Udało się! Uzbieraliśmy pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy

  • 25.07.2022, 09:13
  • News4media
Udało się! Uzbieraliśmy pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy Screen
Polacy nie zawiedli. W ekspresowym tempie udało się zebrać pieniądze potrzebne na zakup drona bojowego dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Pomysłodawcą akcji jest Sławomir Sierakowski. Nie jest to jego autorska koncepcja, bo wcześniej takie samo działanie zorganizowano na Litwie. Szybko udało się zebrać pieniądze i kupić Ukrainie tureckiego drona bojowego Bayraktar.

To maszyna, która stała się sławna niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Armia używając tureckich dronów zadawała śmiertelne i destrukcyjne ciosy rosyjskim wojskom. Dron zyskał tak dużą popularność – i może zabrzmi to dziwnie – ale także sympatię, że powstała o nim piosenka.

„Przyszli okupanci do nas, Ukrainy,
nowiutkie mundury, wojenne maszyny,
lecz część ich inwentarza rozniósł w pył”

Tak właśnie brzmi pierwsza zwrotka.

Sierakowski powtórzył „manewr litewski” i zorganizował internetową zbiórkę pieniędzy na drona. Wydawało się, że będzie trudno uzbierać takie środki, bo mowa jest o ponad 20 mln zł. Od razu jednak okazało się, że Polacy włączyli się w akcję. To najszybciej rosnąca i tak pokaźna zbiórka funduszy w historii portalu zrzutka.pl.

W niedzielę na liczniku było 22,5 mln zł. Cel został osiągnięty na 4 dni przed zakończeniem akcji. Pieniądze zostaną przekazanie na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy w Narodowym Banku Ukrainy.

Tam też zostanie wpłacone nadwyżka, a ta już jest, bo środki nadal wpływają. – Drodzy! Zorganizowaliśmy sobie możliwość udzielenia realnej pomocy Ukraińcom w tej wojnie i właśnie wykorzystujemy tę szansę! Dostajemy zewsząd sygnały, że ludzie chcą się dalej przyłączać i zapraszają znajomych. Dlatego zbiórka będzie aktywna jeszcze kilka dni, dla wszystkich którzy nie zdążą lub dopiero teraz się dowiedzą. Dołączajcie! – napisali organizatorzy akcji.

W poniedziałek rano „na liczniku” było 23,1 mln zł a pieniądze wpłaciło pond 210,3 tys. osób.

Bayraktar TB2

To turecki dron bojowy mający długość 6,5 metra i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Po raz pierwszy został oblatany w 2014 roku. Może osiągnąć prędkość 220 km/h i pokonać dystans 150 km. Polska cztery takie maszyny zamówiła w 2021 roku.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sława_Ukraini
Sława_Ukraini 25.07.2022, 12:58
sukces ma zawsze wielu ojców.. ciekawe kto wpłacił w Augustowie? na pewno nikt z największych zgredów Augustowa czyli lokalnych politykierów. Żeby nie było ja wpłaciłem 300 zł

Pozostałe