Rozwój czy rozstrój Augustowa

  • 22.06.2022, 17:30
  • Krzysztof Przekop
Rozwój czy rozstrój Augustowa Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Obskurny budynek z zamkniętymi toaletami obok dworca kolejowego w Augustowie.
Mirosław Karolczuk otrzymał wotum zaufania i absolutorium głosami radnych koalicji rządzącej. Sojusznicy burmistrza malują obraz Augustowa jako miasta mlekiem i miodem płynącego. Radni opozycji mówią o stagnacji, braku priorytetowych potrzeb i zapaści inwestycji prorozwojowych. Dobrą ilustracją „rozwoju” naszego miasta może być wizerunek dworca kolejowego.

Krzysztof Przekop by Koty2

Od kilku lat burmistrz przedstawia raport o stanie miasta za rok poprzedni, po czym następuje głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium dla włodarza miasta. Na długo przed ostatnią sesją było oczywiste, że Mirosław Karolczuk otrzyma poparcie minimalnej większości, którą stanowi koalicja Naszego Miasta i banitów z klubu PiS. Głosowanie było tylko formalnością i nie oczekiwano sensacji. Przewidywalna była też późniejsza reakcja sojuszników Karolczuka.

Burmistrz został przez nich nagrodzony brawami, chociaż w ubiegłym roku zaliczył znaczące klęski. Do annałów przejdzie jego porażka sądowa z byłą dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wiesławą Chrulską, którą niezasadnie pomawiał, używając kłamstw. Miasto nie zdobyło środków zewnętrznych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kompromitacją skończyła się walka o ogromne miliony z Funduszy Norweskich z powodu kompromitujących błędów formalnych we wniosku.

-Widząc jak sprawnie działa administracja miasta pod przywództwem Mirosława Karolczuka, jak wiele rzeczy zrobiliśmy i pozyskaliśmy największe w historii miasta dofinansowanie, jak wyjątkowy i przełomowy był ten rok, jakie fantastyczne wyniki finansowe osiągnęliśmy, ze smutkiem obserwuję próbę zakrzyczenia rzeczywistości –komentował na ostatniej sesji drugi zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski, nawiązując do krytyki raportu za strony opozycji.

Opozycja dużą uwagę poświęciła kwestiom związanym z rozwojem turystyki. Przypominano sytuację dworca kolejowego, który jest powodem do wstydu, chociaż środowisko polityczne Mirosława Karolczuka obiecywało jego przemianę. Dworzec, będący wizytówką Augustowa, popada w ruinę. Nieopodal straszą przedpotopowe i zamknięte na cztery spusty toalety. Szyld z napisem „Augustów” pokryła rdza, a ciągle słyszymy slogany o ogromnym rozwoju miasta.

-Raport napisano tak, że uwzględniono w nim to, co było wygodne dla rządzących. Natomiast niewygodne sprawy zostały pominięte. W dokumencie przedstawiono np. koszt modernizacji domu kultury, a nie pokazano kosztu remontu nowej siedziby urzędu miasta, choć inwestycja ta zakończyła się w ubiegłym roku. Powinny być przedstawione tam dokładne dane dotyczące adaptacji budynku na potrzeby magistratu, ale także całego otoczenia, np. przebudowy ulicy Sienkiewicza i zbudowania ronda. Wybiórcze potraktowanie sprawozdania, wyeksponowanie rzeczy udanych i przemilczenie porażek, to główne zarzuty do raportu -uważa Leszek Cieślik.

Przeciwko wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Mirosława Karolczuka zagłosowali m.in. radni klubu Koalicji Obywatelskiej. Poprosiliśmy o opinię lidera klubu Leszka Cieślika.

-Od lat mówię o braku inwestycji prorozwojowych w Augustowie. Za takie uważam zadania dające dodatkowych klientów lub nowe miejsca pracy. Nikt z rządzących nie zauważył, że w chwalonym przez nich budżecie tylko 17 procent to wydatki majątkowe, środki na inwestycje. Miasta z czołówki rankingów przekazują na taki cel 35-40 proc. budżetu –relacjonuje Cieślik.

-Urzędnik burmistrza chwalił się, że w 2021 roku na turystykę przeznaczyliśmy ponad milion złotych i jest to wielki skok finansowy w stosunku do roku poprzedniego. Zwróciłem uwagę, że jest to zaledwie 0,72 procent wydatków budżetowych. Okazało się, że do działu turystyka zakwalifikowano takie inwestycje jak np. muzyczny plac zabaw czy dostosowanie przestrzeni publicznej do osób ze szczególnymi potrzebami. Jest też budowa parku aktywności związana z budżetem obywatelskim. W praktyce nie ma żadnych inwestycji na rzecz rozwoju turystyki, co wpłynęłoby na atrakcyjność miasta i przyciągałoby turystów –mówi były burmistrz miasta.

Nasz rozmówca uważa kadencję burmistrza Mirosława Karolczuka za okres stagnacji miasta.

-Radni Koalicji Obywatelskiej zagłosowali przeciw udzieleniu absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi, ponieważ uważamy jego kadencję za okres stagnacji miasta. W Augustowie nie zrealizowano szumnie zapowiadanego dworca kolejowego, nie powstał dworzec autobusowy, ani żadna atrakcja turystyczna. Oprócz bloku komunalnego w Silikatach trudno jest wskazać inwestycję, która nie jest remontem bądź modernizacją –ocenia radny Koalicji Obywatelskiej.

-Niestety widzimy też liczne zaniedbania. Najpoważniejsze dotyczą funkcjonowania basenu i opieszałości w modernizacji ciepłowni, czego koszty ponoszą teraz mieszkańcy. Każdy dobry gospodarz powinien w pierwszej kolejności zatroszczyć się o to, co już posiada. Uważam np., że dziś świadomie doprowadza się budynek zwany Atolem do ruiny –ubolewa Leszek Cieślik.

-Od początku kadencji burmistrz chwali się na każdej sesji wymianą oświetlenia ulicznego na LED-y. To robi się już zabawne, że wymieniają je już czwarty rok -podsumowuje były burmistrz.

Przeciwny absolutorium i wotum zaufania dla Karolczuka był również przewodniczący PiS w Augustowie. Marcin Kleczkowski tłumaczy, że burmistrz zawiódł oczekiwania mieszkańców.

-Widzimy bardzo wyraźnie, że rządzące Augustowem środowisko nie potrafi zatroszczyć się o mieszkańców i ludzi dojeżdżających tutaj do pracy. Brak tanich mieszkań pod wynajem, czy deficyt miejsc w żłobku powoduje, że nie są dziś zapewnione nawet podstawowe potrzeby do życia na przyzwoitym poziomie. Do tego dochodzą horrendalne podwyżki niemal wszystkich usług komunalnych. Jednocześnie burmistrz otrzymuje stuprocentową podwyżkę zarobków i przeznacza publiczne pieniądze na dodatkowy etat dla drugiego zastępcy. To kwintesencja tego, że ekipa rządząca Augustowem dba o siebie, a nie o innych –komentuje Marcin Kleczkowski.

-Niezałatwiona jest kwestia rozbudowy fabryki największego pracodawcy w mieście. Coraz głośniej mówi się również o problemach przedsiębiorców, którzy kupili od miasta działkę po przedszkolu na ulicy Ogrodowej. Zostali wprowadzeni w błąd przez magistrat. Nie widzimy współpracy z okolicznymi samorządami. Wyrazem braku dialogu jest perspektywa budowy południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa, która może wprowadzić ruch ciężarowy do miasta. Burmistrz zamiast pracować nad wspólnym stanowiskiem z pozostałymi włodarzami, zaczął forsować własny wariant. Efektem tego jest to, że aktualnie rozpatrywane są warianty z przebiegiem trasy przez miasto i powrotem TIR-ów na nasze ulice -niepokoi się Kleczkowski.

Zdaniem lidera augustowskiego PiS, w mieście zaniedbano bardzo potrzebne przedsięwzięcia i postawiono na realizację inwestycji, które mogą być korzystne wizerunkowo dla burmistrza.

-Zaniedbania dotyczą bardzo potrzebnych inwestycji związanych z infrastrukturą podziemną. Poprzedni burmistrzowie Augustowa mieli odwagę prowadzić duże przedsięwzięcia związane z siecią wodociągową i kanalizacyjną. Aktualnym władzom istotniejsze wydają się działania, przy których można przeciąć wstęgę, aby lansować się potem w mediach społecznościowych. Turystyka traktowana jest po macoszemu, najlepszym dowodem jest tylko jedno kąpielisko w mieście i niedawny blamaż z tymczasowym zamknięciem pływalni. W aplikacji turystycznej, na którą miasto wydało 110 tys. zł, zawarto nieprawdziwe informacje o czterech kąpieliskach. Czarę goryczy przelewa obraz dworca kolejowego pozbawionego toalety –twierdzi radny PiS.

-W dyskusji nad stanem miasta nie można pominąć funkcjonowania szkół, utworzenia wbrew rodzicom i radom pedagogicznym zespołów szkolno-przedszkolnych. Najważniejszy aspekt dotyczy bezpieczeństwa w szkołach. W ubiegłych latach burmistrz i jego zastępca pomawiali dyrektor Chrulską, a ich kłamstwa zostały obnażone w sądzie. Kiedy doszło do realnego aktu przemocy w Szkole Podstawowej nr 3, opozycja przygotowała wnioski z apelem o odwołanie zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza i dyrektora placówki Andrzeja Kaszkiela. W trakcie odczytywania wniosków na sesji, burmistrz Karolczuk i jego zastępca Sławomir Sieczkowski wybuchli gromkim śmiechem. To pokazuje ich podejście do tej sprawy –dodaje Kleczkowski.

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ichniomiastowy kabotynizm & infantylny PR
Ichniomiastowy kabotynizm & infantylny PR 22.06.2022, 23:43
Być może w mniemaniu burmistrza
Karolczuka rozwój miasta to festyniarskie wodotryski na RZA w postaci kilkunastu drzewomioteł z rabatami, powodujące infantylne rozedrganie ichniomiastowej gawiedzi oraz niewątpliwie cieszące oczy osób zainteresowanych ogrodnictwem. Oddając prawdzie to co prawdziwe trzeba stwierdzić, że takie działanie ma jednak więcej wspólnego z kabotynizmem i infantylnym PR. Wymierny, chociaż częściowy rozwój może byłby zauważalny, gdyby pozyskano dziesiątki milionów złotych z tzw. Funduszy norweskich i RFIL. Wiadomo jak skończyło się to sławetne już pozyskanie środków zewnętrznych przez burmistrza Karolczuka. Prawda jest jednak brutalna, ponieważ w zasadzie nic nie pozyskano dla Augustowa, poza tym co skapło do ratusza z Polskiego Bezładu.
Mieszkam tu
Mieszkam tu 22.06.2022, 14:58
Na pytanie rozwój czy rozstrój zdecydowanie odpowiadam ROZWÓJ i to przez duże R. Nareszcie zaczęło się coś dziać i ludzie są zadowoleni z tego, że pojawia się coraz więcej atrakcji.
Darek
Darek 23.06.2022, 13:28
A gdzie zginely augustowskie Moto noce
Ice
Ice 23.06.2022, 14:35
nie ma sponsorów prywatnych to nie ma moto nocy... podziękuj nowemu ładowi i rządowi
Same atrakcje
Same atrakcje 23.06.2022, 08:25
"Nareszcie zaczęło coś się dziać ". Niezłe stwierdzenie, chyba że chodzi np. o wypadek w szkole, rozwalający się postiw, syf na bulwarach, kompromitujaca ulotka, blamaż na salach sadowych, osczerstwa wobec dyrektorów, strajk na basenie, farsa w pozyskiwaniu śrokow z FN, koszmarne podwyżki za cieplo, słynny koncert o "kreskach i niebieskich" i można tak wymieniać dalej. Faktycznie nareszcie zaczęło coś się dziać.
Ludzie ważni, zwłaszcza ich kasa
Ludzie ważni, zwłaszcza ich kasa 22.06.2022, 22:24
Zrobili rabaty w centrum. Gdyby byli nowocześni powinni posiać tam sałatę, marchew, pomidory. Byłby jakiś pożytek. A tak jarmarczne kwiatki w discopolowych rabatach. Piwo z Biedry i na rynek. Zenek z przenośnego głośniczka i jest nastrój i zabawa. Naszomiastowe rozrywki
Konkretna
Konkretna 22.06.2022, 22:06
Super wpis , tylko rozwiń proszę sformułowanie : " pojawia się coraz więcej atrakcji". Wymień proszę 3 atrakcje, które się pojawiły w ciągu ostatnich 3 lat , podaj konkretnie ...
kkk
kkk 23.06.2022, 07:52
brud , pijaństwo na plaży,rozebranie pomostu , degradacja ATOLU,odkupienie dworca PKP,, dobrych uczynków nie pamiętam
Chętnie skorzystam
Chętnie skorzystam 22.06.2022, 17:57
Jakie atrakcje? Czy coś mi umkneło ?
Koncerty zawsze były, pływanie na byle czym było, kiermasze były , były zawody nawet więcej niż teraz. Niedługo zamkną wyciąg nart wodnych bo pomost zagraża zdrowiu, bulwary były i są tylko brudne, czekam no mostki żeby wózka nie przenosić tylko obiecane , powstały prywatne bary z atrakcjami ..........
UM jest po to żeby ludziom żyło się lepiej a u nas urząd jest po to żeby urzędnikom żyło się dobrze. Jak coś uda im się zrobić to na fb obtrąbiony sukces, a to przecież jest obowiązek, to jest ich praca za którą mają zapłacone. Robią jakiś plebiscyt, igrzyska. Kto to słyszał żeby w biurze turystycznym na reklamówkach było zdjęcie burmistrza z podpisem ( ulotki z takimi błędami ....wstyd) Jak chciał rozdawać autografy powinien zacząć śpiwać !
JKD
JKD 22.06.2022, 15:23
Dawaj wymieniaj te atrakcje

Pozostałe