MAJ I CZERWIEC W BURSIE MIĘDZYSZKOLNEJ

  • 28.06.2022, 09:47
  • Beata Perzanowska
MAJ I CZERWIEC W BURSIE MIĘDZYSZKOLNEJ
Spośród wszystkich miesięcy maj niewątpliwie zasługuje na pierwsze miejsce na podium, a to za sprawą w pełni już obudzonej do życia przyrody, która wręcz emanuje swoją soczystą zielenią. Przepiękne kolory wprowadzają w zachwyt i na nowo budzą w nas chęć do życia, wprowadzają w dobry nastrój i dają siłę do realizacji często odkładanych na później projektów.

W bursie nie odkładamy żadnych projektów na przyszłość ale działamy na bieżąco i z zapałem. W trosce o rozwój różnorodnych zainteresowań młodzieży zorganizowaliśmy konkurs literacko-plastyczny pod hasłem „Wiosna wierszem malowana”. Motywem przewodnim konkursu była wiosna, a uczestnicy mieli za zadanie zilustrować wybrany wiersz o tematyce wiosennej bądź też napisać swój własny wiersz. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac plastycznych i literackich.

Gościli też u nas przedstawiciele policji, którzy przybliżyli młodzieży tematykę cyberprzestępczości. Cyberprzestępczość to wszelkie nielegalne działania, które są popełniane za pomocą komputerów, internetu albo dotyczą systemów lub sieci komputerowych. Jest to nowa, bardzo szybko rozwijająca się forma przestępczości, która stanowi obecnie bardzo duże zagrożenie. Oprócz przekazania ogólnej wiedzy na temat najczęściej spotykanych form cyberprzestępczości, młodzież dowiedziała się również jak się bronić przed cyberatakami, co na ten temat mówi prawo oraz gdzie i komu można zgłosić tę formę przestępstwa. Co roku, szczególnie w maju, kładziemy duży nacisk na propagowanie profilaktyki zdrowotnej. W związku z tym odbyło się szereg akcji pod hasłem „Żyjmy zdrowo na sportowo”. Nawiązaliśmy współpracę z trenerką ze Studia Treningu Funkcjonalnego i Kettlebell z Augustowa, która przekazała wychowankom wiele cennych rad dotyczących ćwiczeń oraz odpowiedniego oddechu podczas treningu. Był to czas spędzony bardzo aktywnie. Również aktywnie młodzież uczestniczyła w turnieju sportowym na wesoło, gdzie mogła wykazać się szybkością, sprytem i umiejętnością współpracy w grupie. A nagroda główna to oczywiście kosz owoców.

Korzystając z pięknej pogody zorganizowaliśmy wspólne ognisko, na którym nie mogło zabraknąć pieczenia kiełbasek i wspólnego śpiewania. W myśl hasła ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” chłopcy rozegrali mecz w piłkę nożną i nawet majowy deszcz nie był dla nich żadną przeszkodą. Wszyscy zawodnicy spisali się na medal, a najlepszym graczem okazał się Staś Olszewski.

Na zdrowie ma wpływ nie tylko aktywność fizyczna, ale również odpowiednia dieta. Postanowiliśmy wypróbować kilka przepisów i zachęcić w ten sposób młodzież do przyrządzania zdrowych i sycących przekąsek, jako alternatywy dla przetworzonej i niezdrowej żywności. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem tworzyła dzieła sztuki kulinarnej i z jeszcze większym je pałaszowała.

Z okazji ,,Światowego Dnia Bez Tytoniu” zorganizowaliśmy lokalny happening. Młodzież wyruszyła na ulice Augustowa częstując mieszkańców zdrowymi przekąskami z przesłaniami oraz rozdając zakładki do książek zachęcające do niepalenia papierosów. Pragnęliśmy w ten sposób poszerzać wiedzę i kształtować odpowiednio opinię publiczną dotyczącą zagrożeń związanych z paleniem tytoniu, a także zgodnie z tegoroczną kampanią WHO, uświadamiać społeczeństwu negatywny wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko naturalne.

Na zakończenie akcji „Żyjmy zdrowo na sportowo” wychowankowie wzięli udział w quizie dotyczącym zdrowego stylu życia. Akcja przyczyniła się do poszerzenia wiedzy młodzieży na temat wpływu stylu życia na zdrowie człowieka oraz uświadomienia jej, że zbilansowana dieta, zrezygnowanie z palenia tytoniu oraz regularna aktywność fizyczna w sposób bardzo znaczący wpływają na poprawę jakości i długości życia.

W czerwcu obchodzimy bardzo ważny dla nas wszystkich dzień, a mianowicie Dzień Dziecka. Dzieci powinny być traktowane z szacunkiem i miłością, nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. By uczcić ten dzień w bursie, zorganizowaliśmy naszym kochanym milusińskim festyn. Czegóż tam nie było… Młodzież zajadała się goframi z bitą śmietaną, były lody, owoce z gorącą czekoladą, napoje, wata cukrowa, lizaki. Wychowawczynie przygotowując swoim podopiecznym te wszystkie słodkości oraz dostosowując swój image do tego uroczystego dnia, spisały się na medal.

Już po wystawieniu ocen w szkole w celu odreagowania szkolnych stresów, zorganizowaliśmy jeszcze na koniec roku Karaoke. Młodzież zupełnie nie zwracając uwagi na utrzymywanie głosu we właściwej tonacji bardzo chętnie i w licznym gronie wzięła udział w tych wokalnych zmaganiach. Czekamy już z utęsknieniem na wakacyjny odpoczynek. Czego też wszystkim życzymy.

Dorota Siemieńczuk

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (169)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe