Projektant w elitarnym gronie

  • 13.08.2022, 14:00
  • Krzysztof Przekop
Projektant w elitarnym gronie
Jeszcze niedawno urzędnicy miejscy twierdzili, że budowa Domu Seniora w Augustowie przebiega zgodnie z prawem. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopatrzył się poważnych nieprawidłowości i wstrzymał budowę. Zastępca burmistrza ma już wytłumaczenie tej kompromitacji. Zasugerował winę projektanta, który tym samym znalazł się w elitarnym gronie kozłów ofiarnych.

Szerokim echem w mieście odbił się butny wpis zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza w mediach społecznościowych, w którym odnosił się do budowy Miejskiego Domu Seniora, a przede wszystkim do radnego opozycji alarmującego o nieprawidłowościach przy inwestycji. Buńczuczna notatka, w której Chodkiewicz porównał radnego do awanturnika spod płotu, wyzwoliła falę hejtu w komentarzach i mowę nienawiści pod adresem oponenta władz miasta.

Co ciekawe, Chodkiewicz w internetowej twórczości znalazł winnego problemów z budową. Przysłowiowym kozłem ofiarnym (obok radnego) został tym razem projektant.

-Projekt i pozwolenie na budowę obejmowały pozostawienie części drewnianego budynku. W toku prac okazało się, że nie jest to możliwe. Projektant dokonał więc koniecznych zmian i prace idą dalej. Projektant jest w takiej sytuacji osobą, która ocenia, czy wprowadzane przez niego zmiany są nieistotne, czy na tyle istotne, że wymagają nowej decyzji. Tu projektant uznał w ramach swoich kompetencji i swojej odpowiedzialności, że zmiany są nieistotne i nie wymagają nowego pozwolenia na budowę –opisał na Facebooku urzędnik Filip Chodkiewicz.

-Teraz, kiedy radny rzuca oskarżeniami, nadzór być może zechce sprawdzić, czy decyzja projektanta była słuszna. To jego odpowiedzialność i zapewne będzie miał argumenty stojące za jego decyzją. To się okaże. Tak czy inaczej Dom Seniora zbudujemy. Niezależnie od tego, czy projektant będzie musiał uzupełnić dokumentację czy nie –stwierdził zastępca burmistrza.

Jak widać Chodkiewicz nie dostrzega odpowiedzialności urzędu miasta, a zwłaszcza burmistrza i wydziału inwestycji. Podobnych sytuacji na przestrzeni ostatnich miesięcy było znacznie więcej.

Jednymi z najgłośniej komentowanych „wpadek” z ostatnich miesięcy były kompromitujące błędy merytoryczne i ortograficzne, jakie znalazły się w ulotce turystycznej firmowanej przez burmistrza Mirosława Karolczuka. Winą za ten blamaż Filip Chodkiewicz obarczył drukarnię.

W kwietniu doszło do spektakularnego zamknięcia augustowskiego basenu, w związku ze strajkiem ratowników od lat domagających się podwyżki swoich wynagrodzeń. Spotkania kadry pracowniczej CSiR z burmistrzem nie przynosiły efektów. Już po zakończeniu strajku miasto winą za kryzys obarczyło byłego dyrektora miejskiej jednostki.

Gdy pierwsza seria potężnych podwyżek za ciepło dotknęła mieszkańców Augustowa jesienią ubiegłego roku, koalicja rządząca obwiniała politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Później do usprawiedliwienia kolejnych wzrostów kosztów energii cieplnej dla naszych mieszkańców dołączono argument o wojnie na Ukrainie. Rządzący miastem nie chcą słyszeć o błędach i o swojej winie, za opieszałość przy modernizacji ciepłowni i w wybudowaniu kotła na biomasę.

Na koniec przypomnijmy sprawę związaną z odrzuceniem wniosku złożonego przez miasto o ogromne pieniądze z Funduszy Norweskich. Pieniądze były wstępnie przyznane, gdyż Augustów znalazł się na liście 58 najsłabiej rozwijających się miast w Polsce. Z powodu głupich błędów formalnych pieniądze przepadły. Burmistrz nie miał sobie nic do zarzucenia za blamaż. Cała wina za niewykorzystanie szansy dziejowej spadła na nieustalonych urzędników.

*Artykuł ukazał się w 30/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Karolczuk odpowiada jako "burmistrz"
Karolczuk odpowiada jako "burmistrz" 14.08.2022, 23:57
Karolczuk jako "burmistrz" odpowiada za bezpowrotną utratę możliwości pozyskania kilkudziesięciu milionów złotych z funduszy norweskich dla Augustowa. Karolczuk odpowiada za wstrzymanie budowy tzw. domu seniora. Karolczuk odpowiada za zdemontowanie pomostu na plaży "Bielnik" przed sezonem letnim 2022. Karolczuk odpowiada za zburzenie POSTiW-u. Karolczuk odpowiada za brak reakcji na zagrożenie katastrofą budowlaną na pomoście przy miejskim wyciągu narciarzy. Karolczuk odpowiada za strajk ratowników w pływalni miejskiej w Augustowie. Karolczuk odpowiada za powołanie drugiego swojego z-cy. Itd. itp. I ten sam "burmistrz" Karolczuk powinien zdać sobie sprawę, iż to on zatrudnia pracowników w urzędzie miejskim i jednostkach podległych, którzy działają w jego imieniu na podstawie udzielonych pełnomocnictw i zawartych umów o pracę.
Obiektywnie
Obiektywnie 15.08.2022, 09:45
Noo, bądź precyzyjny. Jeśli to burmistrz odpowiada za wszelkie działania, jako głowa urzędu, to za rozebranie Postivu odpowiada Walulik, który nie przeciwstawił się pomysłowi zastępcy i radnych NM.
Absolutnie nie bronię najdroższej marionetki urzędowej ale nie naginaj faktów
ciekaw
ciekaw 14.08.2022, 17:25
Augustów dalej trwa w marazmie a Ełk i Suwałki się rozwijają. Moze na wybory ludzie zmądrzeja i wymienią durni na mądrych?????
Swój
Swój 14.08.2022, 08:45
Ludzie jak miasto nie ma placu zabaw dla dzieci z prawdziwego zdarzenia... To o czym my rozmawiamy?? Ani porządnej zadbanej plaży, o tym jak wygląda wyciąg Nart wodnych już nie wspomnę.... Pajęczyny , popękane deski , zamknięte trybuny , dalej pompujcie kasę w bazę... A Mistrzostwa Świata w kajakarstwie trwają , gdzie są nasi mistrzostwie z Augustowa Panie Wysocki???
Cyrk
Cyrk 13.08.2022, 18:41
"Pieniądze były wstępnie przyznane, gdyż Augustów znalazł się na liście 58 najsłabiej rozwijających się miast w Polsce". Poważnie znaleźliśmy się w tak doborowym towarzystwie, pokazującym jak wspaniale rozwija się nasze miasto?

Pozostałe