Podwyżki zrujnują mieszkańców

  • 17.09.2022, 10:57
  • Bartosz Lipiński
Podwyżki zrujnują mieszkańców
Kolejne podwyżki za ciepło w Augustowie stają się faktem. Można było zredukować skalę tego problemu, gdyby obecne władze miasta dużo wcześniej pomyślały o modernizacji ciepłowni. Kołem ratunkowym dla spółki, a przede wszystkim mieszkańców, byłoby dokapitalizowanie MPEC z budżetu miejskiego. Pomysł Koalicji Obywatelskiej mógłby znacząco poprawić sytuację wielu augustowskich rodzin.

Radni Koalicji Obywatelskiej chcieli rozmawiać o nadchodzącym sezonie grzewczym oraz o sytuacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej już na początku sierpnia. Wówczas burmistrz Mirosław Karolczuk deklarował, że taka dyskusja odbędzie się na kolejnej sesji jeszcze w sierpniu, ale słowa nie dotrzymał. W związku z tym radni KO złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Niespodziewanie pojawiły się kłopoty i komplikacje.

Najpierw przewodnicząca rady miejskiej podważała oryginalność podpisów złożonych pod wnioskiem o zwołanie sesji. Później w sposób kuriozalny tłumaczyła, że podpisy nie powinny być złożone czarnym długopisem, bo pismo przypomina skan. Alicja Dobrowolska zarzuciła też radnym, że nie ujęli we wniosku punktu „zamknięcie obrad”, co według niej mogłoby doprowadzić do sparaliżowania pracy rady.

Ostatecznie Dobrowolska zwołała sesję w ostatnim możliwym terminie, w dodatku w trybie zdalnym, co było olbrzymim zaskoczeniem i kolejnym dowodem na to, że rządzący w sposób instrumentalny wykorzystują przepisy dotyczące epidemii. Sesję zwołano na godzinę 19. W oczy rzucało się między innymi to, że radnych ugrupowania Nasze Miasto praktycznie nie widzieliśmy na ekranie, poza krótką chwilą na sprawdzenie obecności.

Na sesji nie pojawił się burmistrz Mirosław Karolczuk. W jego imieniu głos zabierali zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski, a także prezes spółki ciepłowniczej „GIGA” Artur Sofiński. Jednak dyskusję zdominowała przewodnicząca rady. Dobrowolska manifestowała swoją stronniczość pozwalając na nieograniczone wypowiedzi zastępcy burmistrza, ograniczając wypowiedzi radnych opozycji. Niektóre głosy oponentów przerywała po każdym zdaniu, by szeroko i złośliwie je komentować.

O braku kindersztuby przewodniczącej świadczy również fakt, że bardzo długo kazała czekać na zabranie głosu prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Kierowała zadziwiające połajanki do Kazimierza Kożuchowskiego buńczucznie informując go, że sesja nie jest posiedzeniem rady nadzorczej spółdzielni.

Radni Koalicji Obywatelskiej chcieli przyjąć stanowisko wzywające burmistrza do podjęcia pilnych działań mających wpływ na ograniczenie rosnących opłat za energię cieplną. Przewodnicząca rady zawnioskowała o dopisanie, iż w gronie adresatów jest też przewodnicza komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

-Zwołaliśmy sesję, ponieważ pan burmistrz pomimo wcześniejszych obietnic nie chciał nam przedstawić sytuacji związanej z przygotowaniem miasta do sezonu grzewczego oraz sprawy kolejnych podwyżek za ciepło i podgrzanie wody. Przygotowaliśmy odpowiednie stanowisko z projektem uchwały, które zostało storpedowane przez przewodniczącą rady niefortunnymi poprawkami. Pani Dobrowolska życzyła sobie dopisać, że Polska wnosi o zawieszenie „kar”, które płacimy za emisję dwutlenku węgla. Jest to totalna nieprawda i zawarcie takiego zapisu kompromitowałoby mieszkańców Augustowa, dlatego zdecydowaliśmy się wycofać wniosek. Pani Dobrowolska zastosowała procedurę łamiącą statut Augustowa -podkreśla Adam Sieńko.

-Zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski zapowiedział, że nie będzie więcej podwyżek. To ciekawa informacja, trzymamy za słowo pana Sieczkowskiego –zauważa radny klubu KO.

Były wieloletni burmistrz Augustowa Leszek Cieślik podkreślił, że mieszkańcy są obciążani problemami, z jakimi boryka się ciepłownia. Gdyby jej modernizację przeprowadzono kilka lat temu, w dobie rządów Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto, augustowianie nie ponosiliby tak horrendalnych opłat. Cieślik w imieniu Koalicji Obywatelskiej przedstawił racjonalną propozycję, żeby dokapitalizować MPEC środkami finansowymi z budżetu miasta.

-Od 1 września mieszkańcy Augustowa podłączeni do miejskiego systemu ciepłowniczego, będą za ciepło płacić więcej o 87 procent i około 70 procent drożej za ciepłą wodę. W sąsiednim samorządzie suwalskim podwyżka wyniesie ok. 40-50 procent, u nas aż 87. Zgłosiłem pomysł dokapitalizowania spółki miejskiej, poprzez przetransferowanie do niej środków z budżetu miasta. Myślę, że np. kwota 6 mln zł mogłaby spowodować obniżenie cen odbiorcom. Ponadto spółka miałaby środki na zakupienie węgla -ocenia radny Leszek Cieślik.

-MPEC jest dzisiaj w trudnej sytuacji, gdyż buduje kocioł na biomasę za kredyt w wysokości ok. 13 mln zł. Spółka kupując węgiel musi też zaciągać kredyt, który ponownie obciąży mieszkańców, jeżeli nie będzie wsparcia ze strony miasta. Przed dwudziestoma laty, gdy byłem burmistrzem, miasto wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej przeprowadziło modernizację ciepłowni. Miasto przekazało na to zadanie 3,5 mln zł. Inwestycja poprawiła sprawność urządzeń i zwiększyła moc ciepłowniczą. Nasz samorząd nie poniósł wielkich strat, a uchronił wówczas mieszkańców przed podwyżką –mówi Cieślik.

Były burmistrz Augustowa wskazuje, że w mieście realizowane są inwestycje, które mogłyby poczekać.

-Powinniśmy rozmawiać o tym od dawna. Nie potrzeba było analityków do stwierdzenia, że z uwagi na wojnę na Ukrainie i nałożenie embarga na Rosję, ceny nośników energii wzrosną. Trzeba było pomyśleć nad rezygnacją z niektórych przedsięwzięć, które nie są zadaniami pierwszej potrzeby i zabezpieczyć środki finansowe na pomoc spółce, a tak naprawdę pomoc mieszkańcom. Przykładów można podać wiele, lecz symbolicznym jest modernizacja rynku i posadzenie drzew za 600 tys. zł. Za taką kwotę można by zakupić 300 ton miału węglowego. Obecnie realizowana jest też strefa relaksu, a w jej udziale są również środki własne miasta. Jesteśmy w sytuacji nadzwyczajnej, wymagającej nadzwyczajnych działań -przyznaje Cieślik.

Adam Sieńko przypomina, że kilka tygodni temu opozycja opuściła sesję, kiedy decydowano na niej o historycznym zadłużeniu miasta. Augustów otrzymał z Polskiego Ładu 30 mln zł na inwestycję pn. „Olimpijski Augustów”. Po przetargu okazało się, że wniosek był przerażająco niedoszacowany i miasto będzie musiało dołożyć ponad 23 mln środków własnych w czasach kryzysu gospodarczego. Takie środki powinny być przeznaczone m.in. na MPEC i wodociągi.

-Wypowiedzi zastępcy burmistrza Sławomira Sieczkowskiego, który reprezentował na sesji nieobecnego burmistrza Karolczuka, pokazały, że na razie ten problem jest marginalizowany i sam się rozwiąże. Najpierw musimy zapewnić byt mieszkańcom i nie pozostawiać ich na pastwę losu. Dopiero później powinniśmy realizować zadania z udziałem środków zewnętrznych –podsumowuje Adam Sieńko, radny Koalicji Obywatelskiej.

*Artykuł ukazał się w 35/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego" .

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (94)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gierek
gierek Dzisiaj, 16:23
A czy ktoś czynnie wystapił przeciwko tym podwyzkom???Wyszli ludzie na ulicę jak za komuny? Nie. Kazdy siedzi cicho i płaci....i pierdoły na forach pisze,.
Antysławojek
Antysławojek 2 dni temu, 17:17
Przepraszam, coś mi umknęło. Nie było nic na fb Felka Sławojka i Mirona o podpisaniu w świetle kamer umowy na budowę Olimpijski Augustów. O co chodzi?
ooloo
ooloo 22.09.2022, 23:04
Wszystkim PiS-makom przypominam słowa Jacka Kuronia (może wiecie kim był?).
""W tamtych czasach Jarosław Kaczyński miał pozycję równą taboretowi " to słowa Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w okresie PRL, współzałożyciela KOR. Kawalera Orderu Orła Białego. To tyle ciecie pisowskie.
historyk
historyk 23.09.2022, 12:04
Niestety ale był lewakiem i komunistą i takie słowa o Kaczyńskim w jego ustach nie są żadną ujmą. Niech mu ziemia będzie lekką.
Czerwony Jacek
Czerwony Jacek 23.09.2022, 17:28
Stalinowskim komunistą . No i dogadał się z Jaruzelem i Kiszczakiem żeby się władzuchna z rąk przypadkiem nie wyrwała ,to grał wyznaczoną mu rolę koncesjonowanego opozycjonisty . No i w ten oto sposób zaimponował oollemu . ooloo tak się tym dowartościował że bredzi teraz coś tam o intelektualnych wypocinach innych.
ooloo
ooloo 23.09.2022, 23:44
Widać, Historię i teraźniejszość przeczytałeś. To była największa zbrodnia komunizmu, że zlikwidowano analfabetyzm, bo siedziałbyś teraz na pastwisku i pogrywał na fujarce krowom.
ooloo
ooloo 23.09.2022, 13:59
Jarosław był i jest do dzisiaj. A z ciebie taki historyk jak z koziej.... Napisz lepiej kim był taboret i co wywalczył. Przy okazji to po kaczce każde ..... spłynie.
Asd
Asd 20.09.2022, 09:48
Podgrznie m3 wody w Augustowie kosztuje 68,40-a w Suwałkach 35 zł.To mieszkańcy Augustowa muszą wiedzieć.Kąpiel w Augustowie jest dwukrotnie droższa niz w Suwałkach.
Ja
Ja 21.09.2022, 18:13
Sławek się wykąpie tanio w Suwałkach i przyjeżdża tutaj się madrzyć i pouczać za całkiem niezła pensje
proboszcz
proboszcz 20.09.2022, 03:37
To będzie bida, ale pocieszcie sie ze w innych miastach będzie tak samo i dalej popierajcie Samostijna Ukrainę!!!! Poprawność polityczna najważniejsza mino ze w mieszkaniach zimno i zywność droga. Alleluja!!!
Wikary
Wikary 20.09.2022, 22:44
Obławę Lipcową zrobilli ruscy dwóch braci dziadka zniknęło, więc nie chrzań
Olimpijski Augustów vs wysokie opłaty za ciepło i zimne grzejniki
Olimpijski Augustów vs wysokie opłaty za ciepło i zimne grzejniki 17.09.2022, 16:56
Wygląda na to, że w dobie kryzysu energetycznego i gospodarczego dla ekipy NM ważniejsze jest zazielenianie RZA za 600 tys. zł i zaciąganie wielomilionowych kredytów na olimpijski Augustów, niż dokapitalizowanie MPEC w celu zapobieżenia drastycznemu wzrostowi cen za energię cieplną, który bezpośrednio uderzy w mieszkańców Augustowa. Kuriozalny jest wpis na służbowym fb z-cy Chodkiewicza, że miasto nie musi oszczędzać, ponieważ do końca 2023 roku ma zagwarantowane ceny za energię elektryczną. Szczęśliwie, że idiotyzm i infantylna mitomania nie są zaraźliwe.
Parias
Parias 19.09.2022, 11:27
a ile Pan Chodkiewicz zarabia po podwyżkach? Ktoś sprawdził / zapytał się z radnych opozycyjnych? On nie musi oszczędzać
mówisz i masz
mówisz i masz 19.09.2022, 13:05
Nie trzeba aż radnych opozycyjnych, każdy może sobie sprawdzić:
https://bip.um.augustow.pl/osw…
Ponad 13000 brutto miesięcznie. Niemało. Czy jest to pieniądz podatnika dobrze wydany?? Ja osobiście uważam, iż nie sądzę.
Nie_mam
Nie_mam 20.09.2022, 13:27
ale to jest za rok 2021.. a ja chcę wiedzieć , czy po podwyżkach dla burmistrza pod koniec 2021 r., Chodkiewicz nie dostał więcej. . I jaka jest obecna stawka? Radni opozycyjni powinni się zapytać
ooloo
ooloo 17.09.2022, 22:27
W przypadku tych pierwszych zawsze można coś ukręcić na lewo, a z MPEC już niekoniecznie.
Błazen
Błazen 17.09.2022, 13:40
Czy może ktoś wie gdzie jest węgiel Andrzeja D. na 200 lat i pełne składy węgla po 1000 zł Mateusza M.? Kiedy wreszcie część społeczeństwa otumaniona fetorem ultrapopulistycznej propagandy zrozumie, że żyje w państwie z kartonu i dykty ze ścianami obsr.nymi po sam sufit?
mareczek
mareczek 19.09.2022, 08:34
Może Błaźnie żyjemy w państwie nie do końca doskonałym ale w polskim, w którym inwestuje się w Polskę i Polaków, przykładem może być przekop mierzei czy budowa portu centralnego, otwierającego Polsce drogi na świat, inwestowanie w samorządy czy widoczna pomoc Polakom w trudnych czasach. Mogą jednak nastać czasy niemieckie i zamykanie dużych zakładów pracy i kierowanie Polaków na zmywak do sąsiada a pieniędzy po prostu nie będzie..
ooloo
ooloo 19.09.2022, 15:28
mareczek zmień TV. To nie jest inwestowanie lecz trwonienie pieniędzy. Szkoda, że nie naPiSałeś o 500+ jako inwestycji w meneli i patologię. Zapewne kolejne daniny na kler to inwestycje w niebo? Jak chcesz tak inwestować to proszę bardzo, ale ze swoich. Zarób i daj.
Robert
Robert 22.09.2022, 08:36
Ooloo obrażasz ludzi w tym mnie i moich najbliższych nazywając mnie menelem i patologią, gdyż biorę 500+ i otrzymane pieniądze odkładam dzieciom na rachunek bankowy i tak samo czyni moja rodzina. Od pewnego czasu obserwuję Twoje wpisy i uważam podobnie jak Mareczek, że masz problem z osobowością, gdyż ziejesz nienawiścią do bliźnich. Jeżeli Ci się w Polsce nie podoba to albo możesz tą sytuację zmienić albo wyjechać choćby do Niemiec Uważam, że nie ma na scenie politycznej lepszej formacji politycznej jak PIS, co nie oznacza, że jest doskonałą, jestem katolikiem i żeby było jasne też chciałbym aby Kościół oczyścił się z księży niegodnych. Jednak jako katolik spotkałem na swojej drodze życia wielu wspaniałych duchownych.
ooloo
ooloo 22.09.2022, 18:04
Bierzesz bo PiS cię kupił. Powiem tak. Zarób sam i wychowaj, a nie wyciągaj łapska po cudze. To rozdawnictwo doprowadziło do tego co mamy obecnie. Trafił się "dobry dziadunio" który daje ci 500+ jednocześnie kradnąc miliony i bratając się z ruskimi. To nie moje miejsce jest w Niemczech a prędzej twoje w Moskwie. Co do obrażania to odpowiedz sobie sam ie wart jest twój honor Polaka. 500+!
julek
julek 23.09.2022, 12:06
Marnym groszem jest rozdawnictwo w Polsce za czasów PiSu od rozdawnictwa w unii europejskiej.
ooloo
ooloo 23.09.2022, 14:02
Tyle, że Unia się trzyma, a PiS zgnoił i roztrwonił cały majątek. Dlatego z tej brzydkiej Unii g.... dostanie. PO zmianie władzy owszem tak.
Filippe
Filippe 22.09.2022, 22:20
Ooloo nie bierz więcej , bo ci się zwoje przegrzewają 🙃🙃🙃🙃🤪🤪🤪
ooloo
ooloo 23.09.2022, 14:04
Nie trzeba brać, wystarczy poczytać wasze intelektualne wypociny.🤡🤡🤡🤡🤡😂🤣😉😁👌👍🤮🤮🤮🤮🤮🤮
mareczek
mareczek 19.09.2022, 22:40
Czytając twoje wypowiedzi odnoszę wrażenie, że masz zwichrowaną psychę, po raz na kler a po dwa na PiS. Dyskusja z tobą nie ma jakiegokolwiek sensu. Kler mimo swoich wzlotów i upadków przetrwał wieki i przetrwa ciebie bo tak chcą ludzie, którzy chodzili i chodzić będą do swoich świątyń, a PiS wybrali mieszkańcy Polski, którzy zdecydowali pójść na wybory i dokonali to już dwukrotnie i wszystko wskazuje , że zrobią to po raz trzeci. Tylko musisz ooloo uważać żeby ci żyłka nie pękła.
ooloo
ooloo 20.09.2022, 01:02
Na szczęście psychę mam ok. I jedno i drugie okupuje Polskę dzięki takim przypałom jak ty. Mnie może i kościół przetrwa, ale i tak skończy na śmietniku. Sam widzisz, że kościoły pustoszeją dzięki niestety pedofilom. Tak trzymajcie. Alleluja i od przodu.
młody
młody 22.09.2022, 08:43
Ooloo strach pomyśleć, gdyby takie osoby jak ty doszły do władzy. Masz putinowskie cechy. W Polsce będzie jeszcze długie lata rządził PiS i to dzięki takim osobom jak ty więc czym prędzej wyjeżdżaj do swojej unii.
ooloo
ooloo 22.09.2022, 18:05
Ubawiłeś mnie. PiSz dalej.
Ja
Ja 21.09.2022, 18:18
Trochę niedobrze myśleć że każdy kto ma inne zdanie jest przypalem . To wypisz wymaluj styl Naszego Miasta . Fajnie jest pozwolić ludziom mieć własne poglądy stąd bierze się postęp. Augustów staje się takim zapyziałym miastem bo władza chce żeby wszyscy myśleli tak jak oni. Ooloo nie bądź takim Filipem
ooloo
ooloo 23.09.2022, 18:27
Nie ma problemu. Każdy może mieć swoje zdanie i poglądy. Oby tylko za swoje i nie dewastował innym życia. Daleki jestem od NM. Jedynie co mogę, to wyrazić swoje zdanie na otaczające życie. Pozdrawiam.
katolik
katolik 21.09.2022, 08:32
Póki co miejsc siedzących nie starcza dla wszystkich uczestników mszy św. Duch wiary w narodzie nie ginie.
ooloo
ooloo 22.09.2022, 19:09
To może ławki wstawcie chociaż.
ooloo
ooloo 21.09.2022, 18:53
Gdybyście mniej praktykowali, to by nie trzeba było powoływać komisji ds. pedofilii.
Normalny
Normalny 21.09.2022, 09:51
niedługo będzie o 70% za dużo.. nikt już do tego przybytku chodzić nie będzie,
wierzącyipraktykujący
wierzącyipraktykujący 21.09.2022, 14:02
Póki co, to mieliśmy w Augustowie 2 kościoły a od lat 90-tych ubiegłego wieku jest pięć i wszystkie pełne. Za dużo niektórzy oglądają TVN-u i żyją w tym wirtualnym zakłamanym niemiecką propagandą świecie.
Były ministrant
Były ministrant 23.09.2022, 18:02
Przepełnione kościoły nie świadczą o obecnych wiernych. Pamiętam, że kiedyś było więcej nauczania o postawie katolika, jego podporządkowaniu przykazaniom boskim i kościelnym. Nie było mowy o polityce ale uczono nas również tego, żeby szanować starszych ..... i / a nawet nie deptać trawników i bliźniego swego. Podczas kazań rekolekcyjnych głoszonych przez przyjezdnych misjonarzy ludzie mieli łzy w oczach.
Ponadto jeszcze w latach 1950-tych ub. wieku była w Augustowie jedna! parafia NSJ (b.rozległa) a w Koszarach były tylko msze odprawiane w niedziele. Spowiadających się wtedy było ok.10 tys. wiernych.

ooloo
ooloo 2 dni temu, 06:48
Dokładnie i dodam, że nie ilość a jakość świadczy o wartości.
ooloo
ooloo 21.09.2022, 18:49
Wyjedź trochę za Augustów i zobaczysz swój katolicyzm. Co do TVN-u, to przewyższa wiarygodnością KUR(ew)SKĄ TVP.
polakmały
polakmały 22.09.2022, 08:04
Co boli odpowiedź TVP na kłamstwa i manipulacje niemieckie w TVN i ma boleć. Polska wygrywa z niemieckim ujadaniem.Cudownie jest patrzeć jak rudy Niemiec codziennie zalicza wtopę za wtopą na antenie TVP. wystąpienia z przed 2 lat i wystąpienia obecne są bezcenne.
....
.... 22.09.2022, 22:22
Precz z rudym oszustem . Oddawaj moje OFE
hahaha
hahaha 22.09.2022, 17:27
Te różne mareczki i polakimałe straszą Zachodem identycznie jak Putin swych poddanych. I podobną mają reżimową telewizję, która im te fobie dyktuje. Trzeba być wyjątkowym przygłupem, żeby nie widzieć analogii. No ale jak się uwierzyło (i nadal tępo wierzy), że w Smoleńsku był zamach, to nic dziwnego.
Amen
Amen 21.09.2022, 09:34
To nie duch wiary tylko poddaństwa i zacofania .
Błazen
Błazen 19.09.2022, 12:26
Mareczku, dostęp do morza jako Polska mamy od setek lat. Nie przeceniałbym używanego przez pana pojęcia "okno na świat, ponieważ dostęp Elbląga do morza właściwie nic nie zmieni dla polskiej gospodarki. Odnośnie inwestowania w samorządy przyznaję, że rząd przekazuje pieniądze z Polskiego Ładu, ale dla samorządów lepiej byłoby gdyby ich rząd wcześniej nie zabierał. Pomoc Polakom jest widoczna w potężnej inflacji, a zarządzanie państwem zostało sprowadzone do wymachwania szabelką i ciągłego ośmieszania Polski na arenie międzynarodowej przez Andrzeja D., Mateusza K., Jarosława K. i jego klakierów. Polska bylaby w czarnej du.ie, gdyby nie przyjęcie Polski do UE oraz kreatywność i zaradność polskich przedsiębiorców. Przyznaję, że Niemcy zapędzili się z uzależnieniem od rosyjskiej ropy i gazu oraz infantylną nadzieją na partnerską współpracę z Putinem, o którym było wiadomo od dawna, że jest człowiekiem mentalnie zaburzonym.
mareczek
mareczek 20.09.2022, 08:13
Tu się błaźnie znowu mylisz, samorządowcy z Elbląga uważają,że ta inwestycja będzie motorem napędowym rozwoju gospodarczego i turystycznego. Połączy port w Elblągu z portami Zalewu Wiślanego i dalej przez przekop mierzei z Bałtykiem.. Tylko ślepiec lub złośliwiec może tego faktu nie odnotować. Jako baczny obserwator życia społecznego nie przypominam sobie aby rząd PiSu coś zabrał samorządom, wręcz przeciwnie takiej ilości środków finansowych i takiej ilości inwestycji lokalnych samorządy w Polsce nigdy w historii nie odnotowały. Potężna inflacja dotyka wszystkie kraje europejskie i Polska nie jest jakimś wyjątkiem. Inflacja w Polsce nie należy ani do największe ani do najmniejszej. Ten trudny czas możemy zawdzięczać głupocie unii europejskiej oraz Niemcom i Francji, które uwierzyły Rosji i Putinowi
Błazen
Błazen 22.09.2022, 16:31
Nie twierdzę, że Elbląg i lokalne samorządy nie skorzystają na przekopie, ale mówienie o jakimś wielkim rozwoju gospodarczym Polski i "oknie na świat" to jakieś dyrdymały i rozdymana propaganda, którą permanentnie manipuluje się część społeczeństwa podatną na socjotechniczne sztuczki. Poza tym uważam, że te 2 miliardy można było rozsądniej wydać, realnie i skutecznie poprawiając sytuację gospodarczą i infrastrukturalną samorządów graniczących z Zalewem Wiślanym. Według mnie Niemcy zawierzyły dla Putina, ponieważ miały kanclerza, który był "człowiekiem Kremla", a dla przedsiębiorców i gospodarki zgadzała się kasa. Niestety teraz wszystkie kraje UE ponoszą tego konsekwencje, więc za jakiś czas należy oczekiwać intratnych kontraktów dla Polski od Niemiec, ale nie pitolić jak oszołom o jakiśch reparacjach za II wojnę światową. Idąc tokiem rozumowania Jarka i jego klakiero-du.owłazów należałoby zacząć od Szwedów, ponieważ podczas "potopu szwedzkiego" Polska została ograbiona najdotkliwiej w swojej historii.
mareczek
mareczek 23.09.2022, 08:20
Nie słyszałem Błaźnie o wielkim rozwoju gospodarczym Polski z tytułu przekopu mierzei. Chyba, że takich informacji udzielało TVN. Mówiono natomiast o ożywieniu gospodarczym Elbląga i regionu a także o uniezależnieniu Polski od Rosji. Zwalanie dziś winy na kanclerza jest zwykłą hipokryzją pomijając przyjaźń pani kanclerz z Putinem i jej wiernie służącego i oddanego Tuska.
Błazen
Błazen 23.09.2022, 11:49
Informuję Ciebie panie "mareczek", iż niejaki Jarosław K. osobiście wypowiadał się o przekopie Mierzei Wiślanej w ten sposób: "Wierzę, że to także sygnał, że Polska będzie naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna i będzie naprawdę silnym, poważnym i liczącym się państwem" - zakończył Jarosław Kaczyński. Ktoś odleciał w kosmos własnej megalo-mitomanii?
https://wydarzenia.interia.pl/…
mareczek
mareczek 23.09.2022, 12:21
Błaźnie nie błaznuj i czytaj uważnie to co sam zamieszczasz..."Prezes PiS wyraził także nadzieję, że otwarcie przeprawy da początek powstania "czwartego portu Rzeczypospolitej" w Elblągu i będzie nowym impulsem dla rozwoju tej ziemi." Amen. Mam nadzieję, że rozumiesz słowa "nadzieja" i " nowy impuls" i rozumiesz o jaką ziemię chodzi.Nie ma w tej wypowiedzi ani jednego słowa mówiącego o rozwoju gospodarczym Polski z tytułu przekopu mierzei Mam wrażenie Błaźnie, że jesteś fanem NM, gdyż próbujesz tej samej socjotechniki, a nick wybrałeś sobie właściwy.

Błazen
Błazen 23.09.2022, 16:15
Panie "mareczek" dla Jaroslawa K. budowa przekopu jest cyt.: "sygnałem, że Polska będzie NAPRAWDĘ niepodległa, NAPRAWDĘ suwerenna i będzie NAPRAWDĘ silnym, poważnym i liczącym się państwem". Użycie takich słów niesie w sobie znaczenie dużo większe niż rzeczony "rozwój gospodarczy". "Tak wstajemy z kolan" jako Polacy już od blisko dekady pod rządami Jarosława K. i jego pucybutów, że Polacy skaczą sobie do gardeł przez poglądy polityczne. NAPRAWDĘ to ten człowiek jest mocno zaburzony, skłocił Polaków, ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej i wg mnie wzoruje się na podobnym mu psychopatom, przez których zginęło miliony ludzi w pierwszej połowie XX wieku.
Kazik
Kazik 2 dni temu, 07:37
Błaźnie znowu błaznujesz Jarosław Kaczyński to mąż stanu co przyznała Unia Europejska gdyż przewidział scenariusz z Putinem a wówczas her Tusk nazywał go rusofobem tak jak ty dziś nazywasz go psychopatą. SłuchaszTVNu i nic z obecnej sytuacji nie rozumiesz.
ooloo
ooloo 2 dni temu, 14:23
Prędzej mąż kota przed Trybunałem Stanu. Nie trudno przewidzieć scenariusz który wraz z Putinem i współpracując z Madziarem sam stworzył.
mareczek
mareczek 19.09.2022, 15:12
Z przynależności do unii jest korzyść obopólna. Natomiast podwójne standardy w stosunku do Polski i Polaków wykorzystywanie polityczne w kwestiach należnych Polsce środków, bezczelne mieszanie się do wewnętrznych decyzji podejmowanych przez legalne władze w Polsce to zwykły skandal.Nie dostrzegam też niczego złego z punktu widzenia Polaków w jak to ujmujesz ośmieszania Polski na arenie międzynarodowej. Zgadzam się z Tobą, że ośmieszyła się unia i mocarstwowe zapędy Niemiec i Francji w miłości politycznej do Rosji. Skutki tej głupoty właśnie konsumują ukraińcy a kto wie czy my nie będziemy następni. Myślę, że wcześniej czy później unia rozpadnie się, gdyż Niemcy pod płaszczykiem demokracji będą realizować swój mocarstwowy plan.
Dally
Dally 19.09.2022, 14:27
mareczek powtarza słowo w słowo propagandę z TVP, to są populistyczne hasła bazujące na prymitywnej odmianie patriotyzmu, która tworzy wrażenie, że przekop i port centralny coś tam otwierają i państwo stanie się WIELKIE, gdy tymczasem polski rząd dławi małe i średnie przedsiębiorstwa - ostoję i dojną krowę polskiej gospodarki.
Jakoś nie przypominam sobie, aby za czasów "rządów niemieckich" (czyli w prostym rozumieniu mareczka - Tuska) polska gospodarka aż tak dołowała, ludziom żyło się tak źle i drogo, naród był tak nienawistnie skłócony i podzielony. Owszem, nie było wtedy rozdawnictwa, ale za to Polska przetrwała światowy kryzys ekonomiczny, który targał innymi krajami, a u nas nikt tego nie odczuł.
A pomoc Polakom w obecnych czasach jest żadna. Rekompensaty, którymi karmi się naiwnych w stylu mareczka, są złudne. Więcej z portfeli wychodzi niż wchodzi. Za to tłuste koty z rodzin i znajomych rządzących utuczone po kokardy...
Zwykłymieszkaniec
Zwykłymieszkaniec 19.09.2022, 22:50
Pamiętam wyrównywanie pensji do najniższego wynagrodzenia, pamiętam wynagrodzenia 5 zł. za godzinę, pamiętam powszechne śmieciówki, pamiętam zamrożone pensje i podwyżki po 20zł. Nie chcę powrotu do tamtych czasów.
Ja
Ja 21.09.2022, 18:21
Emerytura 67 zabrane OFE które ponoć nie były własnością Polaków , wypłata sprzątaczki na rękę po miesiącu pracy po osiem godzin dziennie 1250 zl... Na nic nie ma i nie będzie ....
ooloo
ooloo 23.09.2022, 19:45
A węgiel był po 600 i do obucha, a teraz za 4000 kupisz kamienie. Noż ku... ale dobrobyt. Nadrukowali pustych papierów i ciemny ludek się cieszy. To tak jak dać małpie brzytwę. Odkładaj te pieniążki w piwnicy. Będziesz miał czym palić.
Błazen
Błazen 2 dni temu, 13:31
Część Polaków tak bardzo została zmanipulowana przez Jarosława K. oraz jego drużynę "mentalnych jaskiniowców" i polityko-kuglarzy, iż niestety zapomnieli podstawowych działań arytmetycznych. Cieszą się jak małe dzieci, że do jednej kieszeni dostają 1000 zł więcej niż wcześniej otrzymywali, natomiast nie zauważają, że z drugiej kieszeni drużyna Jarosława K. wyciąga im 1500 zł. Czy to możliwe, że bełkot ww. towarzyszy okraszony fetorem propagandy Jacka K. naruszył dla niektórych Polaków połączenia neuronalne odpowiedzialne za procesy związane z logicznym myśleniem?
mareczek
mareczek 22.09.2022, 11:21
Tak mają wyprane mózgi TVNowską pogardą dla Polaków, że żadne argumenty do nich nie trafią. Oni żyją w przekonaniu mlekiem i miodem płynącej Polski za czasów Tuska i będą negować każdy fakt z życia w tuskolandii.
przypadkowygość
przypadkowygość 22.09.2022, 14:36
Ha,Ha,Ha super Mareczku te ludki nie tylko żyją w takim przekonaniu oni po prostu w to wierzą Programy społeczne i pomoc Polakom w formie 500+, czy tarcze społeczne na stacjach paliw, czy w związku z inflacją, czy wzrostem kosztów ogrzewania to bezmyślnie wydane pieniądze. Port komunikacyjny, czy przekop mierzei to pieniądze wyrzucone w błoto bo przecież duże lotnisko mamy w Niemczech a gdyby przyroda chciała to sama zrobiłaby przekop przez mierzeję.To są ich argumenty.
przesiębiorca
przesiębiorca 23.09.2022, 08:22
Zapomniałeś gościu dodać wielką pomoc rządu przedsiębiorcom w czasie pandemii, sam otrzymałem nie małą kasę.
też_przedsiębiorca
też_przedsiębiorca 23.09.2022, 12:31
Hej pisowscy nieudacznicy, złodz... i mend...oraz inni poplecznicy, co powiecie na to:

Ciemno, zimno, brudno. Tak mogą wyglądać miasta tej jesieni

"Zgasić latarnie, ograniczyć kursy tramwajów, nie wywozić śmieci, rezygnować z inwestycji, w szkołach tylko 18 stopni Celsjusza - takie drakońskie oszczędności na kryzys energetyczny rozważa prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. To po tym, gdy państwowa spółka Enea zaproponowała samorządowi podwyżkę rachunku za energię. Z 45 do prawie 190 mln zł. Podobne oferty trafiły do Wrocławia, Radomia i Olsztyna....."

Już za rok w kraju, a za 1,5 roku nie będzie was w większości w samorządach... szybko szukać sobie stołków zgodnych z waszymi umiejętnościami... mało tego będzie, ale kto pierwszy ten lepszy
Europejczyk
Europejczyk 23.09.2022, 12:23
w czasie pandemii rozdali wydrukowane miliardy, a teraz w czasie kolejnego kryzysu już nie rozdają bo już nie ma tak szybkich drukarek. Czyli duża część komu dali wcześniej teraz upadnie (zwłaszcza gastronomia oparta na gazie i prądzie), po raz kolejny okazuje się że te rozdawnictwo nie miało żadnego sensu i spójnej polityki ekonomicznej a my Polacy zostajemy z inflacją na lata... Bo kraje UE z normalną polityką, rządem i władzami banków centralnych już za rok będą głosić zwycięstwo z inflacją, a u nas nie dotrze jeszcze ona do szczytu. Przypuszczam około 22-25%. I już wtedy nie będzie czego zbierać...Ale co głupi Polak wybiera tak ma
stefanek
stefanek 19.09.2022, 10:31
Proponuję mniej oglądać rządowej kloaki TVPiS. Same plusy z tego, zaoszczędzisz prąd i nie będziesz tu zionął bzdurną propagandą, która z realiami nie ma nic wspólnego. Wyjdź na ulicę i się rozejrzyj, porozmawiaj z ludźmi, tam jest prawdziwe życie a nie w telewizji rządowej gdzie piorą ci mózg zakłamanymi przekazami. Przekop (nie mylić z red. Przekopem) przez który nic poza kajakiem nie przepłynie, CPK to łąka na której pasą się pieniędzmi podadnika okołorządowe knury, pomoc Polakom to chaotyczne i bezsensowne rozrzucanie nie swojej kasy, które doprowadziło do tego co mamy, czyli drożyzny, inflacji i kosmicznego zadłużenia. Nikt tak nie zniszczył i podzielił Polski jak PiS, nikt w historii nie nakradł tyle i tak bezczelnie jak oni.
ooloo
ooloo 17.09.2022, 17:16
👍Dokładnie. Mam wrażenie, że żyjemy w państwie z kartonu obesranym po sufit. A dokładniej, to w kaczniku.
Życzliwa
Życzliwa 22.09.2022, 22:27
To strasznie musi u ciebie śmierdzieć ooloo, może okno otwórz , umyj się, na spacer wyjdź , świat obejrzyj jaki piękny, przewietrz się chłopie
ooloo
ooloo 2 dni temu, 06:56
Skoro u ciebie pachnie, to chyba trzymasz nos nie w tym otworze. Wyjmij zanim odpadnie.
Ja
Ja 22.09.2022, 18:03
Współczuję Ci ooloo tego jadu i nienawiści. Przypominasz ma retoryka pewnego już emerytowanego nauczyciela a właściwie profesora.
pisowiec
pisowiec 22.09.2022, 09:58
Przesłanie dnia: warto być Polakiem, Jarosław Kaczyński.
ooloo
ooloo 22.09.2022, 18:19
Warto. A ten Kain ruski się otoczył armią policji.
Ja
Ja 21.09.2022, 18:22
Panie Tomaszu spokojnie ....
pudło
pudło 23.09.2022, 04:39
to nie ten, mylisz się Ja
fan_ooloo
fan_ooloo 19.09.2022, 14:28
w kaczym rowie, ooloo
(tak mi się skojarzyło przypadkowo zupełnie z przekopem mierzei)
Nieporadność i dyletanctwo do kwadratu
Nieporadność i dyletanctwo do kwadratu 16.09.2022, 18:59
Burmistrz Karolczuk zadecydował o zaciągnięciu kilkudzięsieciomilionowego kredytu na sfinansowanie kolejnej niedoszacowanej inwestycji pt. olimpijski Augustów. Wcześniej nie zdołał pozyskać nawet złamanego grosza z możliwych do pozyskania 200 mln złotych z Funduszy Norweskich, z których można byłoby sfinansować wiele inwestycji minimalizujących opłaty za ciepło i energię elektryczną przez Gminę Miasto Augustów i miejskie jednostki organizacyjne.
Burmistrza mamy na cały powiat, a może nawet na całe województwo.
Burmistrza mamy na cały powiat, a może nawet na całe województwo. 16.09.2022, 19:35
Miszcz Karolczuk. Tylko miszcz tak potrafi
herr bauer
herr bauer 16.09.2022, 18:47
To podwyżki dla mieszkańców blokowisk są naprawdę niskie ! A co ma powiedzieć właściciel domu jednorodzinnego ,który musi zapłacić za opał 300 procent więcej????Przeczytaj tu kalkulację jeśli coś z tego zrozumiesz to git! https://www.dziennikpowiatowy.…
ooloo
ooloo 17.09.2022, 07:22
Nie musisz nic mówić. Wystarczy, że znów zagłosujesz na PiS.
hreh
hreh 16.09.2022, 22:40
Przecież hojny PiSowski rząd ufundował rekompensaty finansowe za zakup opału dla domów wolno stojących. Dla blokowisk nie.
Blokers
Blokers 16.09.2022, 20:55
To sprzedaj dom i przeprowadź się do bloku!
Czynsz we wrześniu z 430 zł wzrósł na 652 zł będzie to groszowa sprawa tobie i będzie git
ooloo
ooloo 18.09.2022, 07:33
Panie Chłopie wioskowy zamilkłeś? No cóż. Chciał być chłopem z niemiecka "Herr Bauer" a wyszedł polski cham.
herr bauer
herr bauer 17.09.2022, 00:51
Wiesz kto mieszka w blokach....a na opał mnie w przeciwieństwie do narzekających mieszkańców komunałek to mnie jeszcze stać. A te rekompensaty to wiesz gdzie mozna sobie wsadzić.......
Hahahaha
Hahahaha 18.09.2022, 08:41
Na pewno wniosek złożony.....hahaha....wszyscy nowobogaccy mówią,że nic od tego rządu nie biorą.A prawda jest inna
pyt
pyt 19.09.2022, 14:30
płacą największe podatki to czemu mają nie brać???
Tp
Tp 17.09.2022, 19:00
Nie wiem kto mieszka w blokach?napisz
ooloo
ooloo 17.09.2022, 17:19
No kto mieszka Jaśnie Panie? Pytam, bo ja mieszkam.
Zdziszek
Zdziszek 16.09.2022, 15:21
Pragnę zauważyć, że nie tylko w Augustowie doszło do podwyżek cen za ciepło. Nie można obarczać burmistrza za skutki ogólnoświatowego kryzysu, nikt z nas tak naprawdę nie ma na to wpływu.
Do Zdziśka
Do Zdziśka 16.09.2022, 16:54
Zdzisiek,jest napisane ....w Suwałkach podwyżka 40%, a w Augustowie 87%....więc jak nikt nie ma wpływu?
Wyborca
Wyborca 16.09.2022, 16:53
Nikt nie obarcza burmistrza za światowy kryzys ale jeżeli podejmie się odpowiedzialne decyzje można te skutki łagodzić i o to chodzi min burmistrz czy rząd jest od tego jeżeli nie potrafi podjąć odpowiednich decyzji to się nie nadaje do rządzenia ,,20 tys.wynagrodzenia za celebrę to trochę za wiele.
leśny ludek
leśny ludek 16.09.2022, 16:17
No to sprawdźmy okoliczne miasta:
Suwałki - podwyżka o 62%
Ełk - podwyżka o 56%
Łomża - podwyżka o 63%

W Augustowie mamy podwyżkę o 94%. Gorzej jest tylko w porównywalnej wielkości Giżycku i dużo mniejszych miastach.
Procent
Procent 16.09.2022, 18:47
nie wzrost % jest najważniejszy, tylko podstawa. dla przykładu, jeżeli ktoś zarabia 3000 zł i dostał podwyżkę 30%, a ktoś inny zarabia 10.000 zł i dostał podwyżkę 10% to kto dostał więcej? podobnie jest z opłatą za ciepło. Nie znam podstawy, ale mam znajomych w Suwałkach i sprawdza się powiedzenie "dobrze tam gdzie nas nie ma". Pozdrawiam myślących
ooloo
ooloo 16.09.2022, 15:59
I tu się mylisz. Przypomnij sobie kryzys amerykański za rządów Tuska. Polska jako jedyny kraj przeszła go "suchą stopą".
Vincent
Vincent 19.09.2022, 08:42
"A pieniędzy nie ma i nie będzie" minister finansów w rządzie Tuska
Gogh
Gogh 23.09.2022, 04:37
Słusznie. Na rozdawanie za darmo nie powinno być ani grosza. Po co te 13 i 14 emerytury? Tylko po to, aby kupić elektorat. A dla niepełnosprawnych nie ma, bo za mało wyborców.
Może wtedy nie potrzebne byłyby te wszystkie tarcze i nie byłoby takiej inflacji.
A wy dziś żyjecie ułudą, że rząd wszystko da i załatwi. A węgiel kupiony, opłacony, tylko nie dopłynął. Kaczor każe kupować na raty, ale nie ma czego kupować.
fan_ooloo
fan_ooloo 16.09.2022, 22:41
ooloo dziś nikt tego nie pamięta, właśnie dlatego... że nikt nie odczuł. Ośmiorniczki wszystko przykryły. Miska ryżu już nie.
Only_PO
Only_PO 16.09.2022, 15:46
według kleczkowskiego to burmistrz jest winny . zapomina sam jaką partię reprezentuje i do czego ona doprowadziła -do ruiny państwa. przy wyborach będziemy pamiętać, oczywiście kto przeżyje zimę i kogo nie eksmitują z domu z powodu niespłacania kredytu hipotecznego (a za stopy procentowe kleczkowski nie wini burmistrza? -a powinien)

Pozostałe