Ela receptą na zdrowie

  • 3.10.2017, 07:41
  • Jolanta Wojczulis
Ela receptą na zdrowie
Od niedawna niektóre recepty mogą wypisywać pielęgniarki, które zdobyły specjalne uprawnienia. Takich pielęgniarek nie ma jeszcze wiele. W Augustowie pierwszą pielęgniarką, która może samodzielnie wypisać receptę jest Elżbieta Hołubowicz, jedna z pielęgniarek Przychodni Rodzinnej przy ulicy Hożej 2B. Pacjenci są zachwyceni i chętnie korzystają z tej możliwości.

Elżbieta Hołubowicz, jak mówią pacjenci, jest pielęgniarką idealną. Ma spokojne usposobienie i dużo empatii w sobie, co jest niezbędne w tego typu pracy. Pacjenci bardzo ją lubią i cenią. Dzięki temu, że ma wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, miała możliwość uczestniczenia w specjalistycznym kursie, który uprawnił ją do wystawiania recept na niektóre leki.

-Stawiam na rozwój osobisty, dlatego uważam, że należy cały czas podwyższać swoje kwalifikacje i tym samym dążyć do zapewnienia jak najlepszej opieki naszym pacjentom –mówi pani Ela. –Dlatego chętnie wzięłam udział w odpowiednim szkoleniu i już od kilku miesięcy wypisuję naszym pacjentom recepty. Chodzi oczywiście o leki wcześniej przepisane przez lekarza, na które receptę mogę przedłużyć. Są to na ogół lekarstwa na nadciśnienie, cukrzycę itp. Zdecydowanie nie mogę wypisywać recept na leki bardzo silnie działające, środki odurzające oraz psychotropowe.

Z pewnością taka pielęgniarka to skarb, bo odciąża lekarzy, ale też zdecydowanie ułatwia życie schorowanym ludziom.

-Jestem chora na cukrzycę insulinozależną. Na wizyty do diabetologa umawiam się średnio co dwa miesiące. Niestety zdarza się, że insulina kończy mi się przed kolejnym spotkaniem ze specjalistą –powiedziała nam jedna z pacjentek Przychodni Rodzinnej przy ulicy Hożej 2B. -

Wiadomo, że nie da się do diabetologa umówić z dnia na dzień, dlatego wówczas muszę iść do lekarza rodzinnego i czekać w kolejce, żeby wypisał mi receptę. Dzięki temu, że pani Ela ma takie uprawnienia, mogę poprosić ją o wypisanie brakujących leków. Jest to dla mnie bardzo wygodne.

 

Pani Elżbieta dodaje, że wypisując recepty przez te kilka miesięcy również się przekonała, że jest bardzo pomocna pacjentom.

-To miłe jak podchodzą do mnie nasi pacjenci i mówią mi, że są zachwyceni taką możliwością. Tak naprawdę to sporo już mam stałych pacjentów, którzy do mnie przychodzą sukcesywnie po recepty – mówi. –Nie ukrywam, że na początku bardzo się obawiałam tej nowej funkcji, bo wiadomo że odpowiedzialność jest o wiele większa. Ale z biegiem czasu powoli się z tym oswajam. Chociaż nie jest to łatwe. Dużo osób myśli, że wypisywanie recept to tylko wypełnienie papierka, a to naprawdę wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i dużymi konsekwencjami w razie popełnienia błędu. Jest to jednak dla mnie duże wyróżnienie. Jak zaczynałam pracę w przychodni do głowy by mi nie przyszło, że kiedyś na recepcie będzie widnieć moje nazwisko.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza innowacyjność wprowadzona w Przychodni Rodzinnej przy ulicy Hożej 2B, której właściciele nieustannie dbają o komfort pacjentów. Pracownicy administracji tej poradni jako pierwsi zaczęli prowadzić całą dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Ponadto niedługo po tym jako pierwsi w naszym mieście uruchomili elektroniczną rejestrację.

-Zadbaliśmy o to, żeby elektroniczne zapisywanie wizyt było jak najprostsze, dlatego usługa ta naprawdę nie wymaga dużej wiedzy z zakresu informatyki. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową www.przychodniarodzinna.info, gdzie od razu na stronie głównej wyświetla się zakładka „rejestracja online”, klikając na nią możemy w banalnie prosty oraz szybki sposób umówić wizytę lekarską. Nie jest do tego potrzebny żaden login, jedynie imię i nazwisko, nr pesel i adres mailowy. Jeżeli natomiast chcemy sprawdzić wynik naszego badania online, to zrobimy to po wpisaniu cyfrowego kodu, który wcześniej otrzymamy od naszego lekarza – informuje Agnieszka Cebelińska, Dyrektor Administracyjny Przychodni Rodzinnej Sp. z o.o. w Augustowie. –Bardzo dogodne dla pacjenta jest również zarejestrowanie się w Ogólnym Systemie Ochrony Zdrowia, po którym otrzymuje się numer karty, z którą należy do nas przyjść. Karta ta umożliwia podpatrywanie online swoich wizyt. Można zatem zobaczyć między innymi swoje wyniki badań, wypisane recepty, dawkowanie leków, zalecenia lekarskie oraz istotne zapisy lekarza z wizyt. Ciekawostką jest nasza obserwacja, że osoby starsze bardzo często korzystają z naszych systemów elektronicznych. Przodują w tym zwłaszcza nasze pacjentki.

 

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe