Chodkiewicz o przemocy w szkole

  • 18.06.2022, 12:30
  • Krzysztof Przekop
Chodkiewicz o przemocy w szkole Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk i Filip Chodkiewicz.
Informacje o zatrważającej przemocy, do której doszło niedawno w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie, wstrząsnęły opinią publiczną. Trwałe okaleczenie ucznia przez rówieśników jest wydarzeniem bezprecedensowym. Zwłaszcza, że ta agresja nasilała się przez wiele miesięcy. Obecnie wręcz niewiarygodnie brzmią słowa zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza, które formułował publicznie latem 2020 roku.

Krzysztof Przekop by Koty2

Niedawny przejaw agresji w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie jest niewytłumaczalny z kilku powodów. Po pierwsze trudno jest sobie przypomnieć taki akt okrucieństwa w placówce oświatowej w obrębie miasta. Po drugie nie można pominąć faktu, że za bezpieczeństwo na terenie szkoły odpowiada dyrektor, zaś nadzór nad szkołami sprawuje burmistrz. Okaleczony przez rówieśników chłopiec był przez nich poniżany od kilku miesięcy. To nie był przypadek. Po trzecie ciągle w uszach pobrzmiewają nam słowa dotyczące rzekomej przemocy w szkole.

Filip Chodkiewicz z ogromnym przejęciem kłamał o karygodnych scenach, które rzekomo miały mieć miejsce w placówce w kadencji Wiesławy Chrulskiej. Deklarował daleko idące zmiany, między innymi dodatkowe etaty psychologa, itd. Kłam relacji Chodkiewicza zadał sąd, który nakazał mu (a także Mirosławowi Karolczukowi -przyp.) przeprosić dyrektor Chrulską za nieoparte na prawdzie i faktach oskarżenia. Warto podkreślić, że sąd na rozprawach niejawnych przesłuchiwał wielu świadków w tej sprawie, a także przeanalizował materiał dowodowy.

Po porażce sądowej Chodkiewicz opublikował na Facebooku zdjęcie skrępowanych dziecięcych rączek i oskarżył świadków o fałszywe zeznania. Znamienny jest fakt, że do niebywałej przemocy w szkole przy ulicy Mickiewicza doszło po tych wszystkich wydarzeniach i podniosłych zapowiedziach zmian. Apel opozycji o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do zastępcy burmistrza i dyrektora szkoły jest uzasadniony. Przypomnijmy słowa zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza wypowiedziane latem 2020 roku.

-Przemoc w szkole to dla mnie kwestia fundamentalna. Nie ma i nie będzie zgody na to, by ktokolwiek tolerował tego typu zjawiska. Skoro problem istnieje od lat i jest nierozwiązany, to nie rozwiąże się go nie robiąc nic. Zmierzamy do tego, jak problem rozwiązać. Od nowego roku szkolnego mamy powołany zespół. Mam nadzieję, że nowy dyrektor ten problem potraktuje priorytetowo. Mam nawet pewność, że tak będzie, gdyż organ prowadzący będzie tego oczekiwał. Zwiększenie liczby godzin pomocy psychologicznej i pracy pedagogów to m.in. narzędzia, z których zamierzamy korzystać, żeby ten problem rozwiązywać –skomentował Filip Chodkiewicz latem 2020 roku.

-Możemy do wszystkiego dopisać jakiś epitet, określenie i umniejszyć znaczenie słowa. Ale przemoc zawsze będzie przemocą. Uważam, że każda przemoc fizyczna i psychiczna, dokonywana przez nauczyciela, dyrektora bądź przez ucznia koledze albo koleżance, jest zjawiskiem nieakceptowalnym w naszych szkołach. Zmierzamy w stronę, żeby te zjawiska całkowicie wyeliminować -zadeklarował Chodkiewicz ledwie dwa lata temu.

-Musimy zapewnić pomoc tym uczniom, którzy czasem boją się pójść do szkoły, co jest dla mnie niewyobrażalne. Szkoła nie może działać tak, żeby ktokolwiek bał się do niej pójść. To wielkie wyzwanie, które jest przed nami. Pan burmistrz, pani kierownik wydziału edukacji i ja mamy obowiązek stanięcia na pierwszej linii, przyjęcia na siebie odpowiedzialności oraz czasami wydania negatywnej oceny, aby zachować się jak trzeba –kontynuował Chodkiewicz.

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Strażacy Teksasu
Strażacy Teksasu 19.06.2022, 08:23
Kwietniowa operatywka niewiele wniosła. Na molo jest syf!!! Proponuję jak najszybciej wprowadzić nocne dwuosobowe patrole na zarzeczu. Skład powinien pozostać ten sam. Dwóch doświadczonych, sprawdzonych i odważnych strażników wzorcujących się na Chucku Norrisie.
Plażowicz
Plażowicz 19.06.2022, 17:09
Jaka kwietnowa operatywka? Kto odpowiada za administrowanie augustowskim molo i plażą Radiowej Trójki? Dlaczego tam jest taki bałagan i nieporządek?
Turysta - w Augustowie jest fajnie, ale niestety drogo
Turysta - w Augustowie jest fajnie, ale niestety drogo 20.06.2022, 12:06
Na molo przy plaży Radiowej Trójki jest niebezpiecznie. Wystają gwoździe i odstają deski na pomoście. Wypadek to raczej tylko kwestia czasu. Molo jest miejskim obiektem, więc dziwię się dla burmistrza Augustowa lub osoby przez niego umocowanej do administrowania tym obiektem, że swoją bezczynnością w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego mola, niestety prowokuje wystąpienie wypadku na tym obiekcie. Brzeg przy zachodniej części mola także wygląda fatalnie. Wizerunkowo powyższe zaniedbania są słabą wizytówką dla Augustowa i jego włodarzy.
Turysta_normalny
Turysta_normalny 20.06.2022, 13:40
ale drogo czy niebezpiecznie? określ się turysto .
moim zdaniem bedzie coraz drożej, dlatego ja już zabukowałem wczasy w Egipcie. 5,5 tys za all inclusive dla 3-osobowej rodziny.. i o pogodę się nie martwię.
Turysta - w Augustowie jest fajnie, ale niestety drogo
Turysta - w Augustowie jest fajnie, ale niestety drogo 20.06.2022, 15:29
Turysto_normalny, bukuj wczasy gdzie tylko Twoja dusza zapragnie, a finanse nie ulegną nierozsądnemu uszczupleniu. Ogólnie w Augustowie jest drogo, a na molo jest niebezpiecznie. Zarośnięte i zagałęzione ciągi pieszo-rowerowe też nie świadczą dobrze o włodarzach Augustowa. Generalnie miasto ma wiele walorów ze względu na bardzo atrakcyjne położenie, a tym samym dość duży potencjał na rozwój, ale włodarze muszą zacząć racjonalnie działać i ogarnąć ten wszechobecny bałagan.
Dirty
Dirty 19.06.2022, 22:33
Bo teraz jest dobry p.o. dyrektora, a poprzedni co zbierał śmieci i kładł nacisk na czystość i porządek był zły. Czego nie rozumiesz?
Kn***h
Kn***h 19.06.2022, 19:04
A jest czysty rewir w ty mieście? Bulwary syf
ooloo
ooloo 18.06.2022, 16:44
Wychodkiewicz. Stop. Wy Chodkiewicz kłamiecie. Należy wam się również krzyż zasługi.
Mentalnie dobrana para
Mentalnie dobrana para 18.06.2022, 16:09
Pokrętny będzie dalej motał jak to on potrafi robić najlepiej, a nieporadny będzie zrzucać winę na poprzedników. Jeden kabotyn ma chyba wpisane zakłamanie i mitomanię w swoim DNA, a drugi serwilistyczny megaloman jest prawdopodobnie zbyt oporny na zmiany ze względu na chorobliwą mentalność ułomnego karierowicza.
wniosek
wniosek 18.06.2022, 15:43
Skoro burmistrz, kierownik wydziału edukacji i Chodkiewicz stali na pierwszej linii odpowiedzialności i ponieśli klęskę, to powinni odejść. Nie podołali, więc są nieodpowiedzialni.
Fragment kodeksu etyki do odstępnego na bip
Fragment kodeksu etyki do odstępnego na bip 18.06.2022, 15:18
Właściwą postawę pracowników Urzędu wyznaczają przyjęte przez Burmistrza Miasta Augustowa następujące zasady:
1) praworządności,

2) bezstronności i bezinteresowności,

3) uczciwości i rzetelności,

4) odpowiedzialności,

5) obiektywizmu,
Etyka ha ha
Etyka ha ha 18.06.2022, 20:47
W nawiasie "nie dotyczy trójcy inkwizytorskiej S., F., M."
Kolejność celowa wg hierarchii rządów
Uhfghb
Uhfghb 18.06.2022, 15:07
To jest bardzo "brzydki" i "malutki" człowiek. I nie piszę tu o wyglądzie zewnętrznym. Człowiek albo ma w sobie coś co przyciąga do niego lub coś co odpycha wręcz odstręcza. Mnie osobiście (chociaż wiele osób twierdzi tak samo we wspólnej rozmowie ) podkreślam... Mnie osobiście od tego człowieka odpycha wręcz zbiera na mdłości.
paw
paw 19.06.2022, 20:31
to jest zły człowiek, jego oczy, pycha, działania i stroszenie jak paw tylko to potwoerdzają
Przemysław
Przemysław 18.06.2022, 14:40
Bardzo ciekawe i pouczające wypowiedzi sprzed dwóch lat. Niezwykle ciężko po ich przypomnieniu będzie teraz odwrócić kota ogonem, więc pozostaje liczyć na ulotną pamięć mieszkańców.

Pozostałe