Pracowite gryzonie w ataku

  • 3.11.2017, 06:52
  • Jolanta Wojczulis
Pracowite gryzonie w ataku
Biegając czy spacerując wzdłuż rzeki Netty w kierunku Necka, można napotkać dzieło pracowitych bobrów. Te jakby nie było sympatyczne zwierzęta uwzięły się na młode i nie tylko drzewa. Mieszkańcy Augustowa są tym zaniepokojeni.

Fotografie do tego artykułu, które otrzymaliśmy od naszych Czytelników to z pewnością  nie środek lasu, a nasze augustowskie bulwary. Tak bobry niszczą drzewa nad rzeką Nettą. Ostatnio przegryzły młode drzewo na bulwarach nieopodal Sanatorium „Pałac na Wodzie”. Pozostał po nim jedynie niewielki pniak. Kolejne drzewo natomiast zostało nadgryzione i zapewne to tylko kwestia czasu, kiedy i po nim zostanie tylko wspomnienie.

-Wypadałoby coś z tym zrobić, bo niebawem bobry zniweczą wszystkie drzewa rosnące nad bulwarami i nieodwracalnie zmienią wygląd tego pięknego miejsca –powiedziała nam augustowska biegaczka, która przysłała nam zdjęcia zrobione podczas treningu.

-Potrzebne jest założenie osłon na pnie drzew znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Wydano pieniądze na nasadzenia i pielęgnację roślinności. Szkoda by było żeby drzewa zostały zniszczone. Może wystarczy trochę siatki ogrodzeniowej owinąć wokół pni i to może wystarczy –powiedział nam nasz stały Czytelnik, który również z tym problemem zgasił się do naszej redakcji.

Okazuje się, że z bobrami trudno jest walczyć i zapobiegać wszystkim wyrządzanym przez nie stratom i szkodom. Pozbyć się ich nie można, bo należy przypomnieć, że bóbr w Polsce jest pod ochroną. Te zwierzaki mogące ważyć do 30 kilogramów i mierzyć do metra długości są precyzyjne jak drwale.

-Koniecznie trzeba coś z tym zrobić, bo przecież drzewa, to nie tylko piękna natura, ale dają one też cień różnym gatunkom ryb (część gatunków żywi się spadającymi z drzew owadami) –dodał nasz Czytelnik.

Okazało się, że interpelację w tej sprawie złożył radny Józef Świątkowski podczas ostatniej rady miejskiej. Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, obiecał, że odpowiednie służby się tym zajmą. 

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe