Bardzo kosztowny eksperyment

  • 12.09.2022, 14:00
  • Krzysztof Przekop
Bardzo kosztowny eksperyment
Najbogatszy radny zarabia dziennie ponad 7.000 złotych. Na czarną godzinę odłożył tygodniówkę, czyli 50.000 zł. Tenże obywatel współodpowiada za rekordowe zadłużenie miasta na kwotę, której nie powstydził się Gierek w latach siedemdziesiątych.

Pamiętamy, dlaczego Polska Gierka zbankrutowała. Ogromne kredyty zostały przeznaczone na nietrafione kosztowne inwestycje. Wszystko to polane było obficie marketingiem politycznym, który nazywany był propagandą sukcesu. Wszelkie media były w rękach władz, a opozycja zwalczana była niezwykle brutalnie. Wbrew oficjalnemu przekazowi nie wszystko szło tak znakomicie. Do tego przyszedł światowy kryzys naftowy, którego ówczesne władze zdawały się nie dostrzegać. Pod koniec dekady Gierka ceny zaczęły szybko iść w górę, a władze straciły zdolność ich kontrolowania. Weszliśmy w erę kartek na różne dobra. Czy można znaleźć jakieś analogie do dzisiejszych poczynań Karolczuka i genseka Dobkowskiego, czy może Przekop się czepia?

Kilka analogii widzę.

Ówczesne władze komunistyczne cierpiały na brak kompetentnych kadr. Szczyty władzy zajmowali ludzie bądź bez wykształcenia, bądź z wykształceniem niezbyt wysokim. Krążyła wówczas taka anegdota. Gierek zadzwonił do rektora Akademii Górniczo-Hutniczej.

-Towarzyszu rektorze, na którym roku studiów jestem?

-Na drugim towarzyszu pierwszy sekretarzu.

-Słabo się staracie towarzyszu rektorze, słabo.

Dzisiaj władzę w Augustowie również sprawują ludzie o niskich kompetencjach. Wystarczy popatrzeć na poszczególnych przewodniczących komisji. Spory procent z nich nie zaliczyło matury. Jedna z przewodniczących o rażąco niskim poziomie wykształcenia uważa, że wszystko umie, że wszystko wie i że doskonale zna się na wszystkim. To najgroźniejszy poziom kompetencji, który należy zdefiniować: „nawet nie wiem, że nie wiem”.

Ludzie o wysokich kompetencjach, o solidnym wykształceniu, z reguły mają liczne wątpliwości, zadają pytania, analizują, sprawdzają, które z licznych możliwości mogą prowadzić do celu. Głupiec nie ma takich wątpliwości. Nie dostrzega konsekwencji swoich działań ani przed ani po. Dlatego Gierek do śmierci nie rozumiał, że to jego błędy wpędziły Polskę w biedę.

Dlatego nasz burmistrz nie dostrzega związku podwyżek cen za miejskie ciepło z własnymi błędami inwestycyjnymi w MPEC. Przewiduję, że nie dostrzeże również swoich błędów inwestycyjnych w oczyszczalni ścieków, ale ten problem jeszcze dojrzewa.

Druga analogia to propaganda sukcesu. Augustów, który znalazł się na liście 18 miast w Polsce o zagrożonym rozwoju, przez nasze władze przedstawiany jest jako miasteczko mlekiem i miodem płynące. Niekompetencja pozwala im mówić o galopującym rozwoju, o nieprawdopodobnych sukcesach inwestycyjnych. Koszty wielu projektów kilkukrotnie przekroczyły pierwotne szacunki, wpędzając krok po kroku gród nad Nettą w kolosalne zadłużenie.

Tak doszliśmy do trzeciej analogii. Do dzisiaj wspominamy długi Gierka. Przez kolejnych wiele lat wspominać będziemy długi Karolczuka. Jest to o tyle bolesne, iż skokowy wzrost zadłużenia następuje w przededniu największego kryzysu gospodarczego, a ma służyć budowie placów zabaw i boisk. Jak niemądrym trzeba być, by w chwili, gdy sąsiednie samorządy już planują ostre ciecia kosztów, włącznie z ograniczaniem oświetlenia miast w nocy, zamykania basenów, nasi włodarze zamierzają budować kosztowne pomniki głupoty i nieodpowiedzialności. Edward niech ich prowadzi.

Wymienię jeszcze jedną analogię. Chodzi o opozycję i wolne media. Za czasów Gierka ani jedno ani drugie nie istniało oficjalnie. Czołowi opozycjoniści, jak Wałęsa, Wujec, Kuroń, Michnik, Walentynowicz, Lis, Lech Kaczyński, albo siedzieli w więzieniach, albo byli mocno pilnowani przez służby bezpieczeństwa. Ich głos docierał do społeczeństwa bardzo stłumiony, poprzez nielegalne wydawnictwa, bądź poprzez spotkania w salkach katechetycznych przy parafiach.

W Augustowie zbliżamy się do tamtego modelu. Opozycja ma już prawie zamknięte usta. Każdy radny może wypowiedzieć się na dowolny temat, ale ma na to zaledwie dwie minuty, no chyba że przewodnicząca uzna, iż mówi nie na temat, wtedy mniej. Władza nie ma limitu wypowiedzi.

Dodajmy do tego biuletyn miejski na wzór „Trybuny Ludu”, którego burmistrz jest redaktorem naczelnym, kupowane artykuły laurkowe w usłużnych mediach, w tym należących do rodzin radnych, nieźle opanowane media społecznościowe, bezwzględne prześladowania mediów niezależnych i mamy skopiowany model Gierkowski.

Dlatego Mirosław Karolczuk i Tomasz Dobkowski muszą być uznani odpowiedzialnymi za przywrócenie gierkowskiej komuny w Augustowie. Wypada tylko dodać, że będzie to niezwykle kosztowny eksperyment. Dla mieszkańców.

Zapraszam do lektury najnowszego "Przeglądu Powiatowego", do kupienia w sklepach od najbliższego wtorku (13 września). Polecam tekst okładkowy: "GIGAntyczny wzrost opłat" (zalążek artykułu można przeczytać: tutaj) oraz pozostałe artykuły.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Co by tu jeszcze spartaczyć?
Co by tu jeszcze spartaczyć? 13.09.2022, 12:43
Burmistrz Karolczuk zadecydował o zadłużeniu miasta na kilkadziesiąt milionów złotych, ponieważ kolejny raz niedoszacowano inwestycji, tym razem na "Olimpijski Augustów". Sztandarowym przykładem dyletanctwa była utrata możliwości pozyskania kilku mln zł z Ministerstwa Sportu na budowę sławetnej już bazy kajakarzy. Natomiast wisienką na torcie świadczącą o skrajnym braku kompetencji kierownika urzędu miejskiego Mirosława Karolczuka pozostanie na wiele lat partactwo tego fachowca, skutkujące zaprzepaszczeniem możliwości pozyskania 200 mln zł z Funduszy Norweskich. Czy można spiep.zyc jeszcze więcej?
Wybrać_Po_i_spartaczyć
Wybrać_Po_i_spartaczyć 13.09.2022, 13:51
Cieślik zostawił nas z większymi długami w stosunku do dochodów, o ile rozumiesz takie pojęcie jak wskaźnik zadłużenia gminy. A jak nie rozumiesz to się doucz, bo dyskusja jest bezsensowna
Podwyżka wynagrodzenia za kardynalne błędy?
Podwyżka wynagrodzenia za kardynalne błędy? 15.09.2022, 21:48
Niedoszacowana baza kajakarzy, niedoszacowany olimpijski Augustów, zaniechane i spartaczone wnioski w celu pozyskania środków z Funduszy Norweskich spowodowały wielomilionowe straty dla Augustowa. Kuriozalne jest, że w nagrodę za ww. dyletanctwo burmistrza Karolczuka radni z klubu NM zadecydowali, żeby zwiększyć jego wynagrodzenie do poziomu wyższego niż przyznano dla prezydenta Warszawy. Mało tego wspaniałomyślny burmistrz Karolczuk w bonusie utworzył w czasie kryzysu gospodarczego stanowisko drugiego z-cy burmistrza i chce zadłużyć miasto na kilkadziesiąt mln zł w celu w związku z kolejnym niedoszacowaniem inwestycji. Fantazja i kompetencje powinowate dla Nikodema Dyzmy.
Wyborca
Wyborca 13.09.2022, 22:02
Pan burmistrz Cieślik skanalizował miasto wybudował kilometry wodociągów ,stację uzdatniania wody ,zmodernizował oczyszczalnię ścieków,zmodernizował system ciepłowniczy,wybudował zmodernizował kilometry głównych ulic Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną , fontannę bulwary wyciąg nart wodnych kładkę na mostowej bloki w ramach TBS i remonty szkół i wiele innych inwestycji wspomagał Sport i kulturę w dużo trudniejszych czasach o obecny burmistrz siedział wtedy na stołku w urzędzie pracy i ,,walczył ,,niby z bezrobociem .....a o zadłużeniu z tamtego okresu to porozmawiaj z panem Cieślikiem otwarcie na łamach gazety lub w innej formie np na sesji tylko na równych zasadach czasowych .Żeby dorównać Cieślik osi w inwestycjach Pan Karolczuk musiałby rządzić że 20 lat a na to się nie zanosi mieszkańcy pogonią w najbliższych wyborach.
latol
latol 14.09.2022, 22:33
To czemu nie wybraliście Cieślika przeciez zawsze startuje w wyborach,. On chyba lubi być urzędnikiem bo tuła się po tych urzędach .zamiast na emeryture juz pójść??
Bezczelność
Bezczelność 16.09.2022, 10:33
My też nie wybraliśmy NM (6 słabych mandatów) na drugą kadencję bo straciliśmy do was zaufanie! Ale wy macie w nosie demokratyczne wybory, pokrętnie na naiwności radnych z PiSu sprawujecie władzę !
Europejczyk_nie_Polak
Europejczyk_nie_Polak 16.09.2022, 11:25
PIS to już historia. Nikt tak nie zadłużył i nie okradł (prywata większa od wieży Babel) tego kraju jak PIS. Nasze prawnuki będą to spłacać. Przegonili w okradaniu nawet PO, chociaż parę lat temu wydawało się to niemożliwe .Kraj złodziei i oszustów - tutaj żyjemy
Wyborca
Wyborca 15.09.2022, 12:46
Pan Cieślik czterokrotnie pod rząd w latach 1994 -2007 był wybierany na burmistrza potem na posła do Sejmu RP i tylko raz w 2014 startował ponownie na burmistrza przegrał z Panem W. Walulikiem i Naszym Miastem ale tak naprawdę to chyba przegranymi są mieszkańcy Augustowa że wtedy tak wybrali...a ty latol manipulujesz pisząc że startował w każdych wyborach .....niestety oszustwo manipulacja obecnej władzy to chleb powszedni ale już mieszkańcy Augustowa się nie nabiorą!
Mieszkańcy_Augustowa
Mieszkańcy_Augustowa 15.09.2022, 15:43
pamiętamy, pamiętamy...jak zapominał kto go wybrał i przez 5 lat brał kasę... dlatego więcej nie chcemy
Turysta
Turysta 15.09.2022, 14:15
a co to za pensjonat / hotel obok hotelu Nad Nettą? Obiekt na co najmniej 50 osób
ATOOOL
ATOOOL 15.09.2022, 19:22
i jeszcze atol .....
Cvb
Cvb 13.09.2022, 07:09
Brak wykształcenia,brak kultury ....Gdy patrzę na zachowania i miny Bielawskiej,Raczkowskiej,Sleszynskiej,Dobkowskiego to po prostu żal mi mieszkańców,ktorych oni reprezentują.Bo czyżby ci wyborcy są tacy sami?
ooloo
ooloo 13.09.2022, 11:00
Gburowatość, zakłamanie i manipulacje to podstawa władzy NM. Prymitywne i pazerne móżdżki zafascynowane własnym ego zdechłej żaby.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.09.2022, 08:59
przypadek z życia. Przez kilkanaście lat, mniej więcej co 2-3 lata składaliśmy wniosek o zrobienie ulicy w dzielnicy Borki (dziury, błoto, kurz, padały zawieszenia samochodów, totalny syf, w zależności od pory roku). Odpowiedź zawsze byłą negatywna - a to nie ma pieniędzy ,a to nie ma środków unijnych, a to pomyślimy itd..Niektórzy sąsiedzi z ulicy nie doczekali. A wystarczyło wpłacić 1500 zł co w sumie z całej ulicy (dwa domy nie wpłaciły) stanowiło około 6% wartości inwestycji. I okazało się że można. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, bo koszt naprawy samochodów, brudnych elewacji i komfortu życia jest warty dużo więcej niż 1500 zł. Całe życie płaciliśmy podatki, dalej płacimy i to z naszych podatków zapewne spłacany jest kredyt na ten cel zaciągnięty. Więc czemu nie można było tak zrobić 20 lat temu (1500 zł na 20 lat to 75 zł rocznie i 6 zł miesięcznie)? Trzeba było włączyć myślenie. Dlatego my wiemy jak głosować w wyborach. Dziękuje .
Wyborca
Wyborca 15.09.2022, 21:28
Oj mieszkańcu Borek ty chyba nie jesteś z Borek 20 lat temu na Borkach nie było kanalizacji ,wodociągów były szamba i sławojki i ktoś to najpierw musiał zrobić i zrobił ówczesny burmistrz i siłą rzeczy ja została zrobiona kanalizacja wodociągi to póżniej robi się asfalt nie odwrotnie i każdy burmistrz jaki by nie był robiłby asfalty to naprawdę nic skomplikowanego a te 1500 zł i te szumne komitety nie mają żadnego znaczenia jedynie mają robić propagadę .....ale,, lud ,,zawsze jest naiwny i można go wykorzystać
Wybierzemy_dobrze
Wybierzemy_dobrze 16.09.2022, 13:10
tak masz rację.. na Borkach do tej pory robiliśmy w wychodkach
feda
feda 15.09.2022, 15:43
A powiedz jeszcze z jakich to pieniędzy wasza droga była zbudowana ? Z miejskich?
buda
buda 15.09.2022, 16:11
zapewne z kosmosu.... bo na naszych drogach widać gwiezdny pył... a tak na poważnie to z podatków wszystkich mieszkańców.. wcześniej mieli inni teraz mamy wszyscy.. trudno to zrozumieć? tak jak wszyscy płacimy podatki, tak wszyscy chcemy z tego coś mieć, a nie wybrańcy burmistrzów jak było wcześniej, chcesz dowodów? przy wyborach usłyszysz wszystko, dowody są zbierane
Obywatel
Obywatel 15.09.2022, 09:50
Ziomuś, rzekomy mieszkańcu. Przecież nie trzeba być żadnym detektywem żeby domyśleć się, że pod twoim nickiem kryje się najprawdopodobniej członek, a co najmniej zwolennik (fanatyk) wiadomego ugrupowania. Zabrakło jedynie kultowego tekstu: "Wyciągnęliśmy ludzi z błota". Jesteście tak przewidywalni, że nawet PR-owcy wam nie pomogą. Bajeczki możesz opowiadać.
Franck
Franck 15.09.2022, 10:34
nie trzeba być detektywem żeby domyśleć się zadowolenia z powstania drogi (boli sukces innej władzy?). i tak to jest prawda że zostaliśmy wyciągnięci z błota, podczas gdy ktoś jadł ośmiorniczki, węgorze, a nawet kraby za publiczne pieniądze. Ziomuś spotkamy się na wyborach, tylko nie popłacz się po jego wynikach
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.09.2022, 10:01
przejedź się Obywatelu dzielnicą Borki i krytykuj dalej moje bajeczki . ps. teraz już możesz bo wcześniej nie chciałbyś niszczyć samochodu
Mieszkańcy powinni wiedzieć
Mieszkańcy powinni wiedzieć 13.09.2022, 00:56
Dlatego należy stale informować i cyklicznie przypominać mieszkańcom Augustowa o dyletanckim i niegospodarnym sposobie zarządzania miastem przez burmistrza Karolczuka i ekipę NM m.in.: o pozyskaniu 0 mln zł z Funduszy Norweskich; wynagrodzeniu Karolczuka wyższym od prezydenta Warszawy; zatrudnieniu drugiego z-cy burmistrza i nierozsądnym zadłużaniu miasta w dobie kryzysu gospodarczego; zaniechań w zakresie modernizacji MPEC i WiKM; wydatkowaniu setek tysięcy złotych w celu posadzenia kilkunastu drzewek i rabatów na RZA; bufonadzie, zaściankowości, infantylności i zacietrzewieniu ekipy sprawującej obecnie władzę w Augustowie itp. itd.
herr bauer
herr bauer 12.09.2022, 20:19
A kto ich wybrał ??Marsjanie? Nie, nie Marsjanie a idioci!
Gewinner
Gewinner 13.09.2022, 09:10
Alles klar. Du bist selbst ein Dummkopf
rgr
rgr 12.09.2022, 17:49
"Jedna z przewodniczących o rażąco niskim poziomie wykształcenia". Cudowna elita.
Darek
Darek 13.09.2022, 12:35
A co można wymagać od kobiety która całe życie tylko spisuje wagony towarowe
na
www
www 12.09.2022, 16:57
prawda, szczera prawda

Pozostałe