10 kilometrów w szczytnym celu

  • 17.09.2022, 10:56
  • Beata Perzanowska
10 kilometrów w szczytnym celu
Za niespełna miesiąc w Augustowie królować będzie bieganie. Mowa o 11. Półmaratonie Augustowskim i 10. jubileuszowym Biegu Charytatywnym „Biegając Pomagamy!” . Biegacze już szykują się do startów. Trwają także zapisy na oba biegi. Organizatorzy zapraszają do udziału w corocznym augustowskim święcie biegania.

Tegoroczny Półmaraton Augustowski i jubileuszowy Bieg Charytatywny będzie wyjątkowy. A to dlatego, że w tym roku przypada 20 -lecie Augustowskiego Towarzystwa Pływackiego, głównego organizatora augustowskiej imprezy.

-Tak się złożyło, że w tym roku mamy jubileuszowy bieg charytatywny i jednocześnie 20-lecie powstania ATP. Nasze towarzystwo, jak sama nazwa wskazuje, na początku opierało głównie swoją działalność rozwój i popularyzację pływania. Od początku działalności wielu naszych zawodników osiągało dużo sukcesów. Mieliśmy medalistów i finalistów Mistrzostw Polski. Po kilku latach do pływania dołączyliśmy sekcję biegów i triathlonu. Zrobiliśmy to dlatego, że by dać szansę zawodnikom kończącym karierę pływacką na dalsze uprawianie sportu w innych dyscyplinach. W dodatku wokół naszej organizacji skupiło się wielu pasjonatów dyscyplin wytrzymałościowych. Nasi zawodnicy zaczęli osiągać sukcesy w triathlonie. Zresztą teraz też wracamy na triathlonowe podium. Ostatnio Tomasz Jakubowski wygrał zawody w Malborku w swojej kategorii wiekowej i wygrywa inne zmagania w regionie. Dziś można powiedzieć, że nasi zawodnicy reprezentowali Augustów w kilkuset imprezach w całej Polsce ale też i na świecie -mówią Bartosz Cichy, prezes Augustowskiego Towarzystwa Pływackiego i Andrzej Zarzecki, współzałożyciel ATP.

Jak widać, bieganie stało się jednym z głównych kierunków działalności ATP, które od 12 lat organizuje jedno z największych w Augustowie wydarzeń sportowych. Półmaraton, jak i bieg charytatywny, wpisał się na dobre w kalendarz augustowskich imprez. Warto wspomnieć, że ubiegłoroczny bieg charytatywny pobił rekord frekwencyjny.

-Zakładamy, że w tym roku także pobijemy rekord. Liczymy, że pogoda i warunki na to pozwolą. Ambasadorem naszego biegu został Jared Shegumo, wicemistrz Europy w maratonie i kilkukrotny mistrz Polski. Tę ideę wesprze też swoim udziałem rekordzista Polski w półmaratonie Krystian Zalewski. Natomiast ambasadorem półmaratonu będzie Darek Strychalski niepełnosprawny ultramaratończyk, który ukończył morderczy bieg na dystansie ponad 250km w „Dolinie Śmierci” w USA. Dla nas to bardzo ważne, że tak wybitni sportowcy promują i wspierają tak szlachetne idee w Augustowie i uświetnią nasze jubileusze. Tak więc będzie można nie tylko wesprzeć ludzi potrzebujących, ale także biec obok tak wielkich sław sportowych -dodają organizatorzy.

Dystans biegu charytatywnego wynosi maks.10 km. Największy augustowski pracodawca, który od lat wspiera ideę tej imprezy, za każdy pokonany kilometr przekaże 10 zł na wsparcie organizacji pozarządowych zajmującymi się między innymi wsparciem dzieci z niepełnosprawnościami.

-Już wiemy, że na trasie pojawi się wielu nowych uczestników, którzy słyszeli o biegu i dopytują, jak można wziąć w nim udział. Bieg ma zwolenników i spotyka się z dużym odzewem mieszkańców, którzy chcą biegać i przy okazji wspierać akcję charytatywną. Przypomnijmy, że zawodnicy biegną dystans taki, jaki dadzą radę. W zeszłym roku zebraliśmy ponad 30 tysięcy złotych, które zostały przekazane na dwa stowarzyszenia oraz na wsparcie indywidualne rehabilitacji jednej osoby niepełnosprawnej -wyjaśnia Bartosz Cichy. -Uruchomiliśmy już na stronie Półmaratonu Augustowskiego zapisy do biegu. Zachęcamy do internetowego zapisywania się i bardzo mocno polecamy tę formułę. Dzięki tej możliwości możemy przewidzieć liczbę zawodników i przygotować odpowiednią ilość pakietów startowych. Po internetowym zapisaniu się do biegu zapraszamy po odbiór numerów startowych i potwierdzenie udziału już w sobotę na dzień przed biegiem. To bardzo ułatwi nam sprawną obsługę. Bieg odbędzie się w niedzielę, 9 października, o godzinie 10.00 na dwie godziny przed samym półmaratonem. Start nad jeziorem Necko przy amfiteatrze.

-Zapraszamy do udziału i do kibicowania. Będzie to wielkie święto biegania. W biegu charytatywnym nie mierzymy czasu, bo naszym celem nie jest rywalizacja a raczej promocja aktywnego i zdrowego stylu życia i oczywiście wsparcie osób potrzebujących. Nie ma tu pojedynczych zwycięzców bo wszyscy mogą wygrać i zebrać tyle samo. Prawdziwa rywalizacja odbywa się już na półmaratonie i tu liczymy na zaciętą rywalizację. Wszystkie szczegóły i informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej www.polmaratonaugustowski.pl i naszym facebooku -dodaje Andrzej Zarzecki.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe