Walka z okrucieństwem i bezdomnością 

  • 12.06.2017, 09:15
  • Admin Admin
 Walka z okrucieństwem i bezdomnością
Wałęsające się po ulicach bezdomne psy i koty to duży problem wielu miast w Polsce. W Augustowie trwa intensywna walka z tym zjawiskiem. Pomagają w tym odłowienia bezpańskich zwierząt i różnego rodzaju akcje np. sterylizacji bezpańskich kotów. Na Augustowszczyźnie nie brakuje też drastycznych zdarzeń związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami, jak i porzucaniem psów i kotów. Apelujemy więc do właścicieli czworonogów, by starali się przewidzieć przyszłość i zwyczajnie poddali swoje pupile sterylizacji. Zabieg nie jest uciążliwy, a może w dużym stopniu przyczynić się do ograniczenia populacji bezpańskich zwierząt. O tym, co kryje się pod pojęciem sterylizacji opowiada augustowski weterynarz Leszek Czokajło, a Barbara Korzeniewska z augustowskiego stowarzyszenia „Kudłacz” zdradza, co dzieje się w kwestii zapobiegania bezdomności w Augustowie.

O złej sytuacji zwierząt na Augustowszczyźnie słyszy się coraz częściej. To są nie tylko przypadki, takie jak Bambi, której tragiczny los opisywaliśmy przed tygodniem czy historia Szarika sprzed kilku miesięcy. Przypomnijmy, że Szarik przez lata trzymany był na polu i palikowany jak krowa. Do tego stopnia, że łańcuch wrósł mu w skórę. W tej sprawie zapadł już wyrok Sądu Rejonowego w Augustowie. Była właścicielka psa dobrowolnie poddała się karze i usłyszała wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Historia Szarika zakończyła się szczęśliwie. Tak jak suczki Bambi, która znalazła opiekę i dochodzi do zdrowia. W tej sprawie toczy się jeszcze śledztwo policyjne i zapewne niedługo jej byli właściciele zostaną ukarani. Warto dodać, że na Augustowszczyźnie często też dochodzi do porzucania czworonogów w lasach czy innych miejscach. Ostatnio doszło do makabrycznego odkrycia w lesie na augustowskim Lipowcu. Tam porzucone zostały martwe, uduszone pieski. Aby uniknąć takich drastycznych zdarzeń potrzebna jest szeroka akcja profilaktyczna, sterylizacja zwierząt i to nie tylko bezdomnych. Barbara Korzeniewska, inspektor ochrony zwierząt w powiecie augustowskim i przedstawicielka Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Kudłacz” w Augustowie informuje, że są coraz lepsze statystyki jeśli chodzi o populację bezdomnych psów.  

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe