Pempuchowe szaleństwo w Żarnowie (foto i video)

  • 21.07.2022, 10:29
  • Beata Perzanowska
Pempuchowe szaleństwo w Żarnowie (foto i video)
Turniej Rodzin, mecz siatkówki Strażacy kontra Samorządowcy, smakowanie żarnowskich pempuchów oraz dobra muzyka. To tylko niektóre atrakcje tegorocznego, czternastego już Festynu Gminnego z Pempuchem, który odbywał się w niedzielę, 10 lipca w Żarnowie.

Pempuchy to racuchy drożdżowe smażone na głębokim tłuszczu. Ten słodki frykas jest sztandarowym żarnowskim przysmakiem. Na jego cześć już od czternastu lat organizowany jest specjalny festyn w Żarnowie. Festyn z Pempuchem to nie tylko okazja do smakowania żarnowskiego smakołyku, ale także do dobrej zabawy.

W ramach tej imprezy od lat organizowany jest Turniej Rodzin o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy Augustów. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział sześć rodzin. W nietypowych szrankach zmagały się rodziny: Zysko z Topiłówki, Sujata z Rutek Starych, Ostapowicz z Netty Drugiej, Och z Netty Pierwszej, Dzieniszewscy z Jeziorek i Kowalewscy z Żarnowa Trzeciego. Familijne ekipy łatwo nie miały. Musiały wykazać się dobrą znajomością swoich bliskich i odpowiadać na pytania w stylu jakie kolory lubią i co lubią robić w wolnym czasie. Rodzice zgadywali preferencje dzieci, a dzieci rodziców. Śmiechu było co niemiara. Dosyć trudną okazała się konkurencja wrzucania małej, ciężkiej piłeczki do celu. Sporej finezji wymagała także zabawa w kalambury. Jednak chyba największym wyzwaniem tegorocznego Turnieju Rodzin było kierowanie drewnianą platformą, na której siedzieli członkowie danej rodziny. Prowadzący pojazd musieli się nieźle nagimnastykować, żeby poprowadzić go slalomem i w odpowiednim miejscu zaparkować. Do tego wszystko było na czas.

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zwyciężyła rodzina Kowalewskich, na drugim miejscu uplasowała się rodzina Ochów i Zysków, a na trzecim Sujatów. Poza podium znalazły się drużyny Dzieniszewskich i Ostapowiczów. Nad przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie Jolanta Jagłowska, Danuta Rudzewicz i Helena Miszkiel. Podczas pempuchowej imprezy nie mogło zabraknąć konkursu na najsmaczniejsze pempuchy. W tym konkursie zmagały się panie ze Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie, Stowarzyszenia Rutki i Koła Gospodyń Wiejskich w Szczebrze. Wszystkie pempuchy były przepyszne i dlatego nagrodzono wszystkie uczestniczki tego konkursu. Publiczność miała również okazję posmakować tych wyrobów. Nieodłącznym elementem festynu był mecz siatkówki plażowej Strażacy kontra Samorządowcy o Puchar Wójta Gminy Augustów. Rywalizację wygrali Strażacy.

Podczas imprezy nie zabrakło także innych atrakcji. Dzieciaki miały okazję pobawić się na wielkich dmuchańcach. Przygotowano stoiska z regionalnymi potrawami, ciastami oraz wyrobami rękodzielniczymi. Na scenie zagrały zespoły Two Hearts, Kormorany oraz Paulina i Marcin DJ.

Organizatorami i partnerami imprezy byli Urząd Gminy Augustów, Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie, OSP Pruska Wielka i OSP Rutki.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (128)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe