Parkingowe nieścisłości na Śródmieściu

  • 01.08.2022, 11:36
  • Beata Perzanowska
 Parkingowe nieścisłości na Śródmieściu
Wracamy do tematu parkingu przy bloku Śródmieście 18A. Mieszkańcy twierdzą, że na postawienie znaku informującego o miejscach parkingowych dostępnych tylko dla mieszkańców mają zgodę prezesa spółdzielni. Prezes twierdzi inaczej.

Kilka tygodni temu opisywaliśmy sprawę parkowania przy bloku Śródmieście 18A. Przed parkingiem przylegającym do tego bloku pojawił się znak, że parkować mogą tam jedynie mieszkańcy wskazanego bloku. To wzburzyło mieszkańców ościennych bloków. Wówczas prezes wyjaśniał nam, że wszystkie miejsca parkingowe na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej są dostępne dla wszystkich spółdzielców, niezależnie od tego, w jakim bloku mieszkają. Po tym artykule zgłosili się do nas mieszkańcy bloku 18A. 

-Jesteśmy oburzeni wypowiedziami prezesa, bo partycypowaliśmy w kosztach budowy parkingu. Dostaliśmy zgodę od pana prezesa na postawienie tabliczki informującej, że jest to parking dla mieszkańców bloku 18A. Tabliczkę zakupiła i ustawiła spółdzielnia mieszkaniowa. Zamierzaliśmy postawić także szlaban, ale mimo wstępnej zgody prezes się z niej wycofał. Rozumiemy, że jest za mało miejsc parkingowych, ale przy naszym bloku nie ma ich tyle, co mieszkań. Mamy 32 mieszkania, a miejsc jest 27,  z czego zabrano nam kilka dla bloku Śródmieście 23 -powiedzieli nam mieszkańcy bloku 18 A. -Poza tym mieszkańcy tego bloku mieli możliwość podpisania petycji o wybudowanie im parkingu. Mają spory pas zieleni przed blokiem i można ten teren w części wykorzystać. Taka petycja była przygotowana i nikt z mieszkańców sąsiedniego bloku jej nie złożył. Nie ma co kryć, że miejsc parkingowych brakuje. Mieszkańcy tego bloku chcą mieć zieleń, ale my jej nie mamy. Z każdej strony mamy betonozę i nie posiadamy także placu zabaw. Zresztą parking obok, który jest przy bloku 17 A, jest źle wybudowany i nie wykorzystano miejsca na dodatkowe parkingi, bo zrobiono tylko wjazd z jednej strony. Chcemy też podkreślić, że problemu by nie było, gdyby powstał nowy parking dla sąsiednich bloków. Wszyscy bylibyśmy zadowoleni.

Sprawy poruszone przez mieszkańców bloku 18A wyjaśniliśmy u Kazimierza Kożuchowskiego, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. 

-Na spotkaniu z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie omówiono sprawy zgłaszane przez mieszkańców budynku przy ul. Śródmieście 18A. Budynek ten został wybudowany zgodnie z projektem technicznym i pozwoleniem na budowę, czyli budynek mieszkalny wraz z całą infrastrukturą (parkingi, drogi dojazdowe, stojanka na odpady komunalne, oświetlenie, zieleń). Mieszkańcy kupując mieszkanie partycypowali również w kosztach w/w infrastruktury, tak jak mieszkańcy wszystkich naszych budynków. Spółdzielcze budownictwo różni się od deweloperskiego tym, że nie można sobie wykupić na wyłączność miejsca parkingowego. Wszystkie miejsca parkingowe na terenie spółdzielni są dostępne dla wszystkich mieszkańców bez względu na to, w którym budynku mieszkają. Twierdzenie, że parking przy budynku jest tylko dla nich, jest nieprawdziwe -wyjaśnia prezes. -Mieszkańcy budynku Śródmieście 18A wielokrotnie zostawiają swoje samochody na sąsiednich parkingach i nikt z tego powodu nie robi problemu. Idąc tym kierunkiem myślenia możemy dojść do wniosku, że drogi dojazdowe do budynków są wyłącznie własnością danego budynku i nikt inny nie może się nimi poruszać. Nadmienić należy, że pozwolenie na budowę oraz podpisanie umowy z wykonawcą nastąpiło przed zawarciem umów z przyszłymi mieszkańcami. Każdy zawierający umowę znał położenie swojego mieszkania w budynku oraz wiedział, w jakim otoczeniu będzie mieszkać. Na wniosek mieszkańców ustawiane są znaki informujące, że jest to parking dla mieszkańców spółdzielni. Wystąpienie mieszkańców budynku Śródmieście 18A z propozycją zamontowania szlabanu zostało załatwione negatywnie. Jednocześnie mieszkańcy zostali poinformowani, że w miarę możliwości technicznych i prawnych będą wykonywane w okolicy dodatkowe miejsca parkingowe.   

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
szlaban
szlaban 03.08.2022, 12:48
Blok 18A ma 27 miejsc parkingowych w tym kilka garaży. A blok 23 ma wspólny parking wraz z blokiem 25 na 10 miejsc i gdzie tu sprawiedliwość? Nie pasuje to parkujcie pod kauflandem może spacer poprawi układ nerwowy a przy okazji przejrzycie na oczy co wy za cyrk odstawiacie ludziom którzy mieszkają od lat w tych blokach a muszą się użerać z szanownym państwem którym zachciało się apartamentowców w samym centrum śródmiescia.
Ekonomia
Ekonomia 03.08.2022, 16:18
A dlaczego 23 nie chce wybudowania parkingu w którego kosztach będzie partycypować? Była przygotowana petycja. Po jego wybudowaniu zaparkuje na nim kto zechce, a dla 23 nie będzie miejsc. Zanim 18a sfinansowało budowę parkingu to gdzie mieszkańcy 23 parkowali??
BAU
BAU 01.08.2022, 12:27
Czyli prezes wprowadził mieszkańców w błąd. Dał im do zrozumienia, że partycypacja w kosztach da im parking na wyłączność. Sami też nie sprawdzili, że parking to teren spółdzielni a nie teren prywatny i nie można się odgrodzić.
ooloo
ooloo 01.08.2022, 16:38
Co do prawdomówności KK mam wątpliwości.

Pozostałe