Ważna informacja dla właścicieli nieruchomości

  • 24.06.2022, 11:41
  • Krzysztof Przekop
Ważna informacja dla właścicieli nieruchomości
Uwaga!!! Jakiś czas temu urzędnicy miejscy zbierali deklaracje o źródłach ciepła. Złożenie tamtej deklaracji nie zwalnia z obowiązku, który opisujemy poniżej. Zwracamy uwagę, iż za brak złożonej na czas deklaracji grozi grzywna do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5000 złotych.

Przypominamy, iż zgodnie z treścią przepisu art. 27g ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U.2022.438 t.j.) od 1 lipca 2021 r. właściciele oraz zarządcy budynków i lokali mieszkalnych oraz niemieszkalnych (m.in. usługowych, handlowych oraz przemysłowych) obowiązani są do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej wykorzystywanych źródeł ciepła lub spalania paliw do 1 MW, takich jak np. piec, sieć ciepłownicza, pompa ciepła etc.

 

Terminy złożenia deklaracji

  • deklarację, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r. należy złożyć w terminie 12 miesięcy tj. do 30 czerwca 2022 r.
  • dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od jego uruchomienia.

Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można składać na dwa sposoby:

  • przez Internet, w formie elektronicznej na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Jest to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób, który gwarantuje, że deklaracja znajdzie się natychmiast w systemie.
  • w formie papierowej - wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku). Tak złożona deklaracja zostanie wprowadzona do systemu przez pracownika urzędu gminy.

Zwracamy uwagę, iż za brak złożonej na czas deklaracji grozi grzywna do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5000 złotych.

 

Szczegółowe informacje, takie jak instrukcja składania deklaracji, wzory formularzy oraz platforma służąca do złożenia deklaracji w formie online są dostępne pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/podmenu/1713

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
popis
popis 24.06.2022, 12:53
Niema aktu prawnego do karania za niezłożenie deklaracji.

Pozostałe