Samowolka Karolczuka

  • 19.07.2022, 14:57
  • Krzysztof Przekop
Samowolka Karolczuka
Budowa Domu Seniora w Augustowie miała zakończyć się w tym roku. Czy tak się stanie? Radny miejski przekazał, że przy realizacji inwestycji doszło do skandalicznego naruszenia prawa. Budowa znajduje się rzut beretem od urzędu miasta, a miasto jest inwestorem. Były przewodniczący rady miejskiej mówi o działaniu prowadzonym wbrew pozwoleniu na budowę i zapisom miejscowego planu zagospodarowania.

Potrzebę powstania Domu Seniora w Augustowie dostrzega każdy. Był to czołowy postulat, z jakim szły do wyborów wszystkie środowiska polityczne funkcjonujące w naszym mieście. Z relacji burmistrza Mirosława Karolczuka i jego zastępców przebijał się wielki optymizm, gdy informowali o postępach prac w ostatnich miesiącach. Również na ostatniej sesji rady miasta mogliśmy usłyszeć zapewnienia, że wszystko przebiega znakomicie, a efekty będą zadowalające.

-Państwo radni mogą obserwować przez okna sali obrad budowę Miejskiego Domu Seniora. Projekt tego miejsca był konsultowany z seniorami. Finał inwestycji nastąpi jeszcze w tym roku -mówił zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.

Kiedy miesiąc wcześniej o problemach z budową mówił radny Marcin Kleczkowski, zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski nie odniósł się do meritum sprawy. Rugał Kleczkowskiego za rzekome „wtargnięcie” na plac budowy, co mogło skutkować zagrożeniem zdrowia i życia. Ostatnio radny Kleczkowski udał się do wydziału inwestycji urzędu miasta, aby zapoznać się z dokumentacją budowy Domu Seniora na ul. Hożej. Relacja Kleczkowskiego była szokująca.

-Nie ma żadnych wątpliwości, że Dom Seniora powinien powstać w Augustowie. Mówiłem o tym będąc kandydatem na burmistrza. Taki postulat znajduje się również w programie mojego ugrupowania politycznego. Niestety rządzący Augustowem realizują tę słuszną ideę w sposób bardzo skandaliczny. Mamy wiele miejsc, które mogłyby zostać skutecznie zaadaptowane na potrzeby osób starszych. Wspomnę o niszczejącym obiekcie Atol, potężnym budynku na ulicy Nowomiejskiej zwolnionym po szkole, a także zasobach Domu Kultury. Obecnie rządząca w mieście koalicja zdecydowała o budowie nowego budynku za kwotę około 1,6 mln zł. Należy przyznać, że miasto dostało dofinansowanie ok. 700 tys. zł na tę inwestycję, której realizacja przebiega źle i świadczy o marnotrawieniu publicznych środków -mówi Marcin Kleczkowski.

-Na początku kwietnia zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz, a kilka dni później burmistrz Mirosław Karolczuk, opublikowali na urzędowych profilach w portalu Facebook fotorelację z prac prowadzonych w budynku przy ulicy Hożej 29. Obwieścili całemu światu, jak wspaniale realizowany jest projekt Domu Seniora i kreślili świetlaną przyszłość tego miejsca. Ale na zamieszczonych przez nich zdjęciach z odwiedzin placu budowy mogliśmy zaobserwować nietęgie miny innych uczestników spotkania. Trudno się jednak dziwić, wszak pozowali do zdjęć na tle spróchniałych, zbutwiałych, zżartych przez szkodniki ścian, które miały być częścią Domu Seniora, a te same ściany zostały niedawno wyburzone -relacjonuje lider augustowskiego PiS.

Kleczkowski w rozmowie z naszą gazetą podaje konkretne przykłady naruszenia prawa przy realizacji inwestycji i jako inżynier budownictwa wskazuje na niedopuszczalne postępowanie.

-Dzisiaj wiemy, że stary budynek został całkowicie wyburzony, wykonano nowe fundamenty i jest wznoszony nowy obiekt. Wiąże się to z dodatkowym, horrendalnym kosztem. Zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski powiedział niedawno o dodatkowych 230 tys. zł. Ale cały proces inwestycyjny przebiega z rażącym naruszeniem prawa zagrażającym tej inwestycji, a organy nadzoru mogą nie mieć innego wyjścia, jak zatrzymać budowę. Inwestor, czyli urząd miasta, złamał prawo. Pozwolenie budowlane zakładało przebudowę i rozbudowę budynku drewnianego, a tymczasem wbrew pozwoleniu na budowę drewniany budynek wyburzono i w jego miejsce powstaje nowy. Dzieje się to w wyraźnej sprzeczności z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budynek powinien być odsunięty od linii zabudowy i nie może znajdować się bezpośrednio przy chodniku, tak jak jest teraz –uważa Kleczkowski.

-Jeżeli jakikolwiek mieszkaniec dopuści się nawet błahych odstępstw od norm w procesie budowy, np. budując płot czy ganek na posesji, musi liczyć się z poważnymi karami i procesami, nawet z koniecznością rozbiórki -komentuje radny PiS.

Kleczkowski spodziewa się odwetu ze strony obozu rządzącego miastem za zainteresowanie się i nagłośnienie całej historii. Podejrzewa, że będzie wskazany, jako największy winowajca.

-Ta sprawa może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie zdziwię się, jeżeli będę wskazany przez burmistrza i jego ekipę, jako winowajca całej sytuacji. To absurd, bo winnymi są osoby nieprzestrzegające prawa. Burmistrz Mirosław Karolczuk naraża miasto na ogromne straty. W tym przypadku mamy do czynienia z wielką niegospodarnością. Lekceważenie przepisów czy budowanie wbrew planom miejscowym, to działania karygodne –podsumowuje Kleczkowski.

*Artykuł ukazał się w 27/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Giżycczanin
Giżycczanin 15.09.2022, 22:08
Teraz czekamy na nielegalny kanał przekopany przez Karolczuka wzorem Marty Kaczyńskiej. Pisiory tak mają, że muszą łamać prawo. Nie dziwny się Karolczukowi, to zwykły marny pisior
Błazen
Błazen 21.07.2022, 20:20
Uśmiałem się po przeczytaniu komentarza "Tadam". Trafne, a zarazem żartobliwe podsumowanie cudakowania fejsbukowych kabotynów. Domyślam się, że nie wszystkim jest do śmiechu. Seniorzy nie będą raczej uradowani takim przebiegiem zdarzeń, ale mogą zadać pytanie dla burmistrza Karolczuka - czy wszystkie inwestycje prowadzone przez gminę miasto Augustów pod jego "kompetentną" wodzą, są tak "profesjonalnie" realizowane? Niech "seniorzy" nie pytają o skuteczność pana Karolczuka w pozyskiwaniu środków zewnętrznych z tzw. funduszy norweskich. Nie powinno się przecież kopać leżącego kabotyna.
Patafjan
Patafjan 21.07.2022, 07:08
Ten Karolczuk to straszny nieudacznik. Prawie nic mu się nie udaje.
Tadam
Tadam 20.07.2022, 16:36
Piszecie, że budowa miała zakończyć się w tym roku. I burmistrz dotrzymał słowa. Zakończyła się w tym roku. Teraz pozostaje pytanie kiedy zakończy się rozbiórka
Geniusz Mirosław Rozbiórka Karolczuk
Geniusz Mirosław Rozbiórka Karolczuk 21.07.2022, 20:23
Budowa zakończyła się nawet przed terminem. Jak za Gierka
Rodzic
Rodzic 20.07.2022, 13:12
Do tych wszystkich sukcesów obecnej ekipy jeszcze jeden mi się nasuwa. Pamiętacie jak rok temu szumnie otwierana była w starej "piątce" przychodnia psychologiczna dla młodzieży i dzieci? Burmistrz chwalił się, że wyremontował pomieszczenia, udostępnia je, by jak najlepiej było dzieciakom. Jakież zdziwienie mnie dopadło gdy przypadkiem natrafiłem na tą przychodnię urzędującą w obskórnych klitkach budynku Kodremu. Wygląda na to, że "dla dobra dzieciaków" przychodnia została eksmitowana ze szkoły na obrzeża miasta. To na co było wydawać pieniądze na remont i adaptację pomieszczeń rok temu? Chyba tylko dla PRu
procuratore
procuratore 20.07.2022, 10:33
Zamek w Stobnicy budują dalej a Wy tu jakimś domem seniora mi głowę zawracacie.
ALARM!
ALARM! 20.07.2022, 06:33
A ja polecam program ALARM! z 19.07.2022.
Nasz Mirek Ktotorolczyk wypisz wymaluj przypadek wójta Siemiatycz. Otóż Pan Edward Krasowski, wójt tych Siemiatycz zaliczył w ostatnim czasie trzy samowole budowlane, w tym jedną identyczną jak nasz Mniriek. Wyburzenie budynku bez stosownego pozwolenia budowlanego. Efekt 100 tys. kary, opłaty legalizacyjnej.
Koszt oczywiści poniósł budżet gminy.
Dla naszych naszomiasteczkowych i banitów to koszty niewielkie. Przecież to ok. 30% tego ile kosztuje nas roczna pensyjka burmistrza.
Drogi Dom Seniora
Drogi Dom Seniora 20.07.2022, 16:38
Sama opłata legalizacyjna za samowolkę Karolczuka wyniesie 100 tyś złotych. Ale to pryszcz. Koszty mogą wynieść nawet milion. Taki zdolny Mirek Samowolka Karolczuk
ciekaw
ciekaw 19.07.2022, 22:49
W dobrym celu to było czy złym??? Jeśli w dobrym to j... przepisy , jesli w złym to ganić.
takie to
takie to 20.07.2022, 10:35
Kiedyś za czyn niezgodny z prawem , który przyniósł korzyść otrzymać mozna było Order Marii Teresy.
Błazen
Błazen 19.07.2022, 19:58
Rolą radnych jest przede wszystkim kontrola organu wykonawczego, w tym przypadku burmistrza Karolczuka. Natomiast burmistrz powinien kontrolować pracę swoich zastępców. Urzędnicy zatrudnieni przez burmistrza w urzędzie miejskim powinni służyć dla niego pomocą. Pomoc podległych burmistrzowi pracowników nie powinna polegać na krytykowaniu radnych, lecz na świadczeniu pracy z naciskiem na rzetelne, kompetentne i profesjonalne wykonywanie obowiązków pracowniczych.
Obserwator
Obserwator 20.07.2022, 06:32
Zgadzam się. Tylko, akurat przy tej władzy liczą się znajomości. Nie ma dla nich znaczenia wiedza, kompetencje czy profesjonalizm. Prywatny folwark sobie stworzyli. Towarzystwo wzajemnej adoracji
Radni do działania!!!
Radni do działania!!! 19.07.2022, 16:27
A ja się pytam gdzie są pozostali radni!!!! Już na wakacjach?
Oczekujemy reakcji opozycji. Czy w radzie jest tylko jeden czlowiek, który widzi nieprawidłowości ???
Socrates
Socrates 19.07.2022, 21:49
Już kiedyś Amicus Plato powiedział coś w stylu, że kiedy nie ma Kleczkowskiego na sesjach, to jest dobra atmosfera, obrady są merytoryczne i spokojne. Nie żebym miał coś do opozycji, którą popieram i szanuję, ale gdyby nie było Kleczkowskiego, to na większości sesji siedzieliby cicho i zabieraliby głos od wielkiego dzwonu, już nie mówiąc o aktywności poza sesjami, a Ich Miasto miałoby sytuację jak z marzeń.
Ave Cezar
Ave Cezar 19.07.2022, 22:45
Tak tak Amicus Plato mówił też ,że nie chce wstydzić się za swoje władze dlatego odwołali Kleczkowskiego . Bredził też coś o nowe jakości i świeżości w radzie.
Pytanie
Pytanie 20.07.2022, 16:34
Co ten Amicus Plato? Co to za historia?
Odwaga
Odwaga 19.07.2022, 18:47
Trzeba mieć odwagę,jak widać pozostałym radnym jej brakuje
Zobaczymy
Zobaczymy 19.07.2022, 21:34
Mam nadzieję, że mieszkańcy- wyborcy będą mieć odwagę zagłosować

Pozostałe