Niefortunna lokalizacja alei, zwidy i dilerka

  • 11.08.2022, 14:00
  • Krzysztof Przekop
Niefortunna lokalizacja alei, zwidy i dilerka Pomnik na cmentarzu żołnierzy radzieckich.
Aleja Ofiar Obławy Augustowskiej i pomysł ulokowania pomnika w pobliżu szpitalnego prosektorium od dłuższego czasu budzą wielkie kontrowersje. Pomysł koalicji rządzącej podzielił radnych. Emocje eskalowały do tego stopnia, że padły publiczne wypowiedzi o handlu nielegalnymi substancjami. Tak zdumiewająca wymiana zdań na sesji nie zdarza się często, choć rada miejska aktualnej kadencji przyzwyczaiła nas do licznych skandali.

Kilka tygodni temu poznaliśmy koncepcję radnych koalicji rządzącej o nadaniu nazwy Ofiar Obławy Augustowskiej jednej z dróg wewnętrznych w okolicach szpitalnego prosektorium w Augustowie. Nieopodal miałby też powstać kolejny pomnik poświęcony tragedii z 1945 roku. Propozycja została przyjęta, choć wywołała szeroką dyskusję i kontrowersje. Chodzi m.in. o niefortunną bliskość cmentarza żołnierzy radzieckich.

Radny Marcin Kleczkowski przekazał, że uwagi do lokalizacji ma ksiądz Stanisław Wysocki, zasłużony działacz na rzecz pamięci ofiar obławy. Innego zdania była Alicja Dobrowolska.

-To naprawdę jest piękna aleja. Kiedy ksiądz ją zobaczy, to się zgodzi, nie wprowadzajmy go w błąd. To, co robi pan Kleczkowski, to bezczelna manipulacja –stwierdziła Dobrowolska.

Radny Tomasz Miklas, przedstawił argumenty przeciw tej lokalizacji.

-Czy bezczelną manipulacją jest to, że radny uważa to miejsce za niegodne? Zgadzam się z nim. Ważna jest symbolika, nie walory estetyczne tego miejsca. Mówicie państwo, że będzie tam pomnik. Kto o tym zadecydował? Postawicie pomnik w miejscu, gdzie już teraz odbywa się palenie gumy, dilerka narkotykami? -pytał Miklas. Przewodnicząca odebrała mu głos.

-O czym pan mówi? Chyba słuchają nas służby. Jeżeli wie pan o jakimś przestępstwie, proszę informować odpowiednie organy i nie scedowywać odpowiedzialności na radnych. Mówimy o pomniku, a nie o żadnej dilerce, bo pan wymyśla. Pan widział już dilerkę pod skateparkiem, czy ma pan zwidy? Jeśli nie ma pan zwidów, proszę poinformować odpowiednie organy i nie mówić na sesji, że ma pan wiedzę o przestępstwie i ją utajnia -zauważyła radna Dobrowolska.

-Pan Dobkowski mówił do mnie impertynencko: Przestańcie dilować. Mogę odpowiedzieć panu w taki sam sposób: Przestańcie brać, panie Dobkowski –skomentował Tomasz Miklas.

Radny PiS sugerował, aby zlokalizować nowy pomnik na terenie nieruchomości Domu Turka.

-Wyobraźcie sobie cmentarz żołnierzy radzieckich obok Alei Ofiar Obławy Augustowskiej. Zdecydowaliście o powstaniu pomnika w tym miejscu, ale nie było jeszcze wtedy koncepcji Muzeum Ofiar Obławy Augustowskiej (w Domu Turka –przyp.). Uważam, że teren muzeum byłby najlepszym miejscem do zlokalizowania tego pomnika. Pamiętamy, jak pan burmistrz próbował zniweczyć starania fundacji chcącej zrobić muzeum w tym miejscu. Gdy fundacja wykupiła nieruchomość, pan burmistrz rozesłał po mieście ulotki informujące mieszkańców, że to on przyczynił się do powstania tego muzeum -podkreślił radny opozycji Tomasz Miklas.

-Państwo wprowadzacie w błąd. Ten cmentarz nie będzie przy tej alei, bo wcześniej ileś tam jest ziemi i tam będzie pomnik –oceniła niebanalną wypowiedzią radna Alicja Dobrowolska.

*Artykuł ukazał się w 30/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Szapabaż
Szapabaż 13.08.2022, 11:10
Pani Dobrowolska właśnie z powodu swojego prostackiego, jarmarcznego stylu bycia, manier jak spod budki z piwem i niechlujnego języka została przez Ich Miasto i Banitów podniesiona do godności Przewodniczącej, a właściwie do MC (mistrz ceremonii) Rady Miejskiej.
ciekaw
ciekaw 12.08.2022, 04:06
Jakim trzeba być głupcem zeby kogoś takiego wybrać na radną????
trgx
trgx 13.08.2022, 08:42
Na radną/? Na przewodniczącą rady , a na tę funkcję wybierali w pełni świadomi radni Naszego Miasta
Rozsądek
Rozsądek 11.08.2022, 14:36
Matka wszystkich sukcesów, przewodnicząca Szapabaż nie da sobie tak łatwo wybić tego pomysłu z głowy.
A tak zdroworozsądkowo: mamy pomnik na rondzie, mamy Dom Turka, gdzie będzie muzeum zatem pytam czy jest sens wywalania publicznych pieniędzy na kolejny pomnik upamiętniaiajacy to samo wydarzenie? Pamięć o ofiarach nie ma tu nic do rzeczy, bo są one upamięt ione w bardzo dobry sposób - nawet tablicą pamiątkową na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Te pieniądze mogłyby mieć zastosowanie na bardziej potrzebne i prospołeczne cele.
Proponuję ankietę wśród mieszkańców. Myślę że będzie więcej uczestników niż w kwestii płatnego parkowania na Rybackiej.

Pozostałe