III Dożynki w gminie Lipsk i IX Turniej Wsi

  • 20.09.2017, 09:05
  • Beata Perzanowska
III Dożynki w gminie Lipsk i IX Turniej Wsi
W niedzielę, 3 września, odbyły się III Dożynki w Gminie Lipsk połączone z IX Turniejem Wsi. Uroczystość miała miejsce we wsi Kurianka na placu przy Środowiskowym Domu Samopomocy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnymi w Lipsku, gdzie mszę dziękczynną za zebrane plony odprawił ks. proboszcz Waldemar Sawicki. Następnie uroczystości przeniosły się na plac dożynkowy w Kuriance, gdzie  pomimo deszczowej aury, panowała pogodna atmosfera. Pięć sołectw wystawiło swoje stanowiska z tradycyjnymi potrawami regionalnymi, dzięki czemu każdy miał okazję spróbować podlaskich specjałów. Wsie prześcigały się w pomysłowości na przystrojenie i zaprezentowanie swoich wiktuałów, gdyż stoiska wzięły udział w konkursie „Na najlepsze stoisko wiejskie”. Nie zabrakło także atrakcji. Podczas imprezy można było obejrzeć wystawę zabytkowych ciągników rolniczych. Najmłodsi natomiast chętnie korzystali z oferty animatorek, które malowały buzie, tańczyły i organizowały zabawy.  Starsi natomiast mogli skorzystać z badań profilaktycznych, które oferowały pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipsku. Uroczystości swoją obecnością uświetnili przedstawiciele samorządowi m.in. Bogdan Dyjuk, marszałek województwa, Andrzej Koronkiewicz – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Lech Haraburda, radny Rady Powiatu Augustowskiego oraz przedstawiciele władz lokalnych: Lech Łępicki, burmistrz Lipska, księża proboszczowie ks. Waldemar Sawicki i ks. Grzegorz Zwierzyński, ppłk Waldemar Pojawis- komendant SG Placówki SG w Lipsku, a także przedstawiciele Rady Miejskiej w Lipsku. Rolę starostów dożynkowych w tym roku pełnili Halina i Aleksander Sztukowscy ze Skieblewa.  Na scenie wystąpiły zespoły: Zespół Regionalny Lipsk, Zespół Rodzinny z Rakowicz, śpiewak ludowy Marcin Lićwinko oraz Chór parafialny „Cantabile” z Lipska. Podczas dożynek rozstrzygnięty został także konkurs „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”.

Kolejne zwycięstwo Siółka!

W rozegranym w niedzielę, podczas Gminnych Dożynek, IX Turnieju Wsi, po raz kolejny z rzędu zwyciężyło Siółko. W turnieju wzięło udział 5 drużyn. Z zaproszenia do turnieju skorzystało w tym roku 5 sołectw. Konkurencje, w jakich zmagały się drużyny z poszczególnych wsi to: toczenie opony od ciągnika, prezentacja wsi, która wzbudziła największe emocje, bieg z workami pełnymi ziarna, rzut balonem z wodą do celu, przeciągnie ciągnika petycja wiejska oraz piłowanie drewna w parach.  Konkurencje były nagradzane nagrodami rzeczowymi, zaś wyniki poszczególnych konkurencji zliczane do klasyfikacji generalnej.  Poza turniejem rozegrane zostały także trzy konkurencje indywidualne, przygotowane i przeprowadzone przez 6 Lipską Drużynę Harcerską Służby Granicznej „Żubry”. Organizatorami III Dożynek Gminnych oraz IX Turnieju Wsi byli: Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku, Burmistrz Lipska oraz Komitet Organizacyjny.

- W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim naszym partnerom i sponsorom za niezbędną pomoc w organizacji dożynek i turnieju –mówi Wiesław Bochonko, dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.

(IW)

Laureaci dożynkowych konkursów

 

Konkurs na najładniejsze stoisko wiejskie

I miejsce -  Kurianka

II miejsce – Skieblewo

III miejsce  - Jaczniki

Wyróżnienia: Siółko, Krasne

 

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce  - Skieblewo

II miejsce – Al. 400-lecia, Lipsk

III miejsce – Kurianka

IV miejsce  - Siółko

Wyróżnienia: Rubcowo, Krasne, Nowy Lipsk

 

Wyniki IX Turnieju  Wsi:

I miejsce -  Siółko

II miejsce – Jaczniki

III miejsce  - Skieblewo

IV miejsce  -  Krasne

V miejsce – Kurianka

 

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe