Udane pszczelarskie święto

  • 23.09.2022, 12:00
  • Beata Perzanowska
 Udane pszczelarskie święto
Na początku września odbyło się uroczyste zakończenie sezonu augustowskich pszczelarzy. W programie uroczystości znalazła się msza święta na Świętym Miejscu nad rzeką Rospudą oraz biesiada w Mikołajówku zakończona „Potańcówką dla pszczelarzy”. Impreza organizowana jest już od 12 lat.

W corocznym święcie wzięło udział około 50 pszczelarzy wraz z rodzinami. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej na Świętym Miejscu nad rzeką Rospudą. Mszę celebrował ks. Marcin Jasiński z pomocą kleryka Radosława Harasima. W trakcie nabożeństwa został poświęcony krzyż wykonany przez Tadeusza Wasilewskiego specjalnie na potrzeby Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie. Krzyż będzie służył pszczelarzom podczas celebrowania różnego rodzaju uroczystości. Po mszy świętej dalsze świętowanie odbywało się już w gospodarstwie pszczelarzy Kingi Augustynowicz i Adama Pietruszkiewicza w Mikołajówku. W trakcie biesiady nie zabrakło różnego rodzaju konkursów z nagrodami. A wygrać można było gustowne statuetki, książkę napisaną przez augustowskiego pszczelarza Mieczysława Bagińskiego i akwarele autorstwa Kingi Augustynowicz. Najpierw uczestnicy biesiady brali udział w konkursie artystycznym polegającym na dokładnym namalowaniu farbami pszczoły. Zadanie jednak do łatwych nie należało, gdyż trzeba było malować z zamkniętymi oczami. Kolejny konkurs wymagał od pszczelarzy nie lada sprawności. Ich zadaniem było bieganie w workach po wiaderko z pokarmem dla pszczół. Pszczelarze wzięli także udział w konkursie z wiedzy pszczelarskiej. Biesiadę zakończyła „Potańcówka dla pszczelarzy".

-Nasza coroczna biesiada była bardzo udana. Gościliśmy młodych adeptów sztuki pszczelarskiej oraz nowych członków naszego koła. Ta impreza była doskonałą okazja do tego, żeby augustowscy pszczelarze spotkali się i wymienili doświadczeniami. Jest ona istotna zwłaszcza dla młodych adeptów pszczelarstwa, którzy mogą poznać starszych stażem kolegów po fachu i wymienić się z nimi doświadczeniami związanymi z pracą przy pasiekach -mówi Kinga Augustynowicz, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie.

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Augustowie bardzo dziękuje wszystkim tym, którzy wspierają to coroczne przedsięwzięcie.

-Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji naszego święta kierujemy do Tadeusza Wasilewskiego, Alfreda, Danuty i Katarzyny Judyckich, Grzegorza Lewszykowa, Dariusza Wierzbickiego, Beaty Jaroś, Agaty Janickiej, Cezara Filutowskiego, Wojciecha Łapińskiego, naszego pocztu sztandarowego oraz pocztu Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach. Dziękujemy również Mirosławowi i Tomaszowi Zawadzkim oraz Markowi Bućko- wyliczają Kinga Augustynowicz i Adam Pietruszkiewicz. -Oczywiście dziękujemy wszystkim uczestnikom. Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy po raz dwunasty gościć u nas pszczelarzy, ludzi z ogromną wiedzą i pasją, która łączy nas wszystkich i sprawia, że tworzymy razem społeczność. Społeczność, która pomaga sobie nawzajem w naszej czasem trudnej pracy z pszczołami. I to jest piękne.

Niebawem, bo już w dniach 23-25 września odbędzie się kolejna pszczelarska impreza. Mianowicie Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Białymstoku. 

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe