Sensacyjne informacje o dworcu

  • 03.07.2022, 13:30
  • Bartosz Lipiński
Sensacyjne informacje o dworcu Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Fasada dworca kolejowego w Augustowie.
Augustów odkupił dworzec kolejowy od prywatnego właściciela jesienią 2017 roku. Transakcja była przedstawiana, jako wielki sukces. Radni ugrupowania Nasze Miasto zwołali głośną konferencję prasową, na której chwalili się zakupem i kreślili świetlaną przyszłość dworca. W ostatnich latach obiekt prezentuje się fatalnie. Okazuje się, że są nowe plany na dworzec.

Bartosz Lipiński

Dzisiaj ze zdziwieniem można sięgnąć do konferencji prasowej radnych ugrupowania Nasze Miasto i odsłuchać, jakie plany snuli po odkupieniu przez Augustów dworca z rąk prywatnego właściciela. Budynek miał zacząć funkcjonować, miały trafić do niego eksponaty muzealne. Po pięciu latach od tych deklaracji sytuacja budowli jest nieciekawa. Burmistrzowi udało się jedynie otworzyć ascetyczną poczekalnię.

Zabytkowy dworzec popada w ruinę, a jego obraz jest opłakany. Standardy z epoki kamienia łupanego, niemające nic wspólnego z dworcami w Suwałkach i Ełku. Wygięte rynny, rdza na napisie „Augustów”. Kilka metrów obok budynek z toaletami jak z horroru, połamane chodniki. Jednym słowem -katastrofa.

Te sprawy były powodem szerszej dyskusji na sesji, podczas omawiania raportu o stanie miasta.

-Nadal nie przeprowadzono modernizacji dworca PKP, obiekt dalej niszczeje. Każde przesuwanie remontu tylko potęguje koszty. Obowiązkiem burmistrza jest zabezpieczenie majątku wytworzonego przez poprzednie pokolenia. Przecież to mieszkańcy finansowali ten majątek poprzez podatki -komentował były burmistrz Augustowa, dziś radny Leszek Cieślik.

-Polecam panu burmistrzowi, aby w ramach objazdów miasta zajechał do toalety na dworcu. O zgrozo. To także jest obraz Augustowa i pana odpowiedzialność -mówił Marcin Kleczkowski.

Do słów radnych odniósł się drugi zastępca burmistrza. Jego odpowiedź brzmiała sensacyjnie. Czy miasto wbrew szumnym hasłom z 2017 roku, nie poradziło sobie z utrzymaniem dworca?

-Miasto nabyło dworzec kolejowy po to, żeby służył mieszkańcom. Został otworzony i można było w nim się schronić. W chwili obecnej trwają rozmowy, żeby dworzec nazywany przez pana „PKP”, był dworcem PKP, a nie dworcem miasta. Chcielibyśmy, aby Polskie Koleje Państwowe utrzymywały ten obiekt tak jak inne dworce, ponieważ służy on bezpośrednio obsłudze linii kolejowych –odpowiedział radnemu drugi zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski.

Podczas debaty przypomniano, że Augustów ma również problem z dworcem autobusowym. Leszek Cieślik stwierdził, że kilka lat temu miasto zaprzepaściło ogromną szansę na zmianę.

-Mówimy o turystyce, rozwoju miasta, a nadal nie mamy dworca autobusowego. Powtarzam jak mantrę, że obowiązkiem samorządu jest zabezpieczenia dworca w mieście. Nie jest to mój wymysł, ale wynika to z ustawy. Dziś działają różne firmy przewozowe i nie ma obowiązku, żeby dworzec autobusowy budował PKS. Gdyby pan Sieczkowski był tak dociekliwy, jak dociekliwy jest w zwalczaniu opozycji, to prosiłbym o znalezienie pisma, które dwukrotnie kierowałem do miasta będąc prezesem PKS w Suwałkach. Zwracałem się do burmistrza, by wskazał mi plac, a PKS za własne pieniądze wybuduje dworzec. Po prostu mnie zbyto i odpisano mi w stylu: „Idź na drzewo”. Wtedy pan Sieczkowski był skarbnikiem miasta -powiedział radny KO Leszek Cieślik.

Konferencja prasowa ówczesnych radnych ugrupowania Nasze Miasto z października 2017 roku:

loadingŁaduję odtwarzacz...

*Artykuł ukazał się w 24/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hreh
hreh 04.07.2022, 21:48
Pięć lat trwają rozmowy???
No wiedziałem, że NM lubi se pogadać, ale tak bez umiaru???
Błazen
Błazen 04.07.2022, 17:20
Mam taką refleksję po oglądnięciu powyższej, archiwalnej konferencji ichniomiastowych dyletantów, quasi-samorządowców z megalomańskimi, kabotyńskimi i
ultrapopulistycznymi manierami.
Oda weselnopożegnalna dla kabotynów NM
Mieliście, chamy, złoty róg,
mieliście, chamy, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał wam się ino sznur,
ostał wam się ino sznur.
Amen!
Nemesis
Nemesis 04.07.2022, 01:00
Szef klubu NM radny Dobkowski, z-ca burmistrza Chodkiewicz oraz reszta drużyny NM, potrafią gładko artykułować swoimi złotoustymi otworami gębowymi populistyczne obiecanki i dyrdymały o ichnich wiekopomnych działaniach na rzecz Augustowa. Tak właśnie wyglądają obecni włodarze Augustowa z klubu NM w brutalnym zderzeniu z rzeczywistością. W tym momencie już nie pomoże ichniomiastowa, ulotkowo-laurkowa propaganda i infantylne zakłamywanie rzeczywistosci na urzędowych fb burmistrzów. Dyletanci, ultrapopuliści, mitomani, kabotyni, psuje itp. dorwali się do władzy. Szkoda, że nie było pana Karolczuka. Ten cudak nie od parady zapewne tak ekstrawagancko popłynąłby ze swoimi fantazjami, że oglądając ten materiał pękałyby ekrany w smartfonach i wszelkiej maści sprzętach komputerowych. Gratuluję dla "Dziennika Powiatowego" za wyłuskanie materiału z archiwum. Rewelacja, sensacja i oczywiście #obiecaneniewykonane na miarę tego bazarowo-festyniarskskiego towarzystwa spod znaku NM.
W.
W. 03.07.2022, 21:08
Proponuję zrobić tam Muzeum Rządów NM. Nie trzeba będzie sprzątać i remontować, bo to wpisze się w brud i zaniedbanie ogólne. Powiesić tam zdjęcia wszystkich skrzywdzonych ludzi , wyłożyc deski z rozebranych pomostów i koniecznie szafa grająca z przebojami z koncertu dla dzieci na koniec roku no i hasła propagandy sukcesu Mamy to Obiecane wykonane i koniecznie dużo muskułów , buziek ...Materiału do muzeum nie zabraknie z pewnością
demokrata
demokrata 04.07.2022, 09:01
Super pomysł z tym muzeum. Można byłoby prowadzić dzieci szkolne i uczyć odpowiedzialnej demokracji. Trzeba chodzić na wybory i głosować na odpowiedzialnych kandydatów, ludzi sprawdzonych. Dlatego będę głosował na kandydatów wskazanych przez Panów Szkiłądzia i Szlaszyńskiego.
zawiadowca
zawiadowca 03.07.2022, 16:37
Obiecane👊, .... niewykonane 👎👎👎🤐😫🤮
Były wyborca NM
Były wyborca NM 03.07.2022, 16:35
Panie redaktorze, ten film jest kwintesencją istnienia ugrupowania NM. Trzeba o tym mówić, pisać, opowiadać i zachować dla potomnych żeby już nigdy Augustów nie doświadczył takiej plagi. Oby w nastepnych wyborach nasi mieszkańcy wykazali się większą rozwagą.

Pozostałe