Czy miasto zapłaci za pomost?

  • 15.07.2022, 14:57
  • Bartosz Lipiński
Czy miasto zapłaci za pomost? Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Zdemontowany decyzją burmistrza Mirosława Karolczuka pomost na plaży Bielnik.
Miasto powinno zapłacić rodzinie śp. Eugeniusza Ławrynowicza za nakłady poniesione przez niego przy budowie pomostu na plaży Bielnik. Tak twierdzą radni miejscy Marcin Kleczkowski i Tomasz Miklas. Przywołują wyrok sądu mówiący, że Ławrynowicz bez wątpienia poniósł koszty przy realizacji inwestycji. Radni chcieliby się również dowiedzieć, co stanie się z drewnem pozostałym z rozbiórki budowli. Ich zdaniem jest w dobrym stanie.

Kontrowersyjna rozbiórka pomostu na plaży Bielnik, dokonana decyzją burmistrza Mirosława Karolczuka, ma jeszcze jeden mniej znany aspekt. Chodzi o pieniądze za nakłady.

Śp. Eugeniusz Ławrynowicz włożył mnóstwo zdrowia, wysiłku, ale też prywatnych funduszy w budowę pomostu przy plaży Bielnik. Własnymi środkami sfinansował inwestycję, z której przez lata mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Augustowa i przyjezdni odwiedzający nasze miasto. Budowniczy pomostu w rozmowie z naszą redakcją utrzymywał, że mógłby dojść do porozumienia z miastem, gdyby zostały mu zwrócone pieniądze, jakie przeznaczył na budowę.

Radni miejscy PiS Marcin Kleczkowski i Tomasz Miklas uważają, że po rozbiórce pomostu miasto powinno zapłacić rodzinie Ławrynowicza za poniesione przez niego nakłady, m.in. za zakupione materiały budowlane. Taka opinia nie jest odosobniona. Podobny pogląd mogliśmy usłyszeć w rozmowach kuluarowych z innymi znanymi samorządowcami, którzy wiedzieli o poniesionych przez nieodżałowanego inwestora kosztach. Również internauci komentujący na naszym portalu kwestię demontażu pomostu uważali, że materiał z rozbiórki miasto powinno oddać spadkobiercom budowniczego.

-Pomost na plaży Bielnik wyglądał bardzo przyzwoicie i był w lepszym stanie od pomostu przy wyciągu nart wodnych. Było tak, ponieważ pan Eugeniusz Ławrynowicz zatroszczył się o wykonaną przez siebie budowlę. Za własne pieniądze kupił materiały budowlane w postaci belek i desek, po czym dokonał remontu. Nie brał żadnych środków z miasta –twierdzi radny.

-Jest rzeczą oczywistą, że ze względu na to, miasto powinno zwrócić poniesione przez niego nakłady jego spadkobiercom. Zwłaszcza, że pomost dobrze służył wszystkim augustowianom przez lata. Powyższą kwestię potwierdza wyrok sądu. Sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż pan Ławrynowicz poniósł nakłady materialne na zbudowanie pomostu -mówi Kleczkowski.

Przewodniczący augustowskiego PiS chciałby się dowiedzieć, co stanie się z drewnem, które pozostanie po rozbiórce. Kleczkowski jest inżynierem budownictwa, doskonale zna się na wartości materiałów budowlanych. Jego zdaniem drewno pochodzące z pomostu jest w bardzo dobrym stanie i może służyć dalszej eksploatacji. Radny uważa, że utrzymujące konstrukcje pomostu pale mogą być wykorzystane chociażby przy budowie domów z drewna.

-Zasadniczym pytaniem jest również to, co stało się z materiałem pochodzącym z demontażu pomostu? Wiemy, że deski wyciągnięte z poszycia zostały zrzucone na placu spółki Kodrem. Ciekawość budzi to, co stało się wyciągniętymi z wody palami. Takie pale znakomicie nadają się do różnych inwestycji, np. do budowy domów drewnianych. Kilkumetrowe pale zanurzone w wodzie są doskonale zakonserwowane. Dzieje się tak, bo pod wodą drewno nie ma kontaktu z powietrzem i nie ulega degradacji. Uważam, że należy tę sprawę wyjaśnić, aby nie było żadnych wątpliwości –podsumowuje Kleczkowski.

*Artykuł ukazał się w 26/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kto ma zapobiec katastrofie budowlanej?
Kto ma zapobiec katastrofie budowlanej? 16.07.2022, 12:41
Zauważalny jest brak konsekwencji ze strony burmistrza Karolczuka w rozbiórce miejskich pomostów. Decyzja o rozbiórce pomostu przy plaży Bielnik została podjęta przez burmistrza Karolczuka, pomimo braku ekspertyzy określającej stan techniczny i stan bezpieczeństwa pomostu. Dlaczego burmistrz Karolczuk nie jest tak zdeterminowany odnośnie rozbiórki pomostu przy wyciągu nart wodnych? Podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia po przeprowadzonej kontroli tego pomostu stwierdził w protokole kontrolnym, że na tym pomoście występuje zagrożenie katastrofą budowlaną. Co lub kto powstrzymuje burmistrza Karolczuka przed podjęciem zdecydowanych działań w celu zapobieżenia zagrożenia bezpieczeństwa dla użytkowników pomostu przy zburzonym postiwie?
Leopold
Leopold 15.07.2022, 22:08
Zgadzam się z panem Kleczkowskim, że należałoby ustalić co się stało z palami z pomostu. Mam nadzieję, że pan radny będzie dociekliwy i nie ustanie w swoich staraniach.
Andrzej
Andrzej 16.07.2022, 09:34
Ja również zgadzam się z Panem Kleczkowskim, ale zastanawiam się co się dzieje z innymi przedstawicielami opozycji w radzie miasta? Mam wrażenie, że ich aktywność spadła i zastanawiam się jaka jest tego przyczyna? Oby nie była to jakaś próba zbratania się z Ich Miastem w kontekście sprawowania władzy po przyszłych wyborach.
Zaspali
Zaspali 16.07.2022, 11:24
Raczej nie podejrzewałbym ich o kontakty z Ich Miastem. Bardziej chodzi o to, że "śpią", bo lato, bo wakacje, bo urlopy, bo wczasy, bo działeczka, bo grill, bo plaża, bo namioty...
Zgred
Zgred 16.07.2022, 12:09
Do tego dochodzi poprawność polityczna tj. strach przed otrzymaniem łatki awanturników i krzykaczy, bo wybory same się wygrają.
BAU
BAU 15.07.2022, 17:36
Bez pomostu na plaży Bielnik. Część pomostu na POSTiW-ie wyłączona z użytku." Teraz jest jednak taka sytuacja jaka jest " Złote cytaty wice które na wieży będą wyryte.Jako przestroga chyba jednak.Miasto turystyczne,w sezonie wita czym oferta bogata,buhahaha.Bez prywatnych inwestorów była by padaczka.

Pozostałe