Nowa wizja szklanego budynku 

  • 17.11.2017, 08:57 (aktualizacja 17.11.2017 13:48)
Nowa wizja szklanego budynku
Podczas gdy niektórzy radni pochylający się nad przyszłością szklanego obiektu na Rynku Zygmunta Augusta popularnie zwanego Atolem skłaniają się do możliwości jego rozbiórki, jeden z samorządowców przedstawił inicjatywę zagospodarowania tej budowli. Dość odważną, choć wydaje się, że gra może być warta świeczki. Propozycja Tomasza Miklasa to też duża szansa na pieniądze do wykonania niezbędnego remontu.

Modernistyczny koszmarek czy budowla przyszłości

Od kilku miesięcy trwają dyskusje nad losem Atola. Odkąd jego mury po wielu latach funkcjonowania opuściło Centrum Informacji Turystycznej, przyszłość budynku nie rysowała się w różowych kolorach. Nie jest tajemnicą, że gmach wymaga gruntownej modernizacji, bo przeciekający dach powodował nie tylko zalewanie wnętrza, ale stanowił niebezpieczeństwo dla przebywających w środku ludzi poprzez wyładowania elektryczne. Z poruszanych na początku roku planów remontu, zakładających oprócz wymiany dachu m.in. prace związane z osuszaniem fundamentów wyszło niewiele, a władze miasta coraz poważniej zaczęły się zastanawiać nad słusznością inwestowania w naprawy. Dlatego też zlecono profesjonalną ekspertyzę, mającą określić sens podejmowania jakichkolwiek działań. Zaczęto też głośno zastanawiać się nad opcją wyburzenia Atola, który od początku istnienia budzi szereg kontrowersji. Dobrze znany jest zarzut o nieładzie architektonicznym, jaki wprowadza na zabytkowym placu. Podnoszony jest też argument słabej funkcjonalności, ale z drugiej strony powstał zaledwie kilkanaście lat temu i kosztował bardzo duże pieniądze, liczone w milionach złotych. Pojawiły się pierwsze pomysły na uratowanie budynku, który wkomponował już się w świadomość mieszkańców i turystów regularnie odwiedzających nasz region kraju. Nestor augustowskiej przedsiębiorczości Marian Dyczewski zaproponował władzom odkupienie obiektu, w którym po przebudowie chciałby stworzyć urząd stanu cywilnego z prawdziwego zdarzenia, aby w dalszej perspektywie wydzierżawić go miastu. Ta koncepcja do dziś pozostała jednak bez odpowiedzi, ale są też inne warianty mające na celu przywrócenie utraconego blasku i splendoru dla oryginalnej szklanej budowli.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emilia
Emilia 2.12.2017, 17:52
Pomysł z biblioteką jest całkiem spoko, pod warunkiem że byłaby to biblioteka multimedialna, nowoczesna, taka jakie teraz się buduje - z grami planszowymi, konsolami do gier, audiobookami, ebookami, filmami na dvd. biblioteka w tradycyjnym znaczeniu, z przestarzałym księgozbiorem z lat 70 faktycznie nie ma tam racji bytu. Można połączyć taką nowoczesną mediatekę z centrum informacji turystycznej, bo tak jak ktoś słusznie zauważył poniżej nie potrzeba do tego całego budynku. A w deszczowe dni lata skorzystaliby z biblioteki również turyści.
gdgh
gdgh 24.11.2017, 08:17
W 21 wieku kiedy każdy turysta ma CIT w kieszeni w telefonie kom wystarczy maly lokal z biurkiem i komp. Budowanie takiego gmachu to nieporuzumienie
Zed
Zed 23.11.2017, 19:30
Panie "Jarek" remont ulicy,szkoły,Domu kultury, budynku urzędu,itd,itd.zawsze obciąźa budżet taka jest rola samorządu może pan nie zdaje sobie sprawy ile ludzi utrzymuje sią z turystyki oczywiście mogło by więcej Ale trzeba działać aby turystów było więcej inie tylko w sezonie letnim tylko trzeba tworzyć infrastrukturę turystyczną i atrakcje,ostatnia atrakcja jaką wybudowano był wyciąg nart wodnych w 1999r przez miasto czy bulwary ato za mało żeby walczyć o turystę z innymi miastami,ale to dyskusja nie na tym forum.
Aug.
Aug. 23.11.2017, 14:18
A tak na marginesie, tacy,, patrioci,,teraz niby rządzą a przy cit są maszty i nie ma tam ani flagi państwa ani miasta nie wspomnę juź o unijnej nawet w święta państwowe.
wd
wd 23.11.2017, 17:46
Unijną by musieli wykopać zaraz jakby Zieliniak z parasolem przyjechał. Tak jak w Łomży.
Jarek
Jarek 23.11.2017, 12:34
Swietny projekt biblioteki multimedialnej, jak i klasycznej! Doskonala wizytowka dla miasta (skoro juz ten rodzynek architektury istnieje to przynajmniej skojarzenie z XXI wiekiem i numeryzacja bedzie "à propos") i na dodatek rozwiazujaca w ogromnej mierze kwestie finansowania przebudowy i remontu. Na co miasto jeszcze czeka?
Moze nareszcie rynek zacznie wygladac i spelniac funkcje prawdziwego centrum miasta i powiatu.
A tak nawiasem, jesli chodzi o zabytkowy rynek; co wsrod zabytkowych budynkow robi tzw dom handlowy na rogu Kosciuszki (szkaradny objaw pozostalosci po komunizmie), albo nawet zaraz po drugiej stronie ulicy przy skrzyzowaniu dawny Pewex z lat 70 ( tragiczna blacha kryta rudera - ale ponoc w jej murach chyba Napoleon spedzil noc uciekajac po moskiewskiej porazce…), teraz apteka… A wiec wreszcie zatrudnic porzadnego urbaniste z wizja i zajac sie miastem...
Zamiast zupelnie poronionych pomyslow typu drugiej sciezki rowerowej nad Bystrym za ponad milion - podczas gdy na przeciwko rowerowych "korkow" raczej nie ma!
Tym bardziej, ze Augustow ma niebywale atuty aby przyciagac ludzi - jednym z filarow ekonomii lokalnej jest turystyka ale aby byla ona caloroczna a nie tylko letnia (nie mowiac o calorocznych prawach i potrzebach augustowiakow), nalezy sie miastu calkowicie poswiecic. Moze do tego trzeba wiecej energii - a taka maja ludzie mlodzi. Zas na zdjeciach z obrad rady miasta niestety mlodziakow wielu nie widac.
Artur
Artur 23.11.2017, 13:55
Trochę Cię nie rozumiem. Turystyka całoroczna w Augustowie jest raczej mrzonką. A jeśli nawet, to nie sądzę, aby ludzie przyjechali tu spędzać czas w bibliotece :)) No sam pomyśl. A latem tym bardziej. Nie dla takich walorów turyści przyjeżdżają do naszego miasta. Pomysł z biblioteką jest całkowicie poroniony, to wyrzucanie kasy w błoto. Tam powinno - po gruntownym remoncie - pozostać CIT. Mam znajomych, którzy co roku spędzają część urlopu w Augustowie i oni bardzo sobie chwalą umiejscowienie informacji w takim miejscu, w centrum (niezależnie od urody obiektu).
Zgadzam się z Tobą co do oceny zabudowy Rynku Zygmunta Augusta. Tam JUŻ jest wielostylowość, różne potworki odbiegające od dawnej oryginalnej architektury, doklejki z dykty i blachy, - i może nimi trzeba by się zająć. Przynajmniej odnowić, odświeżyć. Bo niszczyć i na ich miejscu budować jakieś podróby nie ma sensu, da to tylko efekt komiczny, jak na Mostowej. Ja już wolę nowoczesny styl sąsiadujący z dawnym niż kiczowate naśladownictwo czegoś, czego już nie ma. Starówka powinna być "stara" z nazwy, a nie udająca starą.
Jarek
Jarek 23.11.2017, 15:31
Dzień dobry.
Kwestia jest wielopłaszczyznowa:
1. Istniejący budynek cit się sypie
2. Koszt remontu wraz z przebudową częściową jest wysoki i obciążający budżet miejski
3. Subwencje Ministerstwa Kultury na cele "kulturalne" pokrywają ogromną część łącznych kosztów
4.Brak tego typu mediateki w mieście.
a) turyści są o różnych profilach i nie są to jedynie letnicy
b) mieszkańcy także mają prawo na całoroczną usługę pomagającą na ożywienie centrum, które nie żyje jedynie Albatrosem itp
c) Jak sam mówisz wracając do cit i sezonowej turystyki letniskowej jedynie - a więc po co taka duża infrastruktura tylko na lato? W końcu cit rzadko gdzie indziej ma takie wymiary.
5. W sumie problemem Augustowa jest cały plan urbanistyczny szczególnie centrum gdzie opuszczony cit jest swego rodzaju uodzwierciedleniem swego rodzaju architektonicznej patologiii miasta gdzie przy samym zygmuntowskim rynku można ( nie mówiąc nawet o stylu architektury) powykręcać sobie na chodniku nogi na takiej choćby ulicy Łaziennej... co odnośnie do projektu owej milionowej ceny drugiej ścieżki rowerowej nad Bystrym brzmi nieco dziwnie...
W każdym razie tak to widzę.
Artur
Artur 23.11.2017, 19:45
Cyt.:
"a) turyści są o różnych profilach i nie są to jedynie letnicy
b) mieszkańcy także mają prawo na całoroczną usługę pomagającą na ożywienie centrum, które nie żyje jedynie Albatrosem"
Fajnie brzmi, ale to tylko pobożne życzenie. Nie wierzę. Na fotografiach z różnych imprez w MDK widać te same kilka osób.
Przekonuje mnie argument o dofinasowaniu z Ministerstwa Kultury, bo kasa na remont potrzebna. Tyle że potem i tak trzeba będzie dokładać na utrzymanie, bo obiekt przyniesie znikomy zysk. Być może da się zrobić jakąś małą mediatekę, ale zatrzymać tam CIT?
Zed
Zed 23.11.2017, 09:25
CIT to budynek którego główne przeznaczenie to informacja turystyczną samym wyglądem kontrowersyjnym miał przyciągać turystów i jak byście zapytali odwiedzających Augustów to byście się przekonali ze budynki jakie zapamiętali z Augustowa to byłby CIT i zamiast deliberować to trzeba wykonać remont bo kaźdy budynek wymaga co kilka lat remontu i informacja turystyczna powinna tam wrócić moźna jeszcze organizować tam wystawy malarskie itp.a RZA tam gdzie jest to moźliwe. Zabudowywać nowoczesną architekturą ,wiele budynków w Augustowie i nie tylko w Augustowie wielu nie podoba ale nikt ich nie burzy....
Rotator
Rotator 23.11.2017, 10:58
Zgadzam się, niezależnie od dyskusji nad samym architekturą CIT jest znakomite miejsce na infor. turystyczną i ... toalety.
Rotator
Rotator 22.11.2017, 22:19
1. Krytykuje się budynek CIT (i słusznie), ale wyobraźcie sobie budynek CIT w kolorach tego nowo powstałego budynku (grafitowe ramy okien itd.) i macie nowiązanie do istniejącej architektury.
W gruncie rzeczy CIT i nowy budynek mógł stworzyć ten sam architekt.

2. Kto projektował ten nowy budynek w centrum miasta?


Artur
Artur 22.11.2017, 23:49
To nie jest kwestia architekta, tylko stylu. Nie wszystkie budowle gotyckie projektował ten sam architekt :))
Mnie ten nowy budynek bardzo się podoba i lubię takie odważne połączenia nowoczesności z tradycją. Widać, że czas nie stoi w miejscu, że miasto żyje. Wzorcowym przykładem może być tu Berlin.
Na Mostowej, gdzie próbowano na siłę budować w stylu staromodnym, wyszły potworne straszydła, tanie podróby. Komiczne to jest i pokraczne.
Rotator
Rotator 23.11.2017, 11:23
Właśnie kwestia stylu, od wielu lat krytykuje się CIT (i słusznie), a wydaje się zgodę na budowę podobnego klocka. Różnica wynika z przeznaczenia budynku, a styl jest ten sam.
niestety nie widzę połączenia nowoczesności z tradycją. Powstanie każdego budynku to wypadkowa pracy właściciela, architekta i miasta jako gospodarza większego obszaru. Ja tu widzę bardziej kierowanie się jak największą użyteczością właścieciela
(Wynajem).
Berlin jest bardzo dobrym przykładem.
Niedaleko szukając w Suwałkach jest też kilka fajnych budynków, które mogły być wzorem.


bartek
bartek 23.11.2017, 09:00
Jest to drugie odważne połączenie nowoczesności z tradycją! Pierwsze to atol!
Artur
Artur 23.11.2017, 11:44
Atol jest bardziej strawny niż te kiczowate podróby na Mostowej. Może to nie jest szczyt architektonicznego polotu i ma prawo się nie podobać, ale przynajmniej niczego nie udaje. Najgorzej jak ktoś chce na siłę nawiązywać do starej zabudowy i produkuje potworki, które stylowo nie są ani dawne, ani nowoczesne. Są bezpłciowe. Zostaną po nas jako ślad nijakości. To już wolę coś, co ma zdecydowany charakter i tworzy jakiś określony styl, o którym po latach powiedzą: tak budowano w XXI wieku. A co powiedzą o Mostowej?
Zyx
Zyx 21.11.2017, 07:06
Koszmarek to powstał zamiast okraglaka. A tak miało być gustownie. Każdy po sobie pozostawi rozpoznawalną budowlę .
Nie wiem jak ktoś mógł taki budynek zaprojektowac nie pasujacy do kamieniczek rynku!
eli
eli 22.11.2017, 10:24
Niestety MPZP dla tego obszaru nie reguluje jak mają wyglądać nowe budynki. Przedstawia tylko minimalne wymogi, czyli: wysokość budynku, ilość kondygnacji, nachylenie dachu, itp.
I tak w ten sposób można postawić co się chce oby tylko spełniało to minimum. Przykre ale niestety prawdziwe :( w MPZP nie ma nawet głupiego zapisu o tym, że nowe obiekty powinny stylem architektonicznym pasować do otaczających je obiektów.
Szkoda, że nikt nie dba o to żeby centralna część miasta miała spójny wygląd. A przecież można mieć ładne starówki
Zyx
Zyx 22.11.2017, 15:33
Od strony Mostowej i 3 maja (jak wyremontuje sie ten budynek przylegajacy) jest ok ale od strony parku poprostu tragedia. Rozumiem przepisy ale ktoś to zaprojektował! Chyba architekt nie miał wyobraźni!
August
August 18.11.2017, 12:57
Jeszcze nic nie wybudowali a chcą burzyć,
omg
omg 17.11.2017, 15:25
20 kilo trotylu i w pi z du w kosmos ten szklany paszkwil Cieślika wysłać! Fundamenty zaorać i ziemniaki posadzić.
romek
romek 24.11.2017, 23:32
Dołącz do tej wycieczki.
3rv
3rv 17.11.2017, 16:41
Ten Cieślikowy pałac tak jak i "ostatni wytrysk" też mi sie nie podoba. Ale lepiej niech zostanie ten Atol na swoim miejscu, bo nam zarach pomnik Lecha postawia. PIS coraz bliżej i wszędzie.

Pozostałe