„UWOLNIJ MNIE OD GŁOSU”

  • 13.11.2017, 07:58
  • Jolanta Wojczulis
„UWOLNIJ MNIE OD GŁOSU”
Tegoroczny „IX Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy Św. Jana Pawła II”w augustowskim Zespole Szkół Technicznych im. gen. Prądzyńskiego rozpoczął się w sposób niespodziewany: kilka chwil przed jego premierą pod oknami sali teatralnej zgromadziły się gołębie, przypominające jako żywo Ducha Świętego. Dla tych, którzy zaprzyjaźnili się z Janem Pawłem II, był to być może widoczny znak przebywania wśród nich świętego patrona konkursu.

Wzięło w nim udział 29 uczniów z augustowskich szkół: ACE, II LO oraz gospodarze z ZST.Tradycję konkursu podtrzymało II LO, które skompletowałozestaw nagród ufundowanych przez Zarząd Powiatu w Augustowie.

Spośród deklamowanych utworów członkom jury, w składzie którego zasiadła Pani Dorota Dzieniszewska oraz Erazm Stefanowski, najbardziej smakowała „Uczta czarnoleska”, przygotowana przez Julię Kopiczko. Wiara w słowa Jezusa, zapewniającego, że jest Chlebem żywym, który zstąpił z nieba, a Jego Ciało i Krew to prawdziwy pokarm i napój dający życie wieczne, harmonizował z wersamiZ tęsknot poczęte ziemi, o żywiczne źródło(…)//W tobie się świt odbija, rozżarzony Chrystus,/wstający promienistą Hostią w twej monstrancji.

Drugie miejsce przypadło Gabrieli Kleczkowskiej, której recytacja „Wybrzeży pełnych ciszy” była najdłuższym tekstem zaprezentowanym w dziewięcioletniej historii konkursu.

Katarzyna Skibicka, która otrzymała III nagrodę, podzieliła się z publicznością impresją o „Bojaźni, która leży u początku”. Słowa kończące utwór: Ty, Boże!/ Ty Jeden możesz ciała nasze odebrać ziemi z powrotem!zapewniły zgromadzonych o prawdzie w zmartwychwstanie ciała.

Kolejne granice w interpretacji twórczości papieża przekroczył duet uczennic z II LO – Daria Trocka i Patrycja Olizarowicz, które podczas recytacji wykorzystały podkład muzyczny. To tym bardziej godne uwagi, że w utworze „Bo jesteś samą ciszą”, który przyniósł im wyróżnienie, prosiły Boga:uwolnij mnie od głosu.

Drugie wyróżnienie otrzymała Emilia Kowalewska, która starała się odnaleźć odpowiedź na pytanie zawarte w utworze „Ur w ziemi chaldejskiej”: Dlaczego my dziś szukamy/tego miejsca w ziemi chaldejskiej,/skąd wyruszył Abram syn Teracha (…)?

Pięknych, wrażliwych recytacji było więcej, dlatego szkoda, że nie wszyscy uczestnicy mogli otrzymać nagrody. Można być jednak pewnym, że w przyszłym, jubileuszowym X Konkursie przygotują oni niejedną interpretacyjną niespodziankę. Na pewno zadbają o to opiekunowie wspaniałej młodzieży: Pani Małgorzata Puczyńska z ZST, Pani Dorota Prokop z II LO, Pan Wiesław Sulewski z ACE oraz Pan Tomasz Choroszewski z II LO.

Za liczny udział w tegorocznej edycji Konkursu i przygotowanie poetyckiej uczty św. Jana Pawła II serdecznie dziękują organizatorzy z ZST: szkolna pedagog Pani Dorota Dzieniszewska oraz dyrektor szkoły Pan Maciej Oleksy.

                                                                                             Erazm Stefanowski

 

 

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe