Augustów się wyludnia

  • 20.07.2022, 14:24
  • Krzysztof Przekop
Augustów się wyludnia
Rządzący Augustowem mówią o wielkim rozwoju miasta. Padają nawet słowa o tym, że miasto jest nie do poznania dla tych, którzy wyjechali stąd wcześniej. Są jednak fakty, z którymi nie sposób polemizować. Od kilku lat systematycznie spada liczba mieszkańców Augustowa. To również ocena obecnych rządów. Gdyby było inaczej, chętnych osób do związania przyszłości z naszym miastem byłoby więcej niż wyjeżdżających.

Z przedstawionego przez burmistrza Mirosława Karolczuka raportu o stanie miasta za 2021 rok mogliśmy dowiedzieć się, że w Augustowie zameldowanych było 28 tys. 296 osób. Jest to spadek o 438 mieszkańców w stosunku do roku poprzedniego. Niepokojące jest również to, że zauważalna jest tendencja spadkowa na przestrzeni ostatnich lat. Przyczyny tego zjawiska poszukiwano na niedawnych obradach rady miejskiej, a zdania były jak zwykle bardzo podzielone.

Opozycja uważa, że miasto nie zachęca mieszkańców, żeby wiązali swoją przyszłość z Augustowem. Koronnym argumentem jest brak tanich mieszkań i fakt, że niewielu stać na kupno własnego lokum na rynku deweloperskim. Nierozwiązany jest też problem z brakiem miejsc w żłobku. Zapotrzebowanie jest znacznie większe od możliwości placówki, a budowa drugiego żłobka nie wydaje się być priorytetem dla aktualnie rządzących.

Zastępca burmistrza próbuje tłumaczyć negatywne zjawisko i fatalne statystyki pandemią, a także brakiem dostępu mieszkańców do leczenia innych schorzeń niż związanych z covidem w okresie, kiedy decyzją wojewody szpital został przekształcony w placówkę jednoimienną. Z kolei radna koalicji rządzącej tradycyjnie odwołuje się do zamierzchłej przeszłości i zrzuca winę za bieżący stan na byłego burmistrza Leszka Cieślika, broniąc Mirosława Karolczuka jak niepodległości.

Trudno znaleźć w raporcie diagnozę, jak naprawić tę sytuację. Pamiętamy kuriozalne słowa po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznym koncertem na rozpoczęcie wakacji. Koalicjanci burmistrza przekonywali, że młodzi ludzie nie będą chcieli osiedlać się w Augustowie, jeżeli dostrzegą próbę narzucenia cenzury. Chęcią przekonania młodych do pozostania uzasadniano finansowanie wulgarnego koncertu dla młodzieży. Trudno o gorszą receptę.

Niepokojąca tendencja spadkowa ilości mieszkańców Augustowa była szeroko dyskutowana przez radnych. Marcin Kleczkowski odwoływał się do tematu mieszkalnictwa komunalnego, które jego zdaniem jest niewystarczające, kwestionował zlokalizowanie bloku komunalnego w Silikatach m.in. z uwagi na wysokie koszty ogrzewania olejowego budynku. Blok nie mógł zostać podłączony do źródeł ciepła MPEC i sieci gazowej.

-W oczy rzuca się stale spadająca liczba mieszkańców. Wynika to z tego, że w Augustowie nie ma mieszkań dla osób, które chciałyby tu żyć, pracować i mieszkać -twierdził Kleczkowski.

-Podawałem wielokrotnie przykład pracowników dowożonych do Augustowa z okolicznych gmin. Miasto robi minimalne starania, by ci pracownicy mieli dostęp do taniego budownictwa mieszkaniowego. Ono jest niemal niedostępne. Na przestrzeni ostatnich lat oddano jeden blok komunalny na końcu świata, 28 mieszkań na ul. Turystycznej z bardzo drogim ogrzewaniem -skomentował na sesji były przewodniczący augustowskiej rady miejskiej.

-Burmistrz ma narzędzia do tworzenia mieszkań, ograniczenia migracji, a tych działań nie robi. Nie ma miejsca dla gorzej i średnio zarabiających. Ci, którzy tutaj pozostali, zostali dotknięci podwyżkami wszystkiego, co można było im podnieść. Jednocześnie rada miejska uchwaliła stuprocentową podwyżkę pensji dla burmistrza –oceniał przewodniczący augustowskiego PiS.

Wiele kontrowersji wywołał komentarz zastępcy burmistrza. Sławomir Sieczkowski połączył fakt spadającej liczby mieszkańców Augustowa z pracą szpitalną podczas epidemii Covid-19.

-Rok 2021 był rokiem pandemii. My z niepokojem obserwowaliśmy jak szpital powiatowy w Augustowie został przekształcony w szpital covidowy. Może byłoby mniej zgonów, gdyby szpital zapewnił obsługę mieszkańcom borykającym się z innymi schorzeniami -ocenił spadek liczby mieszkańców zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski.

-Od 2018 roku liczba mieszkańców miasta spadła o 4,6 procent. Brakuje w tym raporcie informacji, co jest powodem oraz jak temu przeciwdziałać –podkreślił Adam Sieńko.

-Chyba nikt nie kwestionuje tego, że liczba mieszkańców spada. Świadczy to o tym, że nie są tworzone warunki zachęcające do zamieszkania w Augustowie. Faktem jest, że w 2021 roku były podwyżki, które nie były związane z wojną na Ukrainie, dlatego nie szukajmy związku. Faktem jest także podwyżka dla burmistrza i etat drugiego zastępcy -mówiła Izabela Piasecka.

Burmistrza Mirosława Karolczuka bronili jego koalicjanci, np. radna Jolanta Oneta Roszkowska. Tradycyjnie próbowała obarczyć odpowiedzialnością dawne władze miasta.

-Chciałabym podkreślić, że nie jest to spadek ad hoc, że dzisiaj są mieszkańcy, a jutro ich nie ma. Ten spadek jest wynikiem tego, co zdarzyło się wcześniej albo ewentualnie nie zdarzyło. Chyba każdy rozumie, że dużo ludzi musiało wyjechać z Augustowa, bo brakowało tu pracy. Dlaczego? Bo nie powstała strefa ekonomiczna. Dziś nie można zarzucać obecnie rządzącym, że są winni za spadek liczby mieszkańców miasta –skomentowała Jolanta Oneta Roszkowska.

Dużo większym obiektywizmem wykazał się inny radny popierający burmistrza Karolczuka. Mirosław Chudecki słusznie diagnozował, że Augustów jest dzisiaj miastem drogim do życia.

-Padło wiele spostrzeżeń, ale zabrakło informacji, że Augustów jest jednym z najdroższych miast w województwie, a z pewnością w okolicy. Skutkuje to tym, że mieszkańcy poszukują mieszkań i działek poza Augustowem. Nawet w Ełku czy Suwałkach jest taniej niż u nas. W sezonie ceny rosną do niebotycznych rozmiarów, potem są praktycznie utrzymywane w ciągu roku i na tym cierpią mieszkańcy –relacjonował banita z klubu PiS radny Mirosław Chudecki.

Na ten temat wypowiedział się Tadeusz Jaworski. Społecznik mówił o docierających do niego głosach, jakoby liczba mieszkańców miasta była niższa od oficjalnie prezentowanych danych.

-Wiele razy mówiłem, że danymi GUS można manipulować w zależności od swoich intencji. Nie oddadzą tego również dane o meldunkach. Najlepszym sposobem jest spojrzenie na ilość umów śmieciowych. Urząd powinien to sprawdzić –zaapelował społecznik Tadeusz Jaworski.

Zauważyć należy, że przyjęta przez miasto strategia rozwoju Augustowa nie dostrzega problemu wyludniania i jego głównych przyczyn. Należy do nich zaliczyć brak tanich uzbrojonych gruntów pod budownictwo, brak żłobków, dobrej i darmowej komunikacji miejskiej, infrastruktury która sprawi, że miasto będzie przyjazne młodym małżeństwom z dziećmi. Ani burmistrz, ani jego ekipa nie mają w tej sferze żadnych pomysłów.

*Artykuł ukazał się w 27/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
BAU
BAU 24.07.2022, 08:43
Redaktor podsunał idealne recepty na biznes.Nic tylko realizować.Prywatnie lub państwowo.Augustów jak wyludnia się-budować więcej Domów Seniora-mniej mieszkań,bloków.Proponuje również zamianę Ratusza-UM na blok w Silikatach.Tam idą urzędnicy-tutaj lokujemy mieszkania komunalne.

Łoneta jak zwykle powtarza jakąś mantrę - strefa powstała,i co więcej strefą została objęta cała Polska!

I im-rządzącym- "nie można zarzucać obecnie spadku liczby mieszkańców."

Można-poprzez brak działań ,zaniechanie inwestycji które powodują odpływ i brak pracy na rynku pracy.

Stracone szanse szybko nie powróca lub wcale nie nadejdą.

Zmieni się ekipa,przyjdzie kolejna,zobaczymy co do czego będzie można porównywać.

Cynik
Cynik 21.07.2022, 09:12
Z niepokojem patrzyli jak szpital zostal przeksztalcny na covidovy, ale ze zrozumieniem patrzyli na sesje zdalne, ktorych zwolywanie usprawiedliwiano wielka odpowiedzialnoscia, ogromnym zagrozeniem i strachem?
Nie jestem banitą
Nie jestem banitą 20.07.2022, 13:15
Oglądam dziś od rana TVP Info. Cały poranek nagonka na Tuska i opozycję, materiały zmanipulowane w ten sposób, by przedstawiać Tuska w obecności Putina, co ma działanie podprogowe. Od popołudnia hołd składany rządowi PiS, który zatroszczy się o Polaków podczas zimy i mrozów. Dlaczego o tym tutaj piszę? Rozumiem, że TVP Info, zdaniem augustowskich banitów, to rzetelne, obiektywne, bezstronne, niezależne i pluralistyczne medium, na którym powinien wzorować się DP, tj. pisać laurki o władzy i niszczyć opozycję?
Dzieko_w _Warszawie
Dzieko_w _Warszawie 20.07.2022, 12:46
ale to jest normalne dla takiego miasteczka jak Augustów.. liczba mieszkańców oby ustabilizowała się na poziomie 15 tys. Rodzice, których stać, wysyłają dzieci na studia i tam w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i nawet Białymstoku jest więcej pracy, dzieci poznają swoje drugie połówki itp.. więc z jakiego powodu ma liczba mieszkańców Augustowa wzrastać? Przecież tu żadne fabryki potrzebujące informatyków, inżynierów , technologów nie powstaną.. a ci ci tak twierdzą to są zwykłymi populistami i nigdy w życiu tego nie zrealizują . Proponuję trochę uczciwości na tym forum
Zygmunt
Zygmunt 20.07.2022, 22:07
Jestem przekonany, że gdybyś nie był członkiem lub sympatykiem ugrupowania Ich Miasto, nie usprawiedliwiałbyś w ten sposób tej sytuacji. Raczej krytykowałbyś i walił jak w bęben we władze, gdyby rządził teraz ktoś inny.
Dziecko_w_Warszawie
Dziecko_w_Warszawie 21.07.2022, 09:55
jestem realistą. Dziecko mam w Warszawie na 3 roku studiów i już tam pracuje. Tam się rozwija i ma perspektywy, a do czego ma tutaj wracać? Tam na jednej ulicy jest więcej firm w których może pracować niż w całym Augustowie.; Tu jest tylko BAT i firmy stoczniowe. I żadne firmy tu więcej nie powstaną, oby pozostały te co są. . Rozumiem że jak wygra twoja opcja to nagle stanie się eldorado i wszyscy augustowscy studenci wrócą do Augustowa a inni nie wyjadą, gdzie nawet cena mieszkania jest porównywalna do cen w Białymstoku, Olsztynie, Warszawie. .Pomijam wyjazdy za granicę gdzie stawki wynagrodzenia są dużo większe. Brzydzę się tą małomiasteczkową polityką. ps. załóż firmę i płać tyle żeby te dzieciaki wracały,
E.P.
E.P. 21.07.2022, 12:12
A moja kuzynka skończyła studia w Warszawie i jej mąż też, pracują zdalnie w warszawskich firmach . Mieszkanie kupili w Augustowie bo tańsze , mniejszy czynsz i babcia chętnie zajmuje się ich dziećmi . Mają w pobliżu jeziora i lasy . Zwróć uwagę że ludzie budują domy na wsi bo jest spokojniej , czyściej, większe działki no i nie muszą zaprzątać głowy kabaretem naszomiastowych! Niedługo Żarnowo będzie miało ulice i miejscowości w gminie Płaska.
Lokalny_pracownik
Lokalny_pracownik 22.07.2022, 09:19
i życzę aby cały czas mieli możliwość pracy zdalnej, bo jak nie to pracy dobrze płatnej w Augustowie za dużo nie ma....

Pozostałe