Drukarnia kozłem ofiarnym

  • 01.08.2022, 12:57
  • Bartosz Lipiński
Drukarnia kozłem ofiarnym Tadeusz Jaworski pierwszy raz skrytykował ulotkę turystyczną podczas sesji rady miejskiej 25 maja (powyższy screen). O błędach merytorycznych mówił na konferencji prasowej 13 czerwca. Tego samego dnia udaliśmy się do siedziby Centrum Informacji Turystycznej, gdzie były wyłożone ulotki z błędami.
Jezioro „Rozpuda”, Studzieniczna pisana przez dwa „n” w środku, półwysep „Lisi” nad jeziorem Białym, „wycig” nart wodnych, w końcu Obława Augustowska mająca miejsce w kwietniu zamiast w lipcu. To tylko niektóre błędy, jakie znalazły się w ulotce turystycznej firmowanej przez burmistrza Mirosława Karolczuka. Zdążyliśmy poznać kozła ofiarnego. Winna tej kompromitacji ma być drukarnia, bo o błędzie urzędników nie może być przecież mowy.

Sprawa kompromitujących błędów, merytorycznych i ortograficznych, w ulotce turystycznej wydanej przez miasto, była szeroko omawiana w trakcie niedawnych obrad rady miasta w Augustowie.

-Kto zapłaci za błędy w informatorze turystycznym? Słyszeliśmy, że Filip Chodkiewicz obarcza nimi drukarnię. Możemy porównać to do sytuacji, kiedy dziecko w szkole podstawowej zgłasza, że nie odrobiło pracy domowej, bo brat porwał mu zeszyt. Tłumaczenie jest na takim poziomie -powiedział na ostatniej sesji radny Marcin Kleczkowski.

-Faktycznie błąd został popełniony przez zleceniobiorcę druku i miasto nie poniesie kosztu z tego tytułu. Natychmiast zlecono druk w poprawnej formie –odpowiedział Filip Chodkiewicz.

Do sprawy odniósł się też Tadeusz Jaworski. To właśnie ceniony społecznik nagłośnił temat błędów w ulotce, a po jego konferencji prasowej urząd miejski zareagował na kompromitację.

-Pan Chodkiewicz stwierdził, że był to ewidentny błąd drukarni. Jeżeli mówi to taki gość jak pan Chodkiewicz, który prowadził firmę eventową i na pewno drukował wiele materiałów, to jest to jawne kłamstwo. Żadna drukarnia nie ma prawa do ingerowania w treść merytoryczną danego materiału. Wcześniej pan Chodkiewicz mówił także, że korektą zajmowała się firma zewnętrzna. Jest to bzdura, bezczelne kłamstwo i oszukiwanie ludzi. Firma może dokonywać korekty znaków interpunkcyjnych, ortografii. Nie ma prawa ingerować w treść merytoryczną. Domagam się przeproszenia mieszkańców, za robienie z nich idiotów –powiedział Jaworski.

Warto zauważyć, że Tadeusz Jaworski pierwszy raz skrytykował ulotkę turystyczną podczas sesji rady miejskiej 25 maja. O błędach merytorycznych mówił na swojej konferencji prasowej 13 czerwca. Tego samego dnia udaliśmy się do siedziby Centrum Informacji Turystycznej, gdzie były wyłożone ulotki posiadające kompromitujące błędy. Taka sytuacja jasno sugeruje, że przez wiele dni w obiegu był materiał, który ośmieszał nasze miasto i nikt z osób za to odpowiedzialnych nie miał o tym pojęcia. Ulotki zostały wycofane dopiero po konferencji Jaworskiego. Gdyby nie jego publiczne wystąpienie, pewnie leżałyby tam do dziś.

Tłumaczenie Chodkiewicza, jakoby winna kompromitacji była drukarnia, przypomniało nam dość podobną sytuację. W sierpniu 2020 roku przedstawiciele władz miasta nie wzięli udziału w uroczystościach 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, zorganizowanych w Augustowie przez Polską Organizację Wojskową, chociaż zaproszenie przysłano do magistratu. Chodkiewicz w rozmowie z naszą gazetą opowiadał, że zaproszenie nie dotarło na e-maila urzędu miejskiego.

Jako, że wspomniany e-mail z zaproszeniem został przekierowany zbiorczo również do naszej redakcji, sprawdziliśmy, że wśród adresatów był wtedy zarówno urząd miasta, jak i wydział promocji urzędu. To chyba jednak nie była „awaria” skrzynki elektronicznej, lecz świadomie podjęta decyzja o absencji. Czy ta sama „awaria” dotknęła niedawno drukarnię? Naszą gazetę drukujemy od 24 lat. Nigdy się nie zdarzyło, aby drukarnia ingerowała w otrzymaną treść.

*Artykuł ukazał się w 28/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
korektor
korektor 03.08.2022, 03:16
Wystarczyło dołączyć erratę, ale widać nikt tego nie czytał....
Dziwny jest ten świat
Dziwny jest ten świat 02.08.2022, 08:31
Kim jest ten Karolczuk? Drukarnia skopała mu ulotkę, projektant zrobił samowolkę budowlaną, pijany Chodkiewicz biega po plaży, Sieczkowski traci dla miasta 200 mln zł. Do tego podwyżki za ciepło miejskie, podwyżki pensji dla burmistrza. A mieszkańcy zadowoleni, bo murale i pomnik Koterbskiej. Gdzie my żyjemy?
Gospodarność
Gospodarność 02.08.2022, 10:32
Murale i Koterbska to takie minimum na które stać obecnie rządzących naszomiastowych. A zapomniałem o zazielenianiu rynku ale tutaj na bogato 600 tys za 20 drzewomioteł nie pasujących do istniejących drzew.
Ja za 600 tys na swojej działce postawiłem dom i zazieleniłem 30 różnorodnymi ozdobnymi drzewkami i krzewami . Czy te miotłodrzewa mają pozłacane liście ?
Art. 164 czeka na POSTiW-ie
Art. 164 czeka na POSTiW-ie 01.08.2022, 18:53
Pitoli Chodkiewicz od rzeczy nie pierwszy raz. 15 lipca 2022 r. dla radio Białystok pan Chodkiewicz udzielił wywiad, że " te trybuny (przyp. na POSTiW-ie) nie są w dramatycznym stanie, który spowoduje jakąś dramatyczna sytuację. Po prostu dmuchamy na zimne". W protokole kontrolnym jest zapis, że występuje tam zagrozenie katastrofą budowlaną! Chodkiewicz świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd. Co ciekawe teren miejskiego pomostu, na którym występuje zagrożenie katastrofą budowlaną nie został dotychczas właściwie zabezpieczony, a art. 164 kk czeka na podjęcie działań przez prokuratora.
ooloo
ooloo 01.08.2022, 23:38
Klika u władzy.
hreh
hreh 01.08.2022, 18:49
Co za żenujące tłumaczenie! Czy choć raz zdarzyło się, że władze przeprosiły za SWOJE błędy? Nie przypominam sobie. Zawsze znajdą winowajcę gdzie indziej.
Chyba nawet uczeń podstawówki nie łyknie tej ściemy wychodkiewicza, bo jest jako tako obznajomiony z edytorami tekstu i wie, że drukarnia wydrukuje to, co ma wgrane.

Ale pytanie podstawowe brzmi: czy KTOŚ W OGÓLE PRACUJE W URZĘDZIE MIASTA i JAKIE MA KWALIFIKACJE??? Za co kasę bierze kierownik Wydziału Promocji?
Przecież te ulotki powinny być gruntownie sprawdzone po odbiorze z drukarni a przed wypuszczeniem ich w świat!!!
Brak opozycji
Brak opozycji 01.08.2022, 17:18
A ja powiem tak.
Brawo Panie Tadeuszu, dziękuję, że Pan jest. Proszę się nie poddawać.
Natomiast wstyd dla opozycji.
Gdzie jesteście wielcy radni. Pytam się gdzie???
Pan Tadeusz, społecznie robi za Was całą robotę.
ooloo
ooloo 01.08.2022, 16:36
Po zmianie opcji można by zorganizować w następnych latach, w rocznicę pamiętnego koncertu wakacyjnego, tzw. "Pływanie na byle wałku". Imprezę wytykającą "sukcesy" obecnych władz. Może taka forma uchroni mieszkańców przed kolejnymi zagrywkami.
Puk puk burmistrzu
Puk puk burmistrzu 01.08.2022, 14:07
Aż nie wierzę, że dzieją się takie rzeczy w cywilizowanym kraju . Jest dwudziesty pierwszy wiek miasteczko turystyczne, ludzie umieją czytać i pisać, a nawet i studia skończyli , a tu proszę ktoś dokładnie wiceburmistrz bajeczki opowiada o błędzie drukarni! Taki urzędnik powinien być odwołany! Dość już tych kłamstw, manipulacji! Jeden dyrektor szkoły odwołany za przemoc, choć jej nie było a już kolejny może być bo nic się nie stało, tylko dzieci się bawiły i jednemu kawałek palca się obcięto! Można tych bajeczek wiele przytoczyć .......
CZY JEST W AUGUSTOWIE BURMISTRZ!
Zażenowany
Zażenowany 01.08.2022, 18:48
Nie ma. Jest dwóch zastępców. A "główny" się schował i przelicza miesięczną pensyjkę, którą dostaję za nie wtrącanie się.
veto
veto 01.08.2022, 20:58
Nie kłam, Od czasu do czasu "pochyla się". To też praca.
Baska
Baska 01.08.2022, 12:28
Panie burmistrzu , dlaczego pan nie reaguje na postepowanie p Chodkiewicza ? Prosimy o zabranie glosu w tej sprawie , dobrze ze niedlugo wybory , czekamy z niecierpliwoscia
Wyborca
Wyborca 01.08.2022, 09:25
Pan Chodkiewicz chciał z nas mieszkańców zrobić idiotów a sam z siebie zrobił ! Takie brednie może wcisnąć dzieciom w przedszkolu !
Panie burmistrzu Karolczuku kogo pan zatrudnił na zastępcę? Chłopczyka który mentalnie zatrzymał się na poziomie przedszkola ?
Drukarnia powinna pozwać go do sądu !
Zorientowany
Zorientowany 01.08.2022, 11:58
Drukarnia go nie pozwie, bo należy do teściowej Chodkiewicza, siostry, szwagra itp. Przecież to jest wałek na kasę, kolejny.
Wuj szwagra ciotki prababki od  stryjecznego bratanka
Wuj szwagra ciotki prababki od stryjecznego bratanka 01.08.2022, 22:10
O co chodzi z tą teściową i jej drukarnią?

Pozostałe