowi Romanowi Krzyżopolskiemu za zorganizowanie transportu naszym ciekawskim przyrodnikom.

Opiekunowie koła przyrodniczego

p. Halina Szulewska, p. Beata Augustynowicz, p. Agnieszka Joanna Turowska

 

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe