Chciał kupić „akcje Orlenu”. Padł ofiarą oszustów

  • 30.07.2022, 12:51
Chciał kupić „akcje Orlenu”. Padł ofiarą oszustów Pixabay.com
Odpowiedział na ogłoszenie i postępował zgodnie z instrukcją. Przez nieostrożność stracił pieniądze.

Szansa na szybki „zarobek”

69-latek padł ofiarą oszustów. Ogłoszenie o łatwym zarobku – nawet kilku tysięcy zł miesięcznie – znalazł w Internecie. By szybko się wzbogacić, wystarczyło tylko zainwestować w „akcje Orlenu”. Informacji wiarygodności dodawał fakt, że całość opatrzono zdjęciem kierownictwa spółki.

Mężczyzna zadzwonił pod numer wskazany w ogłoszeniu. Rozmówczyni powiedziała mu, że zainteresowany najpierw musi wpłacić minimum tysiąc zł na podany rachunek bankowy. 69-latek zastosował się do polecenia, a wcześniej za namową kobiety na telefonie dodatkowo zainstalował aplikację do obsługi bankowości internetowej.

Fałszywy doradca

Kilka godzin później do 69-latka zatelefonował mężczyzna.

„Poinformował go, że chcąc inwestować dalej, musi zainstalować na telefonie aplikację QuickSupport. Jest to zdalna pomoc techniczna, która używana prawidłowo i w słusznej sprawie pozwala świadczyć np. zdalną pomoc techniczną w przypadkach, kiedy użytkownik udostępniający zdalny dostęp do swojego komputera nie jest obyty z jego obsługą” – zrelacjonowano na stronie KPP w Puławach.

W ten sposób mieszkaniec województwa wielkopolskiego nieświadomie umożliwił oszustom dostęp do swojego telefonu. Ponadto zrobił zdjęcia karty do bankomatu i dowodu osobistego, a następnie wysłał je fałszywemu doradcy. Podejrzeń 69-latek nabrał wówczas, gdy rozmówca zaczął domagać się od niego hasła do internetowego konta bankowego. Podał mu jednorazowy dostęp, a następnie zakończył rozmowę.

Stracił kilka tysięcy

„Gdy zalogował się powtórnie na swoje konto, odkrył, że 9 tys. zł zostało przewalutowane na dolary w banku poza granicami Polski” – poinformowała policja. Obsługa banku, w którym miał prowadzony rachunek, poleciła mu zablokować konto oraz unieważnić dowód osobisty i kartę do bankomatu. To miało zapobiec ewentualnym kolejnym transakcjom. Tegoroczne wakacje z pewnością mężczyzna zapamięta na długo.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lynch
Lynch 01.08.2022, 04:16
Powinni karać wszystkich którzy tę reklamę publikują jako wspólników.

Pozostałe