Burmistrz sobie poradzi, ale augustowian mogą czekać problemy

  • 13.08.2022, 12:57
  • Bartosz Lipiński
Burmistrz sobie poradzi, ale augustowian mogą czekać problemy Na zdjęciu: radny Adam Sieńko.
Z całej Polski docierają do nas niepokojące sygnały o problemach z węglem. Ta sytuacja szczególnie mocno niepokoi mieszkańców Augustowa, którzy na przestrzeni ostatnich lat już kilkukrotnie borykali się z dużymi podwyżkami opłat za ogrzewanie miejskie. Radny Koalicji Obywatelskiej Adam Sieńko bezskutecznie wnioskował, aby poruszyć ten temat na niedawnej sesji rady miejskiej. Nie poznaliśmy odpowiedzi na szereg istotnych pytań.

Adam Sieńko chciał rozmawiać o sytuacji w augustowskim MPEC podczas niedawnej sesji rady miejskiej. Burmistrz Mirosław Karolczuk nie zaakceptował jego wniosku do porządku obrad. Radny Koalicji Obywatelskiej złożył zatem interpelację. Pyta w niej o to, czy ciepłownia dysponuje odpowiednim zapasem węgla. Docieka również, czy wzrastające ceny węgla mogą wpłynąć na wzrost opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę. Prosi o informacje dotyczące powstania kotła na biomasę w ciepłowni i o działania na rzecz pozyskania biomasy dla spółki.

-Brak zgody na podanie informacji o stanie przygotowania spółki MPEC „GIGA” do sezonu grzewczego w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej i ekonomicznej budzi niepokój wielu obywateli Augustowa. Pan burmistrz określił czas podania informacji na bliżej nieokreślony termin następnej sesji rady miejskiej. W interesie mieszkańców uzyskanie powyższych informacji nie powinno ulegać zwłoce -komentuje w interpelacji Adam Sieńko.

Poprosiliśmy Adama Sieńko o zreferowanie aspektów zawartych w interpelacji.

-Jestem zaniepokojony informacjami, jakie docierają do nas chociażby z nieodległych Moniek, gdzie mówi się o scenariuszu nawet czterokrotnie wyższych opłat za ciepło w stosunku do dotychczasowych. Chciałem, aby pan burmistrz oraz prezes spółki uspokoili mieszkańców, że spółka jest przygotowana, posiada odpowiedni zapas opału. Interesuje nas także kondycja finansowa spółki. Dlatego na początku sesji złożyłem wniosek o zmianę porządku obrad i ujęcie w nim punktu dotyczącego dyskusji nad przygotowaniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „GIGA” do nadchodzącego sezonu grzewczego w Augustowie. Pan burmistrz nie zgodził się, aby taki punkt pojawił się na radzie -twierdzi radny Koalicji Obywatelskiej.

-Mój wniosek nie był przyjęty, tymczasem wniosek pani Sylwii Bielawskiej o ochronę drzew na Kościelnej, który pojawił się na początku sesji, został uwzględniony przez burmistrza do porządku obrad. Polityka rządzących Augustowem przypomina walec, który ma w poważaniu społeczeństwo i demokrację -ocenia Adam Sieńko.

Nasz rozmówca przypomina, że nie wszyscy mieszkańcy zarabiają tak dobrze jak burmistrz i każda następna podwyżka będzie miała wpływ na poziom życia i stan budżetów domowych.

-Gdyby spółka była przygotowana i miała odpowiedni zapas opału na składzie, pan burmistrz ochoczo zgodziłby się na taką dyskusję i pochwaliłby się, że Augustowa problemy nie dotyczą. Natomiast pan Mirosław Karolczuk odpowiedział, że rząd opracowuje programy. Ale rząd nie kupuje węgla do augustowskiej ciepłowni. Nie rozumiem, jak burmistrz może odmawiać rozmów na ten temat w świetle tego, co dzieje się dzisiaj z węglem na terenie Polski. Niepokojąca jest perspektywa deficytu opału, ale także kolejnych podwyżek za ogrzewanie. Pan burmistrz ma dobre wynagrodzenie i sobie z tym poradzi. Lecz emeryci i renciści zastanawiają się, czy stać ich będzie na kupno leków –dodaje radny Sieńko.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sprywatyzować lasy
Sprywatyzować lasy 14.08.2022, 10:56
Akurat pana bym zgasił momentalnie. Drugi zastępca burmistrza jest tak samo potrzebny jak drugi zastępca nadleśniczego. I dlatego opozycja jest taka, jaka jest. Proszę pokazać klasę, zrezygnować z własnej funkcji w pracy i zadać likwidacji stanowisko drugiego zastępcy burmistrza. Na chwilę obecną proszę nie uzurpować sobie prawa wyrażania autoopinii w temacie
Dzieci do piaskownicy
Dzieci do piaskownicy 14.08.2022, 17:12
Tylko w Augustowie potrzebny jest drugi zastępca burmistrza w innych małych miasteczkach wystarczy jeden burmistrz i sekretarz! Proszę tu nie mieszać lasów ....temat zastępczy.
Opozycja przeszkadza? Jaka niedobra opozycja aż trzeba było powołać kolejnego burmistrza 😁
wniosek
wniosek 12.08.2022, 22:23
Czyli jasno widać, że BURMISTRZ NIC NIE ROBI.
Oglądać się na rząd to każdy potrafi. I to za darmo, nie za pensję burmistrza.
loki
loki 14.08.2022, 22:03
A po co ma robić???Ma od tego dwóch zastępców.....
Hendryk
Hendryk 12.08.2022, 20:25
Temat poruszony przez Pana Sieńko to realny problem i o jego rozwiązaniu powinno się teraz dyskutować. Zamiast tego próbuje się nam narzucić tematy zastępcze, takie jak ochrona drzew. Dlaczego? Bo sprawa poruszona przez radnego Sieńko jest trudna i niewygodna. Lepiej rozmawiać o czymś, co populistycznie lepiej się sprzedaje.
Kołtun
Kołtun 12.08.2022, 21:32
To chyba nie jest przypadkiem, że kiedy pojawiają się problemy na szczytach władzy centralnej, takie jak np. podwyżki dla obywateli, nagle w przestrzeni publicznej pojawia się dyskusja o sprawach światopoglądowych i ideologicznych, choćby o LGBT. Metoda stara jak świat, kiedy władza chciałaby przykryć problemy, uruchamia akcję przykrywkową jakimś chwytliwym tematem i podgrzewa emocje mieszkańców.
Zdz
Zdz 12.08.2022, 23:32
Powodow do przykrycia jest troche. Chocby wspomniec kompromitacje z zatrzymaniem budowy domu seniora.
Leśnik
Leśnik 12.08.2022, 13:38
Pan też sobie poradzi z pensją ponad 200 tys. zł

Pozostałe