Obskurne ławki i zarośla

  • 29.06.2022, 09:15
  • Bartosz Lipiński
Obskurne ławki i zarośla
W przededniu gorącego sezonu turystycznego udaliśmy się na rekonesans popularnych miejsc rekreacji nad jeziorem Necko. Chcieliśmy sprawdzić, jak Augustów przygotowuje się do wakacji na terenach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców oraz przyjezdnych. Niektóre spostrzeżenia są niepokojące. Dostrzegliśmy m.in. fatalny wygląd ławek na Molo Radiowej Trójki oraz nieskoszone grunty przylegające do tzw. skwerku przy ulicy Zarzecze.

Bartosz Lipiński

Z „przygotowań” do tegorocznego sezonu turystycznego w Augustowie zapamiętamy przede wszystkim rozbiórkę pomostu przy plaży Bielnik. Działanie podjęte dzięki decyzji burmistrza Mirosława Karolczuka wzbudziło ogromne kontrowersje, bo pomost przez lata dobrze służył mieszkańcom i był popularnym miejscem rekreacji. Szybko pojawiły się głosy, że są znacznie bardziej priorytetowe potrzeby do realizacji nad jeziorem Necko. Osobiście to sprawdziliśmy.

W ostatnim tygodniu czerwca zawitaliśmy z aparatem na tzw. skwerek przy ulicy Zarzecze w Augustowie. Miejsce znajdujące się bezpośrednio za toaletami nad jeziorem Necko, uważane jest przez wiele osób za „park pocieszenia” dla Zarzecza, gdyż grupa mieszkańców apelowała o jego zlokalizowanie w innym miejscu nieopodal bulwarów nad rzeką Nettą. W oczy rzucają się niewykoszone zarośla w najbliższym sąsiedztwie skwerku. Zielsko rozciąga się niemal z każdej strony miejsca służącego rekreacji i od kilku tygodni coraz mocniej wpływa na ocenę tego obszaru. Jeżeli nie nastąpią szybkie zmiany, wówczas turysta relaksujący się na skwerku za toaletami będzie odmieniał przez wszystkie przypadki takie słowa jak: „zaniedbany” bądź „niechlujny”.

Skoro priorytetem był demontaż pomostu przy Bielniku, należy oczekiwać jak najwyższego standardu na Molo Radiowej Trójki. Jest to jedyny obiekt, przy którym zlokalizowane będzie kąpielisko w Augustowie. Niestety wizerunek tego miejsca nie jest nieskazitelny. Zaskakiwać może wygląd ławek usytuowanych na pomoście. Zdarta farba powoduje, że ławki prezentują się niezwykle obskurnie i nie zachęcają do tego, by ktokolwiek z nich korzystał. Kupno farby i pomalowanie ławeczek wydaje się procedurą nieporównywalnie łatwiejszą niż wzywanie na Bielnik ekipy rozbiórkowej. Na molo zauważyliśmy także kilka desek, które ewidentnie psują wizerunek tego obiektu. Dostrzegliśmy nawet miejsca, w których wystają gwoździe, a to powoduje pytania o bezpieczeństwo użytkowników. Brakuje też koszy na śmieci. Czy te mankamenty będą naprawione?

Poniżej publikujemy zdjęcia dokumentujące nasze obserwacje.

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ooloo
ooloo 02.07.2022, 17:13
A może warto pomyśleć o inwestycji nowego pomostu z tworzywa tzw. "Modułowy pomost pływający".
https://elplastplus.pl/kategor…
Podobne funkcjonują już w okolicznych większych miastach np. Ełk plaża miejska. Nie mówiąc już o pozostałej infrastrukturze.
https://www.elk.pl/files/multi…
Wyciągać wnioski, a nie kasiorę i uczyć się.
Dobek na pomost
Dobek na pomost 02.07.2022, 23:04
Problem jest taki, że te cwioki nie zdemontują takiego pomostu na zimę. I będzie po pomoście. Przy zarządzaniu centralnym i satrapowym takie rozwiązania się nie sprawdzą.
Błazen
Błazen 03.07.2022, 14:39
Pomostów pływających z tworzyw sztucznych co do zasady nie ma potrzeby demontować na zimę. Droższe, ale bardziej funkcjonalne i wytrzymałe są betonowe pomosty pływające konstrukcji ciężkiej, które też są mobilne, a jednocześnie są tańsze w wykonaniu od klasycznych pomostów posadowionych na palach.
ooloo
ooloo 03.07.2022, 04:41
Nie przypominam sobie aby te pomosty demontowano na zimę. Sam po nich chodziłem zimą więc raczej dadzą radę. Augustów słynie z tego, że zamiast korzystać z doświadczenia innych, olewa nowe i praktyczne rozwiązania. Tradycyjnie łatwiej powiedzieć: "- u nas to się nie sprawdzi".
Błazen
Błazen 02.07.2022, 19:18
Tego typu pomost modułowy zakupiony został przez CSiR w 2020 roku z myślą o doposażeniu wyciągu narciarzy wodnych. Są to pomosty z tworzyw sztucznych konstrukcji lekkiej. Kolorystyka i estetyka takich pomostów, według mnie predysponuje te urządzenia wodne do wyposażenia mobilnych miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, małych obiektów wodnych lub wykonania infrastruktury uzupełniającej obiektów sportowo-rekreacyjnych, w tym wyciągów narciarzy wodnych, pneumatycznych wodnych placów zabaw, mobilnych przystani dla małych jachtów żaglowych i motorowych, które należy wyposażyć w pomosty, pirsy, platformy pływające, pławy itp. Moim zdaniem na dużych obiektach lepiej prezentują się masywne pomosty wykonane w klasycznej konstrukcji (pale, kleszcze, podłużnice, poszycie, barierki krzyżulcowe), które oczywiście mogą być wykonane ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Koszt wykonania takiego pomostu jest kilkakrotnie wyższy od pomostu wykonanego z drewna, ale znacznie dłuższy jest okres bezawaryjnego użytkowania takiej budowli wykonanej na akwenie. Gmina miasto Augustów mogła pozyskać środki zewnętrzne na realizację tego typu inwestycji np. z Funduszy norweskich, ale wyszło z tego całe 0,00 mln zł.
ooloo
ooloo 02.07.2022, 22:58
W Ełku, Olecku się sprawdza. U nas też powinien. Prezencja prezencją ale jeszcze jest funkcjonalność i trwałość.
Ichniomiastowi dyletanci vs gospodarka komunalna
Ichniomiastowi dyletanci vs gospodarka komunalna 02.07.2022, 11:42
Do: "Podstawy zarządzania" - teorię z wykładów proszę zostawić na miałkie teoretyzowanie w ratuszu przed burmistrzami. Wracając do meritum, informuję Panią/Pana, że kierowniczka/ik wydziału odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną w mieście, powinna/ien co jakiś czas zrobić rekonesans kontrolny po mieście, w tym po terenach zielonych, bulwarach, placach, parkach, skwerach, chodnikach, żeby weryfikować pracę swoich podwładnych i podmiotów, w których zakresie jest utrzymanie właściwego stanu tych obszarów, w jakby nie było królewskim mieście Augustów. Trzeba pracować, działać, a nie tylko gładko gardłować przed przełożonym i ładnie wystawiać się do fotek z burmistrzami!
Pierdziele
Pierdziele 02.07.2022, 08:12
Zamiast *** w stołki to poszliby i zobaczyli jak wygląda miasto, a nie tylko pretensje do rudego.
Trójmiasto pozdrawia Augustów!
Trójmiasto pozdrawia Augustów! 01.07.2022, 22:20
Byłem wczoraj na augustowskim molo. Rzeczywiście, w niektórych miejscach deski na pomoście są bardzo spruchniałe, a na łączeniach pomostów prostopadłych z równoległymi do brzegu są znaczne uskoki. Idąc boso można wybić stawy w palcach u nóg lub wywinąć konkretnego orła. Zarządca obiektu powinien naprawić te usterki jak najszybciej, żeby nie doszło do wypadku. Miejscowy nadzór budowlany powinien zrobić wnikliwą kontrolę tego mola i dobitnie zmobilizować administratora do bezzwłocznego naprawienia uszkodzeń pomostu. P.S. Fajnie, że macie w Augustowie takie forum w lokalnej prasie, na którym można wymienić się spostrzeżeniami tego co dzieje się w mieście i w okolicy. Naprawdę super! Pozdrawiam radnych z Augustowa!
34g34
34g34 30.06.2022, 09:07
Można jeszcze cyknąć fotki nieskoszonej trawy wokół przyrządów do ćwiczeń nad Neckiem. Zimą zrobili, ale trwy nie ma komu skosić i wygląda to na zaniedbane i nieprzydatne. Zmieniali klosze lamp, ale "masztów" z zielonych porostów nie umyli przy okazji i wygląda to na zasyfiałe. Przed sezonem znowu zapomnieli o przycięciu gałęzi wzdłuż chodników i ścieżek rowerowych np. nad Neckiem, pod Hetmanem i Sanatorium. Na ul. Turystycznej to już chyba norma. Ot wszystko usranym do góry.
partacz
partacz 28.06.2022, 20:23
Ale ktoś jest odpowiedzialny za te sprawy...i nie jest to ani burmistrz ani jego zastępca. Ale to oni powinni tego człowieka zwolnić ze stanowiska...
Zrozumiałe
Zrozumiałe 01.07.2022, 10:51
Jest, kierownictwo wydziału, który ma to w obowiązkach. No ale że tam akurat jedno z nazwisk zgrywa się z innym pewnym nazwiskiem, to raczej nie do ruszenia. Co najwyżej oberwie postronny pracownik, który wykonuje ściśle polecenia tegoż kierownictwa
Podstawy zarządzania
Podstawy zarządzania 02.07.2022, 09:31
Więc twoim zdaniem Urząd powinien funkcjonować tak, że to kierownik ma oglądać każdą spróchniałą deskę, krzaczek, trawkę, za każdą drobnostką latać? A pracownik co w tym czasie robi?
Ujawnij się
Ujawnij się 02.07.2022, 10:04
Napisanie przez ciebie słowa urząd z dużej litery jasno wskazuje z jakiego środowiska politycznego jesteś i dlaczego tak bronisz "Urzędu".
Nie rozumiem
Nie rozumiem 28.06.2022, 21:57
Kto?
rozumiem
rozumiem 01.07.2022, 09:01
Jakiś urzędnik , a tak na marginesie to jest wielu takich jak Ty nic nie rozumieją....a szkoda!
G. F
G. F 02.07.2022, 08:14
Dlatego jest to forum aby ludzie wiedzieli. Jest mnóstwo ludzi, którzy tu zaglądają i później się o tym dyskutuje w swoim gronie lub na mieście.
Demobilizacja & demotywacja w CSiR?
Demobilizacja & demotywacja w CSiR? 28.06.2022, 20:19
Delikatnie to określając, niezbyt elegancko wyglądają pomosty na POSTiW-ie i na molo Radiowej Trójki. Czyżby konserwatorzy z augustowskiego CSiR poszli śladem ratowników z pływalni miejskiej? Może rzeczywiście tym razem konserwatorzy pochorowali się z tego dobrobytu i astronomicznych wynagrodzeń serwowanych w CSiR...
Nigdy więcej
Nigdy więcej 28.06.2022, 19:54
Coraz ładniejsze wizytowki Augustowa przed sezonem. Ciekaw jestem komentarza Chodkiewicza. Bo on podobno za to odpowiada.
Sławek
Sławek 28.06.2022, 18:27
Brudita wszechobecna. Tata i syn do miotly.
IWAN
IWAN 28.06.2022, 17:51
To nie tylko tu dzisiaj miałem przyjemność jechać słynną ulicą Hotelową zarośnięte jak po lewej stronie tak po prawej.A jeszcze o sprzątaniu miasta z tego co mi wiadome to firma NECKO bierze pieniądze za sprzątanie, a podnajmuje CIS gdzie chorzy ludzie są rozsyłani do sprzątania za marne 500-600 zł bo pracowników Necka nie zobaczysz.To jest polityka naszych wszechmocnych.
Historyczka
Historyczka 28.06.2022, 16:30
Mirosław Wielki , zastał Augustow czysty i zadbany , zostawi brudny, odrapany, rozebrany i przez ptaki obs.....
Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego...
Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego... 28.06.2022, 19:47
Mnirosław Nieporadny zastał Rynek Zygmunta Augusta granitem wybrukowany, a zostawi festyniarsko wydrzewomiotłowany i wyrabatowany, hej!

Pozostałe