Galopujący rozwój Augustowa

  • 14.08.2022, 17:00
  • Krzysztof Przekop
Galopujący rozwój Augustowa Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Inwestycją pierwszej potrzeby jest budowa nowego żłobka.
„Miasto się nie tylko mocno rozwija, ale wręcz galopuje” –usłyszeliśmy podczas debaty nad raportem o stanie Augustowa. „Miasto przez ostatnie lata rozwija się w tempie niebywałym” –przekonywała radna koalicji rządzącej w dyskusji nad stuprocentową podwyżką, jaką pod koniec ubiegłego roku otrzymał burmistrz Mirosław Karolczuk. W rozmowach nad galopującym rozwojem Augustowa pomijana jest kwestia wyludniania.

Skoro jest tak dobrze, dlaczego jest tak źle? To popularny cytat komentatorów sportowych, odnoszący się do lukrowania rzeczywistości przez osoby widzące wszystko w superlatywach, pomimo braku powodów do optymizmu. Wyznacznikiem „galopującego” rozwoju jest spadająca liczba mieszkańców Augustowa. Gdyby widzieli szansę na bardzo dobre życie w mieście, zapewne tendencja w tym zakresie byłaby odwrotna.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że aktualne władze miasta nie są winne żadnych porażek i problemów, a kozioł ofiarny znajdzie się w każdej sytuacji. Zastępca burmistrza uzasadniając spadek liczby mieszkańców opowiada o pandemii. Upatruje winę w przekształceniu szpitala w placówkę covidową na okres kilku miesięcy. Nie widzi błędów po swojej stronie, coraz mocniej atakuje swoich oponentów.

Aroganckie wypowiedzi Sławomira Sieczkowskiego na sesjach i komisjach rady miejskiej w Augustowie przybierają na sile. Trudno sobie przypomnieć, aby jakikolwiek inny urzędnik na jego stanowisku odnosił się do adwersarzy władz miasta z taką pychą, butą, zacietrzewieniem i brakiem kindersztuby. Polityk z Suwałk za bardzo poczuł się „politykiem”, więc odwracanie kota ogonem w sprawie spadającej liczby mieszkańców Augustowa przychodzi mu bez trudu.

Dlaczego mieszkańcy opuszczają miasto? Może dlatego, że niemal od początku kadencji jak mantrę powtarzane są dokładnie te same sukcesy obecnej ekipy rządzącej: przebudowa Domu Kultury, remont przedszkola na Kopernika, wymiana opraw latarni na LED-owe, legendarne wyciąganie ludzi z błota, czyli wylewanie asfaltu na krótkich uliczkach, wybudowanie bloku na Sylikatach z drogim ogrzewaniem. Do listy dojdzie Dom Seniora, jeśli w ogóle powstanie. To wszystko ma świadczyć o galopującym rozwoju Augustowa. I świadczy, ale w wirtualnej projekcji serwowanej na Facebooku, okraszonej kciukami, strzałkami i napiętymi muskułami.

Tymczasem inwestycją pierwszej potrzeby jest budowa nowego żłobka. Aktualnie istniejący zwiększył swoją pojemność dzięki kompleksowej modernizacji dokonanej w dobie rządów burmistrza Wojciecha Walulika. To niewątpliwy sukces poprzedniego włodarza. Niemniej w placówce nadal brakuje kilkudziesięciu miejsc. Młodzi rodzice mają poważny i nadal nierozwiązany problem.

Tu pojawia się kolejne pytanie. W którym miejscu wybudować nowy żłobek, gdyby władzom miejskim przyszła na myśl taka inicjatywa? Idealnie nadająca się do takiej inwestycji działka na ulicy Ogrodowej została sprzedana, choć mogła z powodzeniem pełnić funkcję służebną w opiece żłobkowej i przedszkolnej. Zapewne taką funkcję pełniłaby teraz, gdyby burmistrzem był Walulik, a Dariusz Szkiłądź nadal piastował stanowisko kierownika edukacji miejskiej.

Bez nowego żłobka trudno zachęcić młodych ludzi do pozostania w mieście. To jest realna potrzeba mieszkańców, a nie łączenie szkół z przedszkolami wbrew opiniom rad pedagogicznych i rad rodziców. Mimo, że „dla uczni nic się nie zmienia”, korzyści z tych działań nie widać. Może poza poczuciem satysfakcji z wymiany kadry dyrektorskiej na swoją.

Uprawianie polityki na każdym kroku, mimo zapowiedzi odpolitycznienia urzędu i instytucji, alternatywna rzeczywistość na Facebooku i ataki na przeciwników to główne zajęcia tej władzy. A Augustów się wyludnia.

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ooloo
ooloo 17.08.2022, 07:04
Galopujemy na wstecznym. Ciekawe gdzie d... walniemy?
Ten fejsbukowy egzemplarz
Ten fejsbukowy egzemplarz 16.08.2022, 11:36
Burmistrz Karolczuk niezłomnie potwierdza, iż Augustów rozwija się w tempie niespotykanym dotychczas. Sprawdźcie sami na fb rzeczonego. Spółka "Necko" zakupiła, aż cały jeden samochód do czyszczenia i odśnieżania ulic. Wygląda na to, iż "ten fejsbukowy egzemplarz" posiada funkcję odlotu w mentalny kosmos!
Kończ waść, wstydu oszczędź...
Kończ waść, wstydu oszczędź... 16.08.2022, 19:24
Chyba naprawdę przestaje już zwierać w stykach. Fejsbukowy PR nieporadnego kabotyna, który dotychczas był co najmniej siermiężny i zaściankowy, obecnie przeistoczył się w cudaczny i surrealistyczny.
...
... 16.08.2022, 09:53
A propos galopu chyba jest tak ,jak Lem powiedział o Gomułce: jego gonią własne gacie po schodach :)
Galopujący. Litości
Galopujący. Litości 15.08.2022, 14:25
Augustów i jego włodarze tak galopują jak ślepy koń na wielkiej Pardubickiej Nie widzą przeszkód.
Wielka Pardubicka
Wielka Pardubicka 15.08.2022, 10:34
Burmistrz tak galopuje, że nie ma kiedy taczki załadować ani zrobić pozwolenia na budowę.
Quo vadis ?
Quo vadis ? 15.08.2022, 09:16
Dokąd galopujesz Augustowie ,?
Karolczuk vs jakość życia mieszkańców Augustowa
Karolczuk vs jakość życia mieszkańców Augustowa 15.08.2022, 00:41
Nie ma wyjścia. Trzeba dopisać kolejny "sukces" Karolczuka do długiej listy jego fejsbukowych "sukcesów". Miasto sprzedało nieruchomość przy ulicy Ogrodowej. Według nich to świetny interes, ponieważ miejski żłobek lub plac zabaw generowałby koszty. A gdzie w tym wszystkim jest podwyższanie jakości życia mieszkańców Augustowa? Tylko, czy dla NM naprawdę zależy na podwyższaniu życia mieszkańców i rozwoju Augustowa?
Fejsbukowy kabotynizm vs "AKM"
Fejsbukowy kabotynizm vs "AKM" 16.08.2022, 23:18
Karolczuk od dwóch lat wprowadza "Augustowską Kartę Mieszkańca", więc jako zagorzały kabotyn może śmiało napisać na swoim urzędowym fb, że od 24 m-cy permanentnie podwyższa jakość mieszkańców Augustowa. ;)
ciekaw
ciekaw 14.08.2022, 22:04
A jakies konkrety, bo gołym okiem mało widać.....
Ironia
Ironia 14.08.2022, 23:08
Panie, nie czujesz pan ironii, nie wyczuwasz pan sarkazmu w tytule? Polecam ponowne przeczytanie tekstu z lekkim dystansem, bo chodzi o opinie radnej koalicyjnej.

Pozostałe