Tasiemkowego blamażu ciąg dalszy

  • 03.08.2022, 14:30
  • Bartosz Lipiński
Tasiemkowego blamażu ciąg dalszy
Pod koniec czerwca br. napisaliśmy artykuł o dramatycznej sytuacji trybun na pomoście plaży POSTiW. Obiekt prawie w całości nie nadawał się do eksploatacji, ale zagrodzony został tylko tzw. tasiemką i wyblakłymi karteczkami informującymi o zakazie wstępu. Po kilku tygodniach sprawa ma ciąg dalszy. Równie pesymistyczny i tragikomiczny jak pod koniec czerwca.

Bartosz Lipiński

Artykuł „Ryzykowne grodzenie taśmą”, który ukazał się w naszej gazecie pod koniec czerwca, spotkał się z dużym oddźwiękiem społecznym (nasz artykuł można przeczytać: tutaj). Mieszkańcy komentujący tę sprawę na portalu dziennikpowiatowy.pl pisali o wielkim wstydzie, że część pomostu jest zagrodzona tasiemką. Dawniej wyciąg nart wodnych był chlubą Augustowa i najnowocześniejszym obiektem naszej części kontynentu. Jak można było zaniedbać pomost będący atrybutem turystycznym miasta?

W protokole z kontroli pomostu na plaży POSTiW przeprowadzonej w maju 2022 roku czytamy: „Z uwagi na zły stan belek nośnych trybun zamyka się dwa górne poziomy dla użytkowania (trybuny są trzypoziomowe). Do użytkowania dopuszcza się poziom najniższy”. Zauważmy, że taką konkluzję zamieszczono w rubryce: „Uszkodzenia zagrażające katastrofą budowlaną”.

Były dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Paweł Głowacki powiedział wtedy naszej redakcji, że przed rokiem zakupił specjalne bramki do montażu przy trybunach wyciągu nart wodnych, które były zamykane na noc. Wówczas chodziło głównie o to, żeby w godzinach nocnych był tam spokój, nie dochodziło do aktów wandalizmu, chuligaństwa, etc. Dzisiaj trybuny „chroni” taśma, zupełnie niepraktyczna, porwana, powiewająca na wietrze, odstraszająca jedynie ptaki.

W połowie lipca br. zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz powiedział Radiu Białystok, że do końca sezonu trybuny przy wyciągu nart wodnych zostaną wyłączone z użytkowania z uwagi na ich zły stan techniczny. Dokładnie 15 lipca 2022 roku odwiedziliśmy POSTiW z aparatem. Na trybuny można było wejść bez najmniejszego kłopotu. Porwana tasiemka powiewała na nich tak samo jak kilka tygodni wcześniej, dalej wisiały tam wyblakłe karteczki z zakazem wstępu.

Później otrzymywaliśmy także zdjęcia od Czytelników ilustrujące plażowiczów na górnych sektorach trybun, przebywających na nich np. w porze wieczornej.

POSTiW odwiedziliśmy też 3 sierpnia. Na trybunach nadal powiewała tasiemka.

O komentarz do ww. sprawy poprosiliśmy Tomasza Wasilewskiego, który w 2020 roku pełnił obowiązki dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji i pracował tam przez prawie dwadzieścia lat.

-Trybuny na miejskim pomoście usytuowanym przy plaży POSTiW, którego właścicielem jest Gmina Miasto Augustów, a administratorem CSiR, powinny zostać zamknięte, tzn. wygrodzone przy pomocy trwałych przegród i odpowiednio oznakowane w celu skutecznego uniemożliwienia wejścia przez osoby postronne. Dokumentacja fotograficzna nie potwierdza wypełnienia zapisów z protokołu kontrolnego nr 1 z dnia 24 maja br. Nadmieniam, iż z zapisów protokołu jednoznacznie wynika, że powyższe działania powinny być podjęte niezwłocznie –mówi Tomasz Wasilewski, w rozmowie z naszą redakcją.

-Nie ukrywam, że jestem zaskoczony dotychczasową postawą właściciela i administratora pomostu. Nie zauważyłem też, by podjęto jakiekolwiek działania zmierzające do wypełnienia pozostałych zapisów z przedmiotowego protokołu, tj.: dotyczących ograniczenia do 80 liczby osób przebywających jednocześnie na pomoście oraz ograniczenia do 100 kg/m kw. maksymalnego obciążenia pokładu pomostu. Uważam, że takie zachowanie zarówno właściciela pomostu jak i administratora jest skrajnie nieodpowiedzialne. Pozostaje mieć nadzieję, że nie dojdzie do katastrofy budowlanej na tym miejskim obiekcie, co do zasady bardzo intensywnie użytkowanym w okresie wakacyjnym –ocenia temat Tomasz Wasilewski.

*Artykuł ukazał się w 28/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ojejejejej
ojejejejej 04.08.2022, 15:06
Tomaszu Wasilewski, znam Cię i lubię, dlatego martwię się o Ciebie z powodu tego, co powiedziałeś. Nie powinieneś mówić o uchybieniach władz miasta, gdyż jeśli tam coś się stanie, to wtedy będzie Twoja wina. Kleczkowski powiedział o uchybieniach przy budowie Domu Seniora i okazało się, że to przez niego wstrzymano budowę :)))))
Płot domu seniora vs taśma na POSTiW-ie
Płot domu seniora vs taśma na POSTiW-ie 04.08.2022, 12:36
Na pomoście przy miejskim wyciągu narciarzy wodnych występuje zagrożenie katastrofą budowlaną, a trybuny "zabezpieczono" tylko taśmą ostrzegawczą. Budowa tzw. domu seniora wygrodzona została wysokim płotem pomimo, że nie było zagrożenia katastrofą budowlaną. Czy burmistrz Karolczuk może wyjaśnić o co chodzi z tym grodzeniem taśmą ostrzegawczą lub wysokim płotem miejskich obiektów?
BAU
BAU 03.08.2022, 19:10
Obserwuję cytuję " bezprawne wtargnięcie " chyba wiecie kogo? na pomost.Dobrze ,że zoom aparatu może " wtargnąć " nieinwazyjnie.
Uklad?
Uklad? 03.08.2022, 14:54
Zastanawiajacy jest zupeły brak dzialania WINB?
Karasiówka
Karasiówka 03.08.2022, 14:01
Proponuję tasiemki zamienić na żyłki wędkarskie. Taka 0,15 na karasia na pewno zda egzamin. Konkludując uważam, że gdyby dalej dyrektorem był Głowacki, formuła współpracy wyczerpałaby się z nim w trybie natychmiastowym. Dyscyplinarka i out. Nie wiem, jak można coś takiego tolerować? Gdzie te bramki? Na stadionie leżą?

Pozostałe