„BO MY JESTEŚMY ECO” -projekt realizowany przez Towarzystwo Młodego Krechowiaka w ramach programu Erasmus+

  • 03.08.2022, 12:55
  • Beata Perzanowska
„BO MY JESTEŚMY ECO” -projekt realizowany przez Towarzystwo Młodego Krechowiaka…
Od 01.11.2021r. młodzież augustowska, dzięki Towarzystwu Młodego Krechowiaka z młodzieżą łotewską zrzeszoną w realizuje projekt pn. „Bo my jesteśmy ECO”. Działania opierają się na aktywnej pracy młodzieży. Podczas działań młodzież zdobywa wiedzę na temat ochrony środowiska, zagrożeń wynikających z nikłej świadomości ekologicznej, faktów i mitów na temat zmian klimatycznych oraz wpływu ludzi na te przemiany.

W kwietniu uczestników projektu dało się zauważyć podczas generalnego porządkowania szlaków kajakowych na Kanale Augustowskim w ramach ogólnopolskiej akcji NASZA RZEKA.

Punktem kulminacyjnym projektu była wymiana młodzieży polsko-łotewskiej, która odbyła się w Murzasichlu w dniach 25.06.-02.07.2022 roku. Tutaj przez pracę i naukę młodzież poznała problemy związane z ochroną środowiska, przedyskutowywała, na co może mieć wpływ i w jaki sposób chce przekonać do zmiany postaw oraz zwiększenia świadomości proekologicznej w swoich społecznościach. Uczyła się podstaw realizacji kampanii społecznej i rzecznictwa. Ważnym elementem wymiany była praca nad świadomością uczenia się i umiejętnością krytycznego myślenia, dyskutowania i wyrażania swoich opinii. Wieczory sprzyjały integracji i poznawaniu międzykulturowemu. W trakcie wymiany przeprowadzono warsztaty ze specjalistami - na temat zmian klimatycznych oraz z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat ochrony środowiska. Młodzież uczestniczyła też w akcji sprzątania szlaku turystycznego w Dolinie Strążyskiej. Każdego dnia młodzi ludzie pracowali nad obszarami i hasłami kampanii, nad kreacją i nagrywaniem spotów, a także nad zaplanowaniem przebiegu kampanii oraz działań po wymianie. Odbywały się też spotkania i rozmowy z turystami i lokalną społecznością. Efektem tych działań była kampania społeczna przeprowadzona w Murzasichlu na temat ekologii oraz nagranie spotów o tematyce proekologicznej (można je znaleźć na https://www.facebook.com/watch/?v=981884422501511).

Jednak to nie koniec działań projektowych. Młodzi ludzie w najbliższych tygodniach zamierzają wyjść do naszej społeczności lokalnej z propozycją dbania o Ziemię namawiając nas wszystkich - „BĄDŹMY ECO”. Poza tym wezmą udział (jak corocznie) w akcji Sprzątanie Świata.

Działania, które podejmują uczestnicy projektu, są potrzebne nam wszystkim, leżą w naszym wspólnym interesie. Chcą, aby ich dzieci i wnuki oddychały świeżym, naturalnym powietrzem, miały co pić i kąpały się w czystej wodzie oraz jadły zdrową żywność.

To między innymi dzięki programowi Erasmus+ młodzi ludzie mogą „wykrzyczeć” swój niepokój o planetę, na której żyją.

Zespół „Bystry”

Beata Perzanowska

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe