Wywiad z Tomaszem Wasilewskim

  • 31.07.2022, 12:45
  • Bartosz Lipiński
Wywiad z Tomaszem Wasilewskim Na zdjęciu: Tomasz Wasilewski.
Rozmowa z Tomaszem Wasilewskim, pełniącym obowiązki dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie w 2020 roku, wieloletnim pracownikiem tej jednostki.

Bartosz Lipiński

Burmistrz nie rozumie idei CSiR

Pracował pan w Centrum Sportu i Rekreacji od czasu powstania jednostki przez niemal dwadzieścia lat. Dbał pan o bezpieczeństwo klientów, m.in. monitorując jakość wody w augustowskim basenie, a w 2020 roku pełnił pan obowiązki dyrektora CSiR. Jak ocenia pan współpracę z ówczesnym przełożonym, tj. burmistrzem Mirosławem Karolczukiem?

-Moje współdziałanie z burmistrzem Karolczukiem podczas pełnienia obowiązków dyrektora CSiR w Augustowie, nie było ani dobre, ani złe. Podsumowałbym naszą współpracę jako dostateczną, ponieważ nie udało się mi przekonać burmistrza do zwiększenia budżetu wynagrodzeń. Nie zdołałem nakłonić burmistrza do wdrożenia zaproponowanego przeze mnie projektu cennika pływalni miejskiej, który uwzględniał znaczne zniżki dla osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów. Włodarze miasta nie wprowadzili rozwiązania, za którym dość mocno optowałem przy składaniu projektu cennika pływalni, czyli „Augustowskiej Karty Mieszkańca” uprawniającej mieszkańców Augustowa do 30-50 procentowej zniżki na korzystanie z obiektów zarządzanych przez CSiR.

W aktualnej kadencji samorządu miejskiego doszło do niezwykłej sytuacji. CSiR kieruje już szósta osoba wykonująca obowiązki dyrektora, choć niektórzy mówią nawet o siódmej (o sprawie można przeczytać: tutaj). Jaka jest według pana przyczyna tej nieustannej rotacji i braku stabilizacji w jednostce?

-Odnoszę wrażenie, że to wizja burmistrza Karolczuka dotycząca dalszego funkcjonowania CSiR w Augustowie, zmaterializowana w sposobie „usprawniania” działań tej miejskiej jednostki, skutkuje zaistniałą sytuacją. Prawdopodobnie niezrozumienie przez burmistrza i jego doradców idei i podstawowych celów związanych z funkcjonowaniem CSiR determinuje wystąpienie dość kuriozalnej sytuacji związanej z nietuzinkową rotacją dyrektorów. Moim zdaniem oczekiwania burmistrza w realizacji strategicznych celów i zadań, przedkładane dla kierownictwa jednostki, są znacząco rozbieżne z pierwotnymi założeniami, ideą powstania i zasadami funkcjonowania CSiR.

Biorąc pod uwagę wymienione przez pana aspekty, jaką przyszłość prognozuje pan dla jednostki? Na co w kontekście CSiR, powinny zwrócić szczególną uwagę władze miasta?

-Postulaty stawiane przez włodarzy dla kierownictwa CSiR, są w znacznym stopniu skrajnie nieadekwatne do udostępnionych narzędzi, czyli środków finansowych na inwestycje i wynagrodzenia dla pracowników. Obiekty wymagają generalnych remontów i modernizacji. Ciągłe uszczupla się wykwalifikowana kadra pracownicza w związku z niskimi płacami w jednostce. Generalną ideą powstania CSiR w Augustowie była służebność dla lokalnej społeczności w tworzeniu dogodnych warunków uprawiania sportu i rekreacji ruchowej oraz krzewienie kultury fizycznej wśród mieszkańców Augustowa i okolicznych miejscowości. Do tego podwyższenie atrakcyjności Augustowa dla potencjalnych mieszkańców i turystów. Realizacja tych założeń będzie w zasadzie niemożliwa bez wykwalifikowanej i zaangażowanej w proces pracy kadry pracowniczej w obiektach nieprzystających do obecnie obowiązujących standardów funkcjonalno-użytkowych i estetycznych.

Dziękuję za rozmowę.

*Artykuł ukazał się w 28/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Karolczuk vs niepełnosprawni i augustowska karta mieszkańca
Karolczuk vs niepełnosprawni i augustowska karta mieszkańca 01.08.2022, 19:55
Pan Wasilewski poruszył temat "augustowskiej karty mieszkańca" i zniżek dla osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów. Kiedy burmistrz Karolczuk wdroży rozwiązania, które będą służyć społeczności lokalnej? Czas wziąć się do działania panie Karolczuk, a nie tylko pajacować na urzędowym fb!
zarnowiak
zarnowiak 31.07.2022, 21:29
To dlaczego jego nie mianuje się dyrektorem tej placówki???Doświadczenie ma to po co szuka się jakiegoś palanta nie wiadomo skąd???
Miecio
Miecio 01.08.2022, 01:08
To chyba żart. Ta władza nie znosi sprzeciwu, a przecież Pan Tomasz wypowiedział już kilka krytycznych słów pod jej adresem. Nie ma zatem możliwości, aby mogli kiedykolwiek współpracować.
Urzędnik
Urzędnik 31.07.2022, 22:20
Burmistrz nigdy nie przyjmie człowieka kompetentnego. Po pierwsze debilizm przez porównanie byłby lepiej widoczny, po drugie nie mógłby mobbowac takiego fachowca.
Augustowiak
Augustowiak 31.07.2022, 22:18
A to dlatego, że oni go własnie wywalili rękoma Glowackiego, za co zaplacili odszkodowanie po przegranej w Sądzie. Ot i cała ta żalosna naszomiastowa wladza cyników!!!
Bogdan mówi bankowy
Bogdan mówi bankowy 31.07.2022, 17:08
No teraz to kadra jest super. Nadzór nad nią jeszcze lepszy, więc uważam, że jednostkę czeka świetlana przyszłość.

Pozostałe