Bądź czujny. Włamywacze działają

  • 18.06.2022, 11:58
  • Beata Perzanowska
Bądź czujny. Włamywacze działają
Tylko w samym Augustowie w ciągu ostatnich pięciu miesięcy doszło do 10 włamań. Rozmawialiśmy z augustowskimi policjantami, jak działać, by nikt nie okradł naszych własnych czterech kątów.

Mimo nowoczesnych zabezpieczeń zdarza się, że padamy ofiarą włamywaczy. Zdaje się nam, że ta sprawa nas nie dotyczy, bo mamy domofon w drzwiach wejściowych i nie wpuszczamy obcych albo korzystamy z inteligentnego domu. Nic bardziej mylnego. Włamywacze i oszuści są tak sprytni, że potrafią zrobić wszystko aby okraść dane mieszkanie czy dom. W 2021 roku na terenie powiatu augustowskiego doszło do 27 kradzieży z włamaniem, a w samym Augustowie aż do 19. W tym roku, od stycznia do maja, w naszym powiecie okradziono 18 domów, z czego w mieście 10. Te statystyki mówią same za siebie. Policja przypomina augustowianom o kilku zasadach bezpieczeństwa i zachęca do właściwego zabezpieczenia dobytku, domu czy mieszkania.

-Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem czy mieszkaniem, zabierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką. Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu, zamykać drzwi i okna, również te piwniczne i dachowe oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych -wyjaśnia st. sierż. Agata Iwanowicz z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. -Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Agata Iwanowicz dodaje, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać.

-Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodziei. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie -podkreśla nasza rozmówczyni.

Warto też szczególną uwagę zwracać na tzw. domokrążców. Bywa, że osoby oferujące jakieś usługi czy sprzedaż przedmiotów mogą obserwować nasze domostwo i wykorzystując okazję po prostu się włamać i okraść. Często na klatkach schodowych w blokach pojawiają się ogłoszenia związane z wymianą drzwi czy uszczelek w oknach. Takie ogłoszenia należy sprawdzać u zarządców budynków, bo może się okazać, że padniemy ofiarą oszustów i złodziei.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe