Problemy duże i większe 

  • 7.10.2017, 15:05 (aktualizacja 07.10.2017 15:08)
  • Bartosz Lipiński
Problemy duże i większe
Poszanowanie tradycji i historii, problem nadwagi i niedoskonałości lekcji wychowania fizycznego w szkołach oraz zagrożenie demoralizacją latorośli szkolnej były jednymi z tematów poruszanych przez radnych na niedawnej komisji społeczno-oświatowej. Start nowego roku szkolnego skłania samorząd do refleksji, a także do konkretnych działań. Powraca też temat byłej dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 w Augustowie.

Rządowa reforma edukacji i powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych przyniosły w całym kraju duże problemy. Także augustowska oświata odczuwa skutki podjętych zmian na szczeblu centralnym. Jedną z najgłośniej komentowanych konsekwencji reformy w naszym mieście jest połączenie byłego Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie ze Szkołą Podstawową nr 2. Gimnazjum formalnie przestało istnieć, choć oczywiście jeszcze przez dwa lata w placówce funkcjonować będą klasy gimnazjalne. Nie można przy tym zapomnieć o niezwykle ważnym patronie byłej placówki edukacyjnej. Zwłaszcza na naszych terenach ciągle żywa jest pamięć o rodakach wywiezionych na Sybir. Tę pamięć szczególnie mocno pielęgnowała szkoła, dlatego też nie dziwi troska wyrażana przez miejskich samorządowców o poszanowanie dla tradycji, sztandaru i zbieranych przez lata pamiątek.

-Mam zapewnienie ze strony nowej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, że poczyni wszelkie starania, aby powstała Izba Pamięci Sybirackiej w tej szkole. Wszystkie tradycje, które miało gimnazjum zostaną przejęte przez szkołę podstawową i będą tam honorowane. Niestety sztandar nie będzie mógł być używany, kiedy gimnazjum zakończy swoją misję, ale znajdzie właściwe miejsce w izbie pamięci –zapewniał kierownik wydziału edukacji i sportu Dariusz Szkiłądź.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Miłka
Miłka 10.10.2017, 12:44
Ale ściema. Kazdy kto ma dziecko w kl1-3 wie jak wyglada u nas wf. Ciasna sala lub korytarz.
kler
kler 8.10.2017, 22:31
Jaki WF... moja córka ma lekcje w 25 osobowej grupie i tak podobno wszystkie lekcje wyglądają to jaka jest intensywność zajęć, dla oszczędności wszystkie klasy łączone to albo zdrowie albo oszczędności ..
Jolanta Sowól
Jolanta Sowól 7.10.2017, 15:56
Szkoda,że zapomniano o ogólnopolskim programie Lekkoatletyka dla każdego! realizowanym w naszych wszystkich szkołach podstawowych od 2015 roku, który organizuje zajęcia dla najmłodszych "zaszczepiając" w nich chęć do sportu, nauczyciele klas I - III zostali przeszkoleni w jaki sposób prowadzać lekcje wychowania fizycznego z najmłodszymi uczniami z zastosowaniem sprzętu jaki dostarczył program nieodpłatnie do każdej szkoły, zasady zdrowego odżywiania zostały szczegółowo omówione z nauczycielami a materiały dydaktyczne z zakresu zdrowego odżywiania przekazane do poszczególnych klas i szkół. Nauczyciele otrzymali również książki z opracowanymi, gotowymi materiałami do korzystania na lekcjach. Każdy nauczyciel jest zobowiązany do przeprowadzania co najmniej 20 jednostek lekcyjnych ze specjalistycznym sprzętem - dyrektorzy szkół powinni czuwać nad prawidłowym przebiegiem realizacji programu.(odpowiednie pisma z Wydziału Edukacji i Sportu zostały skierowane do szkół w 2016 roku - może warto odszukać i ponownie przekazać nauczycielom klas (I-III), Ponadto dzieciom w szkołach organizowane są eventy lekkoatletyczne: szkolne i międzyszkolne, na których są obecni Burmistrz i Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu. Proszę sięgnąć po więcej informacji na temat programu Lekkoatletyka dla każdego! Jeżeli ktoś z Państwa jest niedoinformowany zapraszam - odpowiem na nurtujące pytania. Już 20 października kolejne zmagania najmłodszych z Królową Sportu w hali Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie. W dziedzinie troski o zdrowie i rozwój fizyczny naszych dzieci jest podejmowanych wiele działań w naszym mieście - trzeba tylko chcieć o nich wiedzieć i zapamiętać.
Zygmunt
Zygmunt 10.10.2017, 12:48
Ale propaganda. Śmialismy się mówiąc czasem " komuno wróć" a komuna wzieła to na poważnie.
Znam ta retorykę.

Pozostałe